Bakterije
Morda boste presenečeni, a kot dokazujejo raziskave, se v povprečju v kar 72,2 odstotkih ledenih kock, ki jih pijačam dodajajo v lokalih, nahajajo patogene bakterije, torej bakterije, ki povzročijo pri gostitelju bolezen.
"Voda sama po sebi načeloma ni umazana, bakterije v ledu so v večini primerov posledica slabo očiščenih ledomatov," pojasnjuje dr. Tosh. A to niti ni tako velika grožnja našemu zdravju, večjo nevarnost predstavljajo bakterije, ki jih natakarji prenesejo s svojih rok na led. Številne študije so potrdile, da gre v večini primerov za bakterijo E. Coli, katere sevi poleg drisk povzročajo komplicirana vnetja sečil in številne druge nevšečnosti, bakterijo H. Pylori, ki lahko povzroči razjede v sluznici želodca ali dvanajsternika ter celo sodeluje pri nastanku želodčnega raka in bakterija Listera monocytogenes, ki lahko povzroča listeriozo in je še posebej nevarna za nosečnice.
Čeprav je poudarek predvsem na ledu v gostinskih lokalih, še ne pomeni, da so tiste kocke ledu, ki jih hranimo doma v zamrzovalniku popolnoma neoporečne. V kolikor posodico za led puščamo na umazanih površinah in je redno ne čistimo ali pa z umazanimi rokami kocke ledu dajemo v pijačo, prav tako škodimo svojemu zdravju in zdravju naše družine in gostov.
Plesen
Čeprav v manjšem obsegu, se na kockah ledu lahko pojavijo tudi plesni in glivice. Notranjost ledomata je namreč vlažna, kar je idealno okolje za plesni, na srečo pa mraz preprečuje njihov razvoj. Tisti zamrzovalniki, ki so ves čas vključeni, niso sporni, večjo težavo predstavljajo aparati, ki so dlje časa izključeni, recimo tisti, ki jih imamo na vikendu, v prikolici in podobno. V gostinskih lokalih je pomemben nadzor s strani sanitarne inšpekcije, kljub temu pa so raziskave pokazale, da se v 10 odstotkih vzorcev nahajajo sledi glivice Candide Albicanis, ki lahko povzroči številne zdravstvene nevšečnosti.
Fekalije
V primeru, da si ne umijemo rok, preden damo v pijačo led ali pa da redno ne čistimo prijemalko za led in jo puščamo na umazanih površinah, se na kocke ledu ’primejo’ številni mikrobi, med drugim celo ostanki fekalij. Mikrobiologinja Debra Huffman iz Univerze v Južni Floridi opozarja, da ne gre za ravno nedolžno zadevo, zato naj bo higiena tudi pri tako samoumevni stvari kot je postrežba pijače z ledom, vedno na prvem mestu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV