Drevo akacije lahko raste v različnih podnebjih, najbolj ugodne razmere zanj pa so v zmerno toplem pasu ter na tropskih in puščavskih območjih. Obstaja več kot 1350 vrst, od katerih je večina avtohtonih v Avstraliji, precej pa jih najdemo tudi v Južni Afriki. Gre za hitrorastoče drevo, ki lahko ob ustreznih pogojih v samo petih letih zraste tudi do devet metrov, vendar najverjetneje ne bo živelo več kot 30 let. Pred živalmi se, sicer dokaj neuspešno, saj so med drugim njegovi listi prava poslastica za žirafe, brani z ostrimi trni.
Akacije in mravlje imajo medsebojno koristen odnos
Zanimivo je, da imajo mravlje in akacije medsebojno koristen odnos. Mravlje si v drevesu ustvarijo bivalni prostor ter srkajo njegov sladki nektar, v zameno pa z izločanjem kisline branijo drevo pred drugimi živalmi, ki jim dišijo njegovi listi.
Pohištvo iz akacijevega lesa je praktično neuničljivo
Akacijev les je cenjen predvsem zaradi svoje trdnosti in robustnega videza.
Prav te lastnosti delajo pohištvo iz akacijevega lesa tako zelo kakovostno, da lahko preživi tudi več generacij. Les je primeren za izdelavo notranje in zunanje opreme, vse od pohištva, do pultov, talnih oblog in okrasnih predmetov, kot so sklede in drugi dekorativni elementi. V 18. stoletju je bil akacijev les tako zelo cenjen, da ga je kot gradbeni material za številne slavne ladje uporabljala celo britanska kraljeva mornarica.
Katere so dobre lastnosti akacijevega lesa?
- Odporen na vodo.
- Odporen na praske in udarce.
- Odporen proti bakterijam, plesnim in drugim mikrobom.
- Dobro zadržuje premaz, barvo ali olje.
- Trajnostna izbira, saj raste hitro in ne potrebuje nobenih umetnih gnojil ali pesticidov.
Katere so negativne lastnosti akacijevega lesa?
- Visoka cena.
- Visoki stroški vzdrževanja.
- Naravne barve in vzorci marsikoga ne prepričajo.
- Občutljiv na temperaturna nihanja.
Vodoodpornost
Poleg estetskih značilnosti ima akacijev les tudi to prednost, da je vodoodporen. Medtem ko je lesene elemente navadno treba zaščititi pred vlago, plesnijo in raznimi škodljivci, lahko akacija brez posebne obdelave prenese tudi te neugodne pogoje.
Ne pozabite pa, da je akacijev les, kljub svoj obstojnosti, še vedno naravni material, zato ga po nepotrebnem ne izpostavljamo neugodnim razmeram, ki skrajšujejo njegovo življenjsko dobo.
Videz lesa
Na otip je akacija gladka in ima izrazit pikčast vzorec. Poleg tega ima prav vsak kos specifičen vzorec, kar jo dela še bolj posebno. Barva je rjava, v najrazličnejših odtenkih, vse od kostanjeve do bronaste. Sicer pa boste ravno zaradi teh posebnosti morda težje dosegli enoten videz pohištva, kar marsikdo pojmuje kot slabost.
Akacijev les je enostaven za vzdrževanje.
Pohištvo iz akacije čistite po potrebi. Madež sperite z milnico, obrišite in osušite.
Izogibajte se čistilom na osnovi silicija ali amonijaka. Če želite poudariti bogate naravne tone, element vsak toliko časa naoljite z oljem za les.
Ali je pohištvo iz akacijevega lesa cenovno ugodno?
Čeprav je akacija navadno dražja od javorja in hrasta, ki sta drugi najbolj pogosto uporabljeni vrsti lesa v pohištveni industriji, je stroške mogoče upravičiti s kakovostjo in dolgo življenjsko dobo.
Akacijev les običajno velja za alternativo tikovini, ko gre za zunanje pohištvo, saj je cenovno dostopnejša. Poleg tega je nekoliko bolj trdna od tikovega lesa.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV