Čudovito je narediti le en korak iz stanovanja in denimo spiti kavo ali čaj, medtem ko vas božajo sončni žarki. Toda balkon je lahko prava oaza le, ko ga ohranjate čistega. To res ni lahka naloga, saj je mnogo bolj od notranjih prostorov izpostavljen umazaniji, ki je v mestu posledica onesnaženja. Kljub temu ni razloga za obup, saj lahko balkon ohranimo čist.
Kaj vse stoji na balkonu?
Zakaj najprej takšno vprašanje? Ker je treba balkon, da bi ostal čist, čistiti vsaj enkrat na dva tedna. In takrat je treba najprej vse umakniti, sicer čiščenje ne more biti dovolj temeljito. Več stvari imate, težje se je pripraviti do tega, da bi vse umaknili. Poleg tega je treba, preden predmete odnesete v notranje prostore, vzeti vlažno krpo in vse na hitro obrisati, sicer boste noter prinesli še različno umazanijo.
Če želite uživati v čistem balkonu, ga je preprosto treba redno čistiti. Vaše delo bo lažje, če bo na balkonu le tisto, kar tam potrebujete. Stvari, ki jih ne uporabljate redno, je pametneje shraniti notri, saj bodo tam dlje ostale čiste. Poleg tega je koristno izbrati balkonsko pohištvo in dekoracijo, ki ni na tleh, kadar je to seveda mogoče. V takšnem primeru lahko denimo vsaj na hitro učinkovito pometete, ko ni časa in energije za temeljito čiščenje.
Naslednji korak
Tal se lotite z metlo. Pazite, da skrbno pometete še vse kote in odstranite pajčevine, ki so se morda naredile na stenah. Pri roki imejte pripravljeno vrečo za smeti.
Nato v vedru tople vode razredčite čistilo. Vanjo pomočite krpo ali krtačo in se lotite drgnjenja sten, ograje in morebitnih polic. Končajte s čisto vodo in čisto krpo ali krtačo.
Vedno se čisti od zgoraj navzdol, saj bo tako umazanija padla na tla, ki jih boste počistili zadnja – spet z vedrom tople vode, v kateri je čistilo, in krtačo ali brisalom za tla. Seveda upoštevajte navodila proizvajalca talnih oblog.
Na tak način očistite vse balkonske površine. Tega ne bi mogli storiti, če ne bi prej umaknili vseh predmetov.
Če so se slučajno nabrali ptičji iztrebki, si nadenite rokavice, da se jih ne bi dotikali. Če so posušeni, jih boste vsaj delno lahko pometli. Sicer se jih lotite s posebno krpo ali krtačo, ki ju tokrat pomočite v vročo vodo, v katero ste vlili čistilo. Pazite, da se ne opečete. Če madež vztraja, posujte sodo bikarbono in se ga znova lotite z mokro krtačo.
Steklene površine
Naslednje so na vrsti steklene površine. Najbolje jih je čistiti, ko sonce ni močno. Če je, se lahko zgodi, da se čistilo na steklu posuši, preden ga lahko obrišete.
Okvirje ste z vlažno krpo obrisali že v prejšnjem koraku, trenutno čaka na čiščenje le še steklo. Vzemite čistilo in krpo iz mikrovlaken ali papirnate brisačke.
Pohištvo in dekoracija
Sedaj bi moral biti balkon čist in nanj se lahko vrnejo pohištvo, lončnice in drugi predmeti. To je lahko celo povod, da poskusite kakšno drugo razporeditev, če niste preutrujeni.
A preden se lotite dekoriranja, še eno vedro napolnite s toplo vodo, v kateri je čistilo. S čisto krpo ali gobico obrišite še vse pohištvo. Končajte s čisto vodo. Šele nato postavite pohištvo na balkon. Morebitne prevleke ali zavese operite. Seveda primerno očistite še vse druge predmete.
Dnevi se daljšajo in čudovito jih je preživljati na čistem balkonu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV