Dominvrt.si
Kostanj

7 razlogov, zakaj bi si morali kostanj večkrat privoščiti

L.M.
25. 09. 2022 05.00
0

Pravi kostanj raste na drevesu (Castanea sativa) iz družine bukev. Značilni rdečkasto rjavi plodovi rastejo predvsem v južnem delu Evrope in v Sredozemlju. Nekateri zapisi trdijo, da je bil kostanj eno prvih živil, ki so ga ljudje zaužili - pečen, kot ga poznamo danes, pa je bil priljubljen že v 16. stoletju. Je več kot le okusen prigrizek, ima tudi številne koristi za zdravje. Tukaj je 7 zanimivih dejstev, zakaj bi si ga morali večkrat privoščiti.

1. Je odličen vir antioksidantov.  

Kostanj vsebuje veliko različnih antioksidantov, ki pomagajo zaščititi naše celice pred poškodbami zaradi nestabilnih molekul, imenovanih prosti radikali. Študije kažejo, da lahko različni antioksidanti, ki jih najdemo v kostanju, kot sta galna in elagična kislina, pa tudi C-vitamin, pomagajo zmanjšati tveganje za bolezni srca in sladkorno bolezen ter zavirajo rast in širjenje tumorjev.

Kostanj
Kostanj FOTO: Dreamstime

2. Je dober nadomestek za vse, ki ne uživajo glutena.

Več kot štirideset odstotkov kostanja predstavlja škrob, zato je primeren za pripravo pirejev, juh ter drugih sladkih in slanih jedi. Glede na to, da ne vsebuje glutena, ga priporočajo ljudem, ki trpijo za celiakijo, so intolerantni na gluten ali so ga iz svoje prehrane izločili zaradi lastnega prepričanja.  

3. Pripomore k boljši prebavi.

Prehranske vlaknine so najboljše, kar lahko vnesete v telo, če vas pestijo prebavne težave. Te namreč s spodbujanjem krčenja in sproščanja črevesnih mišic pomagajo zaužiti hrani, da se hitreje premika po prebavnem traktu. Poleg tega igrajo pomembno vlogo pri hitrejši absorpciji hranilnih snovi.  

4. Pomaga uravnavati zdravo telesno težo

Kostanj, ki vsebuje veliko vlaknin, vam v primerjavi z drugimi oreščki lahko pomaga zmanjšati apetit. Poleg tega študije na živalih kažejo, da lahko dodatek kostanja k prehrani zmanjša kopičenje trebušne maščobe.

Pečen kostanj
Pečen kostanj FOTO: iStock

5. Poskrbi za močnejše kosti.

Baker je mineral, ki krepi moč kosti, pomaga pri tvorbi rdečih krvnih celic in delovanju živcev ter krepi imunski sistem. 100 gramov kostanja vsebuje 24 odstotkov priporočene dnevne količine tega minerala.  

6. Skrbi za stabilno raven energije.

Za razliko od večine oreščkov je kostanj sestavljen pretežno iz kompleksnih ogljikovih hidratov. Ti so potrebni za kratkoročno in dolgoročno energijo ter pomagajo pri delovanju živčnega sistema. 

Čas je za kostanj
Čas je za kostanj FOTO: Profimedia

Za razliko od preprostih ogljikovih hidratov se kompleksni ogljikovi hidrati prebavljajo počasi, kar zagotavlja enakomerno raven energije skozi daljši čas.  

7. Je živilo z visoko energijsko vrednostjo.

Sto gramov pečenega kostanja ima približno 245 kalorij, zato velja za živilo z visoko energijsko vrednostjo. Zanimivo je, da se kalorična vrednost kostanja s toplotno obdelavo podvoji, količina beljakovin in ogljikovih hidratov v sadežu pa se prav tako poveča.

Iz kostanja si lahko pripravite pravo jesensko poslastico. Recept najdete TUKAJ. 

Buča s kostanjem in čebulo
Buča s kostanjem in čebulo FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698