Statistike kažejo, da se najpogostejši požari doma zgodijo v kuhinji, in to ravno zaradi pozabljene hrane na prižganem štedilniku. Če znate pogasiti požar zaradi olja, ne samo, da lahko rešite svojo kuhinjo ali hišo, ampak tudi vaše življenje.
Prvo pravilo je seveda, med kuhanjem ne puščajte hrane brez nadzora. To je eden od dveh glavnih vzrokov za mastne požare, pravi Van Riviere, nekdanji vodja gasilske enote. Potem pa je tu še trenutek, ko se olje ali maščoba prelije – ali brizga čez ponev na aktivni grelni element.
Poleg tega je Oddelek za požarno zaščito Univerze v Marylandu ugotovil, da so temperature, pri katerih se maščoba vžge, odvisne od vrste olja ali maščobe, ki jo kuhate.
rastlinsko olje – 406 °C
oljčno olje – 435 °C
repično olje – 424 °C
Glede na študijo iz leta 2018, objavljeno v Journal of Fire Sciences, lahko traja le 18 minut, da se vroče jedilno olje samodejno vname. To je dovolj velik razlog, da se naučite pogasiti dotični ogenj.
Kako pogasiti ogenj zaradi olja?
Najprej ugasnite štedilnik. Če pride do gorenja, je najbrž vaš prvi nagon morda premakniti posodo. Toda strokovnjak opozarja, da je to velika napaka: "Ne poskušajte premakniti ponve, to lahko razširi ogenj po prostoru."
Na ponev ali lonec postavite pokrov. To je zelo pomemben korak, naj pokrov zaduši ogenj. Ne odstranjujte pokrova, dokler se ponev ne ohladi. Če to ne deluje, uporabite gasilni aparat CO2.
Kako ne pogasiti maščobnega ognja?
Zadnja stvar, ki si jo želite, je, da ogenj namesto, da ga pogasite, postane še večji.
- Voda: vaša reakcija je lahko, da na ogenj vržete veliko vode, vendar to ni rešitev za požar zaradi olja. Če prilijte vodo na ogenj, bo olje pljusknilo naokoli in ogenj se bo še razširil.
- Gašenje z moko ali sladkorjem: Oboje je vnetljivo in s tem boste povzročili samo še večji požar.
- Brisače: tako mokre kot suhe brisače so riskantna odločitev, ker se lahko vnamejo.

Kako preprečiti takšen požar?
Preventiva je vedno prvi ali odločilni korak. Ob kuhanju hrane bodite vedno pozorni. Nikoli ne puščajte kuhanja brez nadzora. Ob kuhanju uporabljajte manjši plamen ter manjšo količino olja.
V vroče olje v nobenem primeru ne dajajte vode ali ledu. Hrano v olje polagajte previdno, da preprečite razlitje maščobe ali olja na odprt ogenj ali vroč gorilnik. Redno čistite štedilnik, če je pokrit z razlitim oljem, lahko že majhen ogenj hitro uide izpod nadzora.
Če požara ne morete pogasiti, pokličite na številko 112, povejte:
KDO kliče
KAJ se je zgodilo
KJE se je zgodilo
KDAJ se je zgodilo
KOLIKO je ponesrečencev
kakšne so POŠKODBE
kakšne so OKOLIŠČINE na kraju nesreče (požar, nevarne snovi, poškodovane plinovodne ali druge napeljave ... )
kakšno POMOČ potrebujete.
Vir: Reader's Digest
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV