Dominvrt.si
Manj trdne lahke tkanine se morajo sušiti ležeče.

Koristni nasveti za likanje volnenih oblačil

L.M.
11. 03. 2023 05.00
0

Topla, oprijeta in trpežna volnena oblačila so pozimi nepogrešljiva. Ali ste vedeli, da so vlakna, ki jih pridobivamo iz dlake koz in ovac, redkeje pa tudi alpak ali lam, po strukturi pravzaprav podobna človeškim lasem? Če želimo oblačilo čim dlje ohraniti v prvotnem stanju, moramo – glede na to, da gre za občutljiv naravni material – posebno pozornost nameniti predvsem likanju.

Uredite likalno desko

Za likanje volne si uredite primerno mesto. Likalna deska naj bo dovolj trdna in po možnosti podložena. 

Volna je še posebno občutljiva na vročino 

Najboljše rezultate boste dosegli z uporabo parnega likalnika. Ta ima zbiralnik za zadrževanje vode, na spodnjem delu pa tudi luknje, ki omogočajo, da para uhaja iz likalnika in prodre v tkanino. Pri likanju uporabljajte dodatno krpo, ki jo položite na tkanino, da preprečite lesketanje in ožig volne. 

Volna je bolj občutljiva na vročino kot večina drugih materialov.
Volna je bolj občutljiva na vročino kot večina drugih materialov. FOTO: iStock

Nastavite ustrezno temperaturo likalnika

Likalnik nastavite na program za likanje volne, če vaša naprava seveda ponuja to možnost. Prepričajte se tudi, da je v rezervoarju dovolj vode. Če vaš likalnik nima nastavitve za volno, temperaturo nastavite na 150 stopinj Celzija. 

Oblačilo obrnite navzven

Volneno oblačilo pred likanjem vedno obrnite navzven in zlikajte po notranji strani – tudi, če uporabljate krpo za likanje. 

Nanesite vlažno toploto na tkanino

Volnene tkanine nikoli ne likajte samo s suho toploto, ker se tkanina zlahka zažge. Vedno poskrbite, da bo nastavitev za paro vklopljena. Krpo namestite na likalnik ali položite neposredno na oblačilo, ki ga želite zlikati, in zgladite z enakomernim pritiskom. Likalnika ne puščajte na enem mestu več kot 10 sekund. 

Kako pravilno oprati pulover?
Preberi še
Kako pravilno oprati pulover?

Oblačilo obesite in pustite, da se posuši

Ko končate, oblačilo zopet obrnite na pravo stran. Obesite ga na trden obešalnik ali stojalo za sušenje, da se popolnoma posuši, preden ga pospravite v omaro. Polaganje na ravno površino ali pa obešanje na obešalnik pomaga preprečiti globoke gube, ki bi sicer nastale na volni. 

Kaj lahko storimo, če zažgemo volneno oblačilo?

Prekomerna vročina lahko povzroči, da površina volne postane sijoča ali ožgana. Najprej se volnena vlakna zlijejo, kar povzroči sijoč učinek, v naslednjem koraku pa kot posledica ožiga nastane rjav madež. Vendar brez skrbi – ožgano znamenje lahko popravite na dva načina.

Destilirani kis

Če ste pozabili uporabiti krpo za stiskanje in ima vaša volnena tkanina svetleče madeže, poskusite na prizadeto mesto z gobo nanesti beli destilirani kis. Po tem postopku tkanino temeljito sperite s krpo, namočeno v vodo, in nato pustite, da se oblačilo posuši na zraku.

Vodikov peroksid

Pri ožganinah na volni lahko pomaga tudi razredčena raztopina vodikovega peroksida. Tega ne uporabljajte na volni temne barve in raztopino vedno najprej preizkusite na skritem delu, kot je šiv ali rob, da se prepričate, da ni spremembe barve. Če je vaše oblačilo prestalo preizkus, zmešajte 1 žlico vodikovega peroksida z 1 skodelico vode ter vanjo pomočite čisto belo krpo in nanesite na tkanino. Sperite pod tekočo vodo in pustite, da se popolnoma posuši na zraku. Po potrebi postopek ponovite. 

Za likanje volnenih oblačil je priporočljivo uporabiti temperaturo 150 stopinj Celzija.
Za likanje volnenih oblačil je priporočljivo uporabiti temperaturo 150 stopinj Celzija. FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 748