Raziskovalci so gojili bakterije, ki so jih našli na 100 kuhinjskih krpah, ki so bile mesec dni v uporabi. Želeli so ugotoviti vrsto in količino bakterij. Kot so ugotovili, so na 9 odstotkih krp našli bakterije, ki se sicer nahajajo na oziroma v človeškem telesu. "Raziskovali smo potencialno vlogo kuhinjskih krp pri okužbah v kuhinji in številne vplive na mikrobne profile in na obremenitev kuhinjskih krp," je na letnem srečanju Združenja ameriških mikrobiologov pojasnila Susheela D. Biranjia-Hurdoyal, predavateljica na univerzi Mauritius in vodja študije.
Med 49 odstotki krp oziroma brisačk, na katerih so opazili porast bakterij, so bile na treh četrtinah bakterije, ki jih običajno najdemo znotraj črevesja, med drugim E.Coli in druge enterokokne bakterije. Na preostalih 14 odstotkih so se razširile kolonije bakterij vrste Staphylococcus aureus, ki povzročajo kožna obolenja in bolezni respiratornega trakta.
"To so bakterije, ki povzročajo okužbe v povezavi s hrano,« je pojasnil Paul Dawson, znanstvenik in profesor na Univerzi Clemson, ki pri raziskavi sicer ni sodeloval. »O E.Coli se na široko poroča, a ta bakterija še ni največji problem. Težavne so specifične bakterije, ki jih najdemo recimo na solati."
Nekateri sevi S. Aureus proizvajajo toksine, ki v primeru zaužitja izzovejo znake zastrupitve s hrano, kot so povišana telesna temperatura, bruhanje, driska, še po navedbah CNN poudarja Ameriško središče za nadzor in preprečevanje bolezni. Bakterija, ki je na rokah, tvori toksine, ob zaužitju pa nastane okužba.
Raziskovalci so ugotovili tudi povezavo med tipi in številom bakterij ter velikostjo družine, socialnoekonomskim statusom in načinom prehranjevanja, S. aureus so recimo v večjih količinah zasledili na krpah in brisačah večjih družin nižjega socialnoekonomskega statusa, medtem ko je bilo večje število črevesnih bakterij na brisačah tistih, ki uživajo meso. S svežim mesom prenašamo bakterije, če ga položimo na desko za rezanje, jih prenesemo na to površino, ko obrišemo z brisačko ali krpo, pa še na to. Prav zato je zelo pomembno, da vse površine za rezanje in nože po uporabi vedno temeljito operemo in popolnoma osušimo, saj se sicer bakterije še hitreje razmnožujejo.
Pomembno je tudi, da redno menjujemo oziroma da vedno posušimo krpe in brisačke ter gobice za pomivanje posode. Bolje je tudi, če ne uporabljamo ene brisačke za več namenov, temveč imamo eno za pomivanje, eno za brisanje posode, eno za brisanje rok … nikakor pa ni priporočljivo, da v eno in isto brišemo tako posodo kot roke in po možnosti z njo še kuhinjske površine. Vodja študije je zato poudarila, da je pomembno, da krp nimamo za večnamensko uporabo. "Vlažne krpe imajo pomembno vlogo pri razmnoževanju patogenih snovi, ki povzročajo zastrupitve s hrano," je še dodala.
Da so kuhinjske krpe polne bakterij, ni nič novega. Je pa študija še eno opozorilo, da je redno menjavanje in pranje krp ter brisač nujno. Menjavanje na približno 2 dni bi bilo optimalno. Še posebej pa bi morali biti pozorni v družinah, kjer so prisotni tudi mlajši otroci in starejši.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV