Ker po svetu ne moremo hoditi vsi pomečkani, sploh ne v službo, je pač treba stisniti zobe in vsake toliko v roke prijeti likalnik. Vse lepo in prav, a ko nas pričaka gora perila, predvsem v številčnejših družinah, postane že tako osovraženo gospodinjsko opravilo še bolj moreče. Da ne boste preveč ’trpeli’ med likanjem, lahko oblačila zgladite tudi drugače.
- V kolikor je vaše oblačilo pomečkane, gube malce navlažite, nato sušilnik za lase na najvišji temperaturi približajte na nekaj centimetrov in sušite toliko časa, dokler gube ne izginejo.
- Zmečkano oblačilo obesite na obešalnik in ga poškropite z mešanico ene skodelice vode in ene žlice mehčalca. Počakajte, da se posuši samo od sebe.
- Položite zmečkano oblačilo na ravno površino, na primer na mizo, pokrijte ga z vlažno brisačo ter lepo poravnajte. Pustite stati nekaj minut, nato oblačilo obesite in pustite, da se posuši (v toplejših mesecih naj se posuši na svežem zraku).
- V sušilni stroj skupaj z zmečkanim oblačilom dajte mokro krpo, nastavite program na srednjo moč za 15 do 20 minut in gube bodo izginile.
- Manjše gubice na oblačilu lahko zgladite tudi z likalnikom za lase.
- Naredite mešanico vode in alkoholnega kisa v razmerju 3 : 1, poškropite po zmečkanem oblačilu in ga pustite, da se posuši.
Če pa si vendarle glajenja oblačil ne predstavljate brez likalnika, sploh tistih bolj občutljivih kosov, pa upoštevajte nekaj nasvetov, ki vam bodo olajšali likanje:
- Z likalne deske odstranite zaščitno tkanino, nato direktno na desko po vsej dolžini namestite aluminijasto folijo ter prevleko ponovno nadenite. Sliši se sicer preprosto, ampak dejansko deluje; oblačilo lahko zlikate samo na eni strani, zaradi folije pa bo zglajeno tudi druga stran.
- Kadar likate oblačila iz zelo občutljivih tkanin, recimo svile, si lahko pomagate s kosom kartona in bombažno gazo. Zmečkan del oblačila položite na karton ter ga prekrijte z gazo, šele nato recimo rokav srajce zgladite z likalnikom.
- Čas likanja se bo vsekakor prepolovil, če boste perilo obesili in posušili tako, da ga boste kar najbolje raztegnili ali če ga boste lepo zložili po tem, ko ste ga vzeli iz ’sušilca’. Bolje preventiva kot kurativa, pravijo.
- Pogosto krivimo oblačila, češ da so iz materialov, ki se nikakor ne dajo zgladiti, a velikokrat se zgodi, da je kriv pravzaprav sam likalnik oziroma umazana površina, s katero likamo. S časom se namreč na sicer gladki kovinski površini likalnika nabere prah, nitke iz oblačil in celo vodni kamen, zaradi česar je seveda likanje oteženo. Da do tega ne bi prihajalo, vsaj dvakrat mesečno, odvisno tudi od tega, kako pogosto poprimete za likalnik, površino očistite s pomočjo sode bikarbone in kisa.
PREBERITE ŠE: Nikar ne sušite perila na radiatorju |
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV