Pripravite pojedino za ptice
Jesen in zima sta za tiste ptice, ki se za razliko od svojih sorodnikov v hladnejšem delu leta ne preselijo na toplo, ne najbolj ugoden letni čas. Ker so prikrajšane za določene vire hrane, jim pogosto nastavljamo hiške ter vanje natresemo semena.
Tudi buče so polne semen, zakaj jim torej ne bi prepustili kar teh? Postrgajte meso in semena ter jih dajte v posodo ali ptičjo krmilnico. Še bolj navdušene bodo, če jim boste ponudili semena, popečena v pečici.
Pražena semena lahko zmeljete, da jih bodo lažje pojedle tudi manjše ptice. Pazite le, da izpustite sol in druge začimbe. Sol je pomemben del ptičje prehrane, vendar so živila z visoko vsebnostjo soli, kot so soljena semena in oreščki, lahko zanje strupena.
Poleg semen ptice obožujejo tudi meso buče. Če ste za noč čarovnic v bučo postavili svečo, prej obvezno odstranite vosek, ki je morda ostal v notranjosti. Prepričajte se tudi, da buča ni plesniva, saj bi taka lahko pri pticah povzročila bolezni dihal.
Specite bučno pito ali skuhajte kremno juho
Daleč najlažji in najokusnejši način za 'ponovno uporabo' te buče je, da jo pojeste. Večina velikih buč, ki jih uporabimo za okras, je namreč užitnih. V kolikor se v njej ni nabrala plesen ali pa ostanki voska, lahko pripravite bučno juho, pito, kruh ali celo bučni napitek.
Recept za pripravo rižote z bučo najdete TUKAJ.
Zmešajte lepotni pripravek
Buče so več kot le lepa in okusna hrana. Ker so polne vitaminov A in C ter antioksidantov, so izjemno zdravilne tudi za našo kožo in lase. Iz buče, ki je po noči čarovnic odslužila svojemu prvotnemu namenu, a je njeno meso še vedno čvrsto in lepe oranžne barve, si pripravite lepotni pripravek za obraz ali telo.
Za obrazno masko zmešajte četrt skodelice bučnega pireja z eno žlico jabolčnega kisa in dodajte še celo jajce. Dobro premešajte in nanesite na obraz. Po 20 minutah sperite z mlačno vodo in obraz obrišite s čisto brisačko.
Negovalno mešanico za telo pripravite iz bučnega pireja in kokosovega olja v enakem razmerju. Med tuširanjem jo nanesite na telo, dobro vtrite v kožo in sperite.
Nahranite štirinožne prijatelje
Ptice niso edini ljubitelji buč na prostem. Veverice, jeleni, rakuni in večina drugih prostoživečih sesalcev vam bodo z veseljem pomagali dobro izkoristiti vaše ostanke, a ker na svoje dvorišče najverjetneje ne želite privabiti divjih živali, je morda bolje, da jih ponudite le svojim hišnim ljubljenčkom. Tako mačke kot psi obožujejo bučno meso. Ponudite jim ga lahko v kuhani ali surovi obliki, ta jesenski pridelek je namreč tudi zanje, tako kot za človeka, izjemno hranljiv.
Pripravite bogato gnojilo za svoj vrt
Stare buče lahko spremenite v bogat in hranljiv dodatek prsti za zelenjavni vrt v naslednji sezoni. Buče narežite na majhne koščke in jih vrzite na kompost ali pa jih zakopljite kar v zemljo na gredici.
Ustvarite dišeči okras
V kolikor tega še niste storili, ko ste iz svoje buče pripravljali strašljivo dekoracijo za noč čarovnic, izrezljani buči odrežite vrh in očistite notranjost. Meso natrite z mletim cimetom ali ingverjem, na notranjo stran pokrova pa zapičite nekaj nageljnovih žbic. Vanjo postavite svečko in že v kratkem času bo vaše stanovanje prijetno dišalo po jesenski bučni piti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV