Dominvrt.si
Komarji lahko prenašajo številna resna nalezljiva obolenja.

Tako preprosto lahko preženete komarje

S.C.
03. 06. 2016 13.58
4

Topli poletni večeri, ki so, upajmo, pred vrati, bi bili lahko veliko bolj prijetni, če nam počitka ali druženja na vrtu ne bi kvarili komarji. Lahko jih preženemo z raznimi kupljenimi sredstvi ali pa posadimo nekaj rastlin, ki jih bodo uspešno odgnale.

Komarji lahko prenašajo številna resna nalezljiva obolenja.
Komarji lahko prenašajo številna resna nalezljiva obolenja. FOTO: Thinkstock

V poletnih mesecih je greh preživljati čas med štirimi stenami, saj nas prijetne temperature kar vabijo v naravo; če ne na morje ali v gozd, pa vsaj na domačo teraso. A medtem ko nas božajo topli sončni žarki, bodisi med branjem knjige bodisi na pikniku ali med aktivnostmi s prijatelji, na nas prežijo številne nevarnosti in nadloge, med katerimi so pri vrhu lestvice vsekakor komarji. Da bi se pred njimi zaščitili oziroma jih pregnali, lahko posežemo po številnih kupljenih repelentih, ki so sicer bolj ali manj učinkoviti, a ne ravno prijazni našemu zdravju. Brez skrbi, obstaja tudi nekaj naravnih repelentov, predvsem rastlin, ki jih lahko posadite na vrt ali v lonček, ki ga postavite na balkon oziroma okensko polico, ter na ta način preprečite nadležno brenčanje ter morebitne pike, ki lahko privedejo do resnejših bolezni.

Citronela (pelargonium ‘citrosum’)

Citronelo mnogi poznajo kot največkrat uporabljeno sestavino v industrijskih repelentih proti komarjem, malokdo pa pravzaprav ve, da gre za rastlino, in to trajnico, ki oddaja zelo intenziven vonj. Lahko jo posadite doma na vrt ali v posode za cvetje in jo postavite na teraso, zrasla pa bo nekje do 1,8 metra. Med rastlinami, ki bodo pregnale ’male nadloge’, je citronela poleg geranije vsekakor na prvem mestu.

Divja meta (mentha pulegium)

Divja meta proti komarjem deluje podobno kot citronela. Načeloma raste na travnikih, na bolj vlažni zemlji in je manj aromatična kot gojena meta, seveda pa jo lahko posadite na vrt ali v posode. Njen vonj bo komarje zmedel, prav tako bo odgnal mušice, a bo privlabil čebele ter metulje.

Nekatera zelišča niso le odlična za pripravo jedi, pač pa bodo uspešno odgnala komarje.
Nekatera zelišča niso le odlična za pripravo jedi, pač pa bodo uspešno odgnala komarje. FOTO: iStockphoto

Navadna melisa (mellissa officinalis)

Meliso je dobro imeti doma že zaradi njenih številnih zdravilnih učinkov, saj pomirja, blaži želodčne težave in pomaga pri prehladnih obolenjih, za piko na i pa še uspešno odganja komarja. Je zelo odporna na različne klimatske razmere, a jo je bolje gojiti v posodi kot na vrtu, saj se hitro razraste.

Mačja meta (nepeta cataria)

Ime je dobila po tem, da njen vonj privlači mačke, na srečo pa odganja komarje. Obstaja namreč raziskava iz leta 2010, ki dokazuje, da je mačja meta kar 10-krat bolj učinkovita v boju proti komarjem od DEET-a, ki je prav tako sestavina v številnih kupljenih repelentih. Je zelo enostavna za gojenje, pazite le, kam jo boste posadili. Če namreč poleg nje posadite okrasno cvetje, vam ga lahko kakšen mačkon kaj hitro nehote uniči.

Žametnica (tagetes)

To je zelo priljubljena enoletnica s čudovitimi rumeno-oranžnimi cvetovi, ki pa jo mnogi raje posadijo na vrt kot na balkon, saj ima zelo specifičen vonj, ki nekatere ljudi zelo moti, na srečo pa je moteč tudi za komarje. A nikar v njeno bližino ne postavljate mize, na kateri v poletnih mesecih jeste, saj privlači ose.

Bazilika (ocimum basilicum)

Bazilika je eno izmed najbolj priljubljenih zelišč, saj se lahko uporablja pri pripravi različnih jedi in ima številne blagodejne učinke na naše zdravje. Ker se sušena bazilika po okusu in koristih nikakor ne more primerjati s svežo, je seveda najbolje, da jo vzgojimo doma in jo imamo vedno na voljo. Poleg tega, da jo lahko uporabljamo v kuhinji, pa bo učinkovito pregnala nadležne komarje. Ker je bazilik več vrst, lahko izberete vam najljubšo, na primer cimetovo ali limonino baziliko.

Ognjič (calendula officinalis)

Ognjič učinkovito pomaga pri kožnih obolenjih in številnih drugih tegobah, prav tako pa se lahko uporablja kot repelent proti komarjem. Lahko si ognjičev cvet vtrete v kožo, preden v poletnih večerih sedete na teraso.

Sivka (lavandula sp.)

Čudovita mediteranska rastlina je vsestransko uporabna, predvsem zaradi specifičnega vonja, ki pomirja, zato si jo le omislite. Poleg tega, da vam bo služila kot odlična dekoracija, bo njen vonj odganjal male leteče nadlogice.

Preverite, zakaj pravzaprav privlačimo komarje!

Na mestu komarjevega pika se pojavi oteklina in srbečica.
Na mestu komarjevega pika se pojavi oteklina in srbečica. FOTO: iStockphoto

Ker pa rastline niso vedno učinkovite odganjalke komarjev, si lahko pomagate tudi drugače

► Naj na vašem vrtu ne bo stoječe vode! Komarji za svoje razmnoževanje potrebujejo vodo in zadostuje jim že majhna količina. Zato izpraznite prazne lončke na svojih vrtovih, ki so se med čakanjem na novo zasaditev napolnili z deževnico.

► Uporabite lahko tudi svečko. Najbolj učinkovita svečka, ki odganja komarje, je tista, ki vsebuje citronelo. Seveda je najbolje, da izberete tako, ki je popolnoma iz naravnih sestavin in je odišavljena z naravnimi dišavami. Svečko postavite ob svoj zunanji kotiček in komarji se je bodo izogibali v velikem loku. Najbolj bo učinkovita, če jo postavite na tla, saj bo tako lažje širila svoj močen vonj, poleg tega pa bo v vašem vrtu ustvarila prijetno vzdušje.

Kaj pa kupljena sredstva?

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je nedavno predstavila test različnih izdelkov, ki obljubljajo, da bodo odgnali omenjene insekte. Test je pokazal, da so v boju s komarji še vedno najbolj učinkovita klasična razpršila. Na testu, ki so ga opravile potrošniške organizacije, predstavlja pa ga ZPS, so preizkusili različne izdelke - od klasičnih razpršil do novejših izdelkov, kot so zapestnice, obeski za ključe, pa tudi aplikacije za pametni telefon. Vsak izdelek so preizkusile štiri osebe. Tem so najprej v laboratoriju umili roko z milom brez vonja in jo razkužili, nato pa jim na podlaket nanesli izdelek, ki naj bi odganjal komarje. Pol ure po nanosu je vsak prostovoljec za tri minute roko potisnil v posebno kletko, v kateri je bilo po 200 samic dveh vrst komarjev. Postopek so v naslednjih osmih urah ponavljali vsake pol ure oziroma do izteka delovanja izdelka, kot ga je navedel proizvajalec.

Pri tem so se kot najbolj učinkovita izkazala razpršila. "Praviloma so se bolje odrezali izdelki, ki vsebujejo DEET, kot sta na primer IR3535 ali Icaridin, je pa učinkovitost odvisna tudi od koncentracije aktivne sestavine in drugih snovi v izdelku," navajajo na ZPS. Za manj učinkovite pa so se izkazali domnevno naravni izdelki, ki vsebujejo eterična olja, dodajajo. V sklopu testa so ocenili tudi morebitno zdravstveno tveganje pri daljši (tritedenski) uporabi izdelkov. "Strokovnjaki so izračunali, da pri zdravih uporabnikih ni večje nevarnosti, če so upoštevana varnostna opozorila, tveganje pa je največje v prvih minutah po nanosu," navajajo. Preverjali so tudi, če se pri udeležencih v prvih 24 urah po nanosu pojavila alergična reakcija, kot so na primer rdečica na koži, srbenje, vnete oči ali slabost. Pri tem pri nobenem izmed prostovoljcev niso opazili omenjenih neprijetnih stranskih učinkov. Med drugim na ZPS svetujejo, da po nanosu dobro prezračite prostor, da izdelek nanesete le na izpostavljene dele kože (lahko tudi na oblačila) ter da ga ne nanašate na kožo, ki je poškodovana ali opečena od sonca, v okolico sluznic, oči ali ust.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698