Riž
Prva napaka, ki jo dela mnogi ljudi, je, da vodo, v kateri nameravajo skuhati riž, ne posolijo. Za več okusa je mogoče dodati še druge začimbe – denimo lovorjev list ali celo nastrgano limonino lupino. Mogoče je tudi vodo zamenjati z jušno osnovo.
Zatem je treba riž dodati, ko je voda vrela. A takoj nato ogenj močno zmanjšati, saj se riž ne sme kuhati prehitro. Ne pozabite uporabiti pokrovke. Pustite le majhno režo. Pokrovke ne dvigajte, razen ko morate nujno pogledati, koliko je še vode. Ko riž na koncu umaknete z ognja, ga je priporočljivo vsaj še pet ali deset minut pustiti, da pokrit stoji.
Zelenjava
Zelenjavo je zdravo vključiti v skoraj vsak obrok. A ko jo pražite v ponvi, naj ima ta čim večjo površino, kajti ne smete je prenapolniti. Zelenjavo narežite na čim bolj enake kose. Ko pražite različno zelenjavo, ne dodajte kar vse hkrati. Najprej popražite tisto, ki potrebuje več časa (denimo korenje), nato tisto, ki ga potrebuje manj (denimo špinača).
Enako velja za pripravo v pečici. Zelenjavo poskušajte narezati na enako velike kose. Pekača ne prenapolnite. Hkrati pecite tisto zelenjavo, ki za pripravo potrebuje približno enak čas.
Truditi se je treba, da zelenjavo toplotno obdelamo le toliko, kot je nujno, in nič več. Najbolj zdravo jo je kuhati na pari, dušiti v lastnem soku ali peči na manjši količini olja, priporočajo na portalu Prehrana.si, ki ga urejata Inštitut za nutricionistiko in Nacionalni inštitut za javno zdravje. Z oljem torej ni dobro pretiravati, je pa res, da ga določena zelenjava potrebuje nekoliko več (primer so jajčevci).
Kot pri rižu tudi pri zelenjavi začimbe, kot so sol, timijan ali rožmarin, dodajte že med kuhanjem, da se okusi prepojijo. Bolj občutljive začimbe, kakršna je peteršilj, dodajte na koncu.
Zelenjavo lahko najprej popečete na malo olja, nato vlijete malo vode, uporabite pokrovko in pustite le majhno režo. Skupaj z vodo lahko dodate začimbe, kot je sojina omaka, dodate lahko tudi limonin sok. Na koncu pokrovko odkrijte in zelenjavo, ki ste jo podušili, še enkrat zelo na kratko popecite.
Peka peciva
Veliko napako delate, če mislite, da se receptov ni treba natančno držati. Vaše možnosti za uspeh so mnogo večje, če zares uporabite sestavine, ki so navedene, in jih skrbno odmerite. Danes je na voljo morje receptov. Če želite namesto ene zahtevane sestavine uporabiti drugo, raje poiščite recept, ki jo vsebuje.
Sestavine, kot so jajca, maslo ali mleko, lahko uporabite šele, ko se segrejejo na sobno temperaturo. Nikoli jih ne smete vzeti iz hladilnika in takoj uporabiti. Hladnih jajc denimo ne boste mogli enako dobro stepsti. Pomembno je še, da uporabite povsem suhe pripomočke in sklede. Mnogi ne pomislijo, da lahko takšna malenkost, kot je nekaj kapljic na skledi, v kateri stepajo jajca, pokvari končni rezultat. A ga lahko.
Še eno veliko napako delate, če ne presejete moke. To je postopek, s katerim ji dodate zrak, zaradi česar se med drugim bolje zmeša z mokrimi sestavinami, pecivo pa je rahlejše.
Ko je pekač le v pečici, te nikoli ne odpirajte, če ni nujno. Predpisanega časa peke se ne držite kot pijanec plota. Vsaka pečica je nekoliko drugačna, zato morate deset minut pred iztekom časa začeti preverjati, kaj se zares dogaja.
Peciva ne razrežite, dokler se ne ohladi. Tako kuhanje kot peka zahteva kar nekaj potrpežljivosti in – kot ste verjetno do sedaj zaznali – tudi natančnosti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV