Odlaganje jajčnih lupin med tem, ko pripravljate jed, je seveda priročen način, da ohranite delovni pult vsaj kolikor toliko urejen in čist, vendar pa takšno početje po mnenju strokovnjakov ni najbolj priporočljivo. Izkaže se, da vstavljanje jajčnih lupin nazaj v škatlo skupaj z ostalimi, še ne razbitimi jajci predstavlja veliko varnostno tveganje. Razlog? Navzkrižna kontaminacija.
Ko gre za ravnanje z jajčnimi lupinami in nasploh z jajci, ki so izjemno občutljivo živilo, je treba upoštevati nekaj varnostnih ukrepov.
Shranjevanje jajc
Pojdimo lepo po vrsti. Ko kupujete jajca, vedno preverite, ali so lupine čiste in brez razpok. Če v škatli opazite razbito jajce, izberite drugo škatlo, saj obstaja velika možnost, da je bilo izpostavljeno salmoneli ali drugi bakteriji.
Če je krivda na vaši strani in jajce pomotoma razbijete doma, ga takoj prenesite v čisto posodo s pokrovom in hranite v hladilniku do dva dni. Nevarnosti okužbe se boste najbolj zanesljivo izognili tako, da ga termično obdelate.
Jajca shranjujte v originalni embalaži v najhladnejšem delu hladilnika, na srednji ali spodnji polici. Predal za jajca na vratih uporabite raje za živila, kot sta kečap in gorčica. Če jajca hranite na vratih, so ob vsakem odpiranju in zapiranju vrat namreč izpostavljena temperaturnim spremembam. V kolikor se odločite za shranjevanje na sobni temperaturi, pazite, da je temperatura v prostoru čim bolj konstantna. Jajca porabite v treh tednih po nakupu.
Izogibanje bakterijam
Na žalost se bakterije lahko skrivajo tako znotraj jajca kot na površini jajčne lupine, zato si po rokovanju z njimi obvezno umijte roke. Rokovanje z jajci močno poveča tveganje prenosa bakterij z rokami, pripomočki in preko zraka.
Kartonasto škatlo za jajca po uporabi zavrzite
Čeprav se ne sliši precej ekološko, strokovnjaki opozarjajo na tveganje ponovne uporabe kartonastih embalaž za jajca. Komercialni proizvajalci jajc morajo upoštevati pravila za varno ravnanje z živili, zato jajca, preden jih zapakirajo v čiste nove kartone, operejo in razkužijo ter s tem odstranijo mikroorganizme, ki so morda prisotni na lupini. Toda po določenem času ni izključeno, da se niso tja ponovno naselili.
Ponovna uporaba kartonov tudi pomeni, da morate biti pozorni na rok uporabnosti, da vas ne zavede datum zapisan na škatli.
Strokovnjaki za varnost hrane so glede te teme jasni in pravijo, da je treba predmete, kot so pladnji iz pene, v katerih je pakirano sveže meso, in škatle za jajca, obravnavati kot embalažo za enkratno uporabo.
Kako odgovorno ravnati z embalažo za jajca?
Kartonske škatle je mogoče reciklirati skupaj z drugimi izdelki iz papirja. To storite tako, da jih raztrgate na kose in kompostirate ali uporabite za sajenje sadik zgodaj spomladi, preden rastline prenesete na vrt.