Umazane kavbojke – vsaj tako trdijo nekateri proizvajalci surovega denima – bodo obstojne dlje časa, če jih ne peremo. Pranje naj bi vplivalo na njihovo obliko in barvo, neoprane kavbojke pa naj bi zaradi izpostavljenosti vremenskim vplivom ohranile in sčasoma še celo izboljšale svoj videz.
Med tistimi, ki spodbujajo idejo o izogibanju pranja kavbojk, je tudi izvršni direktor podjetja Levi Strauss, Charles Bergh, ki je to idejo predstavil na enem izmed svojih govorov že pred nekaj leti.
Kot odgovor na zgražanja ljudi, da bi morali nositi umazane kavbojke, je dejal: ''Nikoli nisem dobesedno rekel, da ne bi smeli prati kavbojk. A pravi ljubitelji kavbojk vas bodo prepričali, da jih nikakor ne dajajte v pralni stroj. In točno to počnem ...''
Pranje kavbojkam skrajšuje življenjsko dobo
Ne le Bergh, tudi mnogi drugi trdijo, da z izogibanjem pranju kavbojkam podaljšamo življenjsko dobo, saj s tem preprečujemo, da bi se vlakna kavbojk strgala, kar bi lahko vodilo do lukenj ali raztrganin.
Vendar ni treba posebej poudarjati, da je, če kavbojk ne peremo, treba še posebej paziti, da jih ne izpostavljamo madežem, prahu in drugi umazaniji.
"Če jih slučajno polijem, jih bom seveda na nek način opral. Ampak to bom naredil načrtno, ko je to potrebno. Če se res umažejo, jih bom opral pod tušem," je še pojasnil Charles Bergh. Mnoge je presenetil tudi nasvet, da jih opere pod tušem, medtem ko jih ima na sebi.
Pogosteje kot perete kavbojke, slabše bodo videti
Bistvo tega, da kavbojk ne perete čim dlje, je, da se izognete razgradnji vlaken jeansa, da ohranite globok indigo in trd, lahko bi rekli celo grob otip tkanine, ki temu materialu daje privlačen videz. Sčasoma barva neprivlačno zbledi, material pa izgubi svojo obliko, kar se zgodi veliko prej, če kavbojke dajemo v pralni stroj.
Za razliko od kavbojk, pri katerih je denim predhodno opran ali 'sanforiziran' (tako da se ne skrči) in obdelan na način, da je videti kot obrabljen, je surov ali 'suh' denim pogosto v bistvu barvani bombaž, obdelan brez kemičnih postopkov.
Dodaten razlog, zakaj kavbojk ne bi smeli prati
Izkazalo se je, da ima pranje kavbojk dejansko pomembno vlogo pri skupnem ogljičnem odtisu oblačil. Za izdelavo enega samega para kavbojk se potrebuje skoraj 3000 litrov vode. Pogosteje kot jih peremo, hitreje se obrabijo, kar nenazadnje pomeni, da moramo hitreje kupiti nove.
Industrija kavbojk pri proizvodnji porabi ogromne količine vode, a pomembno vlogo igra tudi način pranja oblačil pri potrošnikih. V ZDA denimo ljudje kavbojke perejo zelo pogosto, po vsakem dnevu, medtem ko drugod po svetu oblačila dajo v pralni stroj po nekaj nošenjih.
Kot poudarja Bergh, pralni stroji porabijo veliko vode, kar je lahko škodljivo za okolje. Nepravilno pranje pa lahko pripomore tudi k zmanjšanju onesnaževanja s plastiko, saj se pri pranju sintetičnih oblačil sprošča mikroplastika.
Čeprav se torej pranju kavbojk ne želite popolnoma odpovedati, lahko razmislite o ročnem pranju ali vsaj o tem, da jih operete nekoliko manj pogosto, kot to morda počnete sedaj.
Kadar preprosto ni druge rešitve, je kavbojke najbolje prati z drugimi kavbojkami enake barve. Če jih nimate dovolj, da bi napolnili celoten boben, jih operite skupaj z drugimi oblačili podobne barve.
Po pranju jih za vsaj 24 ur obesite, da se čim bolj prezračijo. To bo dalo vlaknom čas, da se vrnejo v prvotno stanje, s čimer se izognete izgubi elastičnosti na kolenih.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV