Pranje je zelo zahteven proces, saj na rezultat pranja vpliva več dejavnikov: tekstilni material (sestava, obarvanost, apretura ...), vrsta in stopnja umazanije, pralno sredstvo in tudi izbrani program (temperatura in čas pranja, mehanska obdelava, centrifugiranje). Da ne bi bilo pri izbiri programa pranja dvomov, proizvajalci opremijo tekstilne izdelke z znaki, ki potrošniku sporočajo način pranja in temperaturo. Znake moramo upoštevati, da ne poškodujemo videza izdelka in/ali zmanjšamo njegove uporabnosti.
Pri izbiri programa in ločevanju perila so simboli za pranje osnovno vodilo. Pri izbiranju perila, ki ga bomo skupaj prali v stroju, pa moramo upoštevati tudi barve. Težav z barvami sicer res ni več toliko kot včasih, vendar praksa kaže, da je kljub temu varneje ločevati temno in svetlo obarvane kose perila. Največ težav povzroča intenzivno obarvano perilo (črno, temno modro in temno zeleno, pa tudi rdeče). Posebej pozorni bodimo pri novih oblačilih, zlasti tistih, ki so v stiku s kožo. Priporočljivo jih je oprati, preden jih prvič oblečemo, a ne le zaradi barv, ampak tudi zaradi kemikalij, ki jih uporabljajo v proizvodnem procesu in ostanejo na izdelku.
Dandanes želimo povsod, kjer je le mogoče, varčevati z energijo, zato se uveljavlja pranje perila pri nizki temperaturi. Tak način ni problematičen, saj danes zaradi boljše higiene in spremenjenih navad peremo precej manj umazano perilo kot nekoč. Pranje pri visoki temperaturi je tako bolj ali manj izjema; obvezno je le, ko je v hiši dojenček ali bolnik.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV