Preverite, kje rastejo najlepši jurčki

OKOLJE

Preverite, kje rastejo najlepši jurčki

L.M.
25.08.2024, 5:00
1

Večina vrst gob je, kar se tiče rastišča, precej zahtevna in jih zato zelo težko najdemo na mestih, kjer pogoji niso prilagojeni zanje. A kljub temu dejstvu se zgodi, da presenetijo. Z Evo Zupan, veliko poznavalko gob, smo se pogovarjali o tem, kdaj in kje moramo iskati, da bomo imeli največ sreče, če želimo domov priti s polno košaro slastnih jurčkov, marel ali pa morda lisičk.

S svojimi fascinantnimi oblikami, edinstvenimi barvami in zanimivimi okusi gobe že stoletja burijo človeško domišljijo. Nabiranje teh jesenskih plodov pa je hobi, pri katerem je potrebnih nekaj spretnosti in znanja. A če veste, kje iskati, je to dober začetek. Nadaljnji korak je seveda natančno prepoznavanje posamezne vrste, v katerem določite užitnost, neužitnost ali strupenost gobe. 

V naših gozdovih najdemo veliko lisičk.
V naših gozdovih najdemo veliko lisičk. / FOTO: Adobe Stock

Preden gobo utrgate in položite v svojo košaro, se vedno najprej prepričajte, da je užitna. Trganje strupenih gob namreč ni produktivno niti z vidika ohranjanja narave, lahko pa je celo nevarno za vaše zdravje, četudi gobe ne boste pojedli. 

Kdaj rastejo gobe?

Gobe v največji meri rastejo konec poletja in jeseni, nekoliko redkeje spomladi, v dolgem vročem poletju in pozimi pa je verjetnost, da bomo našli kakšno užitno gobo, zelo majhna. Ker gobe za rast potrebujejo veliko vlage, ena sama nevihta po daljšem sušnem obdobju ne bo dovolj. Zato je iskanje gob veliko uspešnejše ob stalni vlagi, kot je to v naših krajih največkrat jeseni.

Eva Zupan iz gobarskega društva GD Lisička Maribor pojasnjuje, od česa je še odvisna rast in pojavljanje gob: "Seveda je v nekaterih delih Slovenije več gob kot drugod. Predvsem pa je več gob ob različnih časih, saj ne rastejo ob istem času v višinskem iglastem gozdu in v nižinskem gozdu z listavci. Odvisno je tudi od pogojev, ki so v tistem trenutku (oziroma v bližnji preteklosti). Pri tem imam v mislih količino padavin in temperature tako podnevi kot ponoči in vlago v zraku. Gobe imajo rade veliko vlage in ne ravno najvišje temperature (torej ne ravno zelo visokih poletnih temperatur). Seveda pa so še faktorji, ki jih ne poznamo, in ne moremo čisto točno predvideti, če gobe bodo ali ne. Iglast in listnat gozd imata vsak svoje vrste, ki imajo tudi specifičen čas pojavljanja."

Jesenski gobani imajo najraje gozdove s hrastom, bukvijo, brezo.
Jesenski gobani imajo najraje gozdove s hrastom, bukvijo, brezo. / FOTO: Shutterstock

Vsaka vrsta gobe ima svoj čas pojavljanja in jo je zunaj tega časa praktično nemogoče najti. Obstajajo vrste, ki se pojavijo dvakrat letno, možna pa so tudi presenečenja, tako da se značilno jesenske vrste pojavijo spomladi – še posebej, če je bila zima milejša, če je po vremenskih razmerah pomlad podobna jeseni ter je v tem obdobju veliko padavin. Obstajajo vrste, ki se iz leta v leto pojavljajo na istem mestu, pogosto v dveh časovnih oknih, obstajajo pa tudi vrste, ki se pojavljajo občasno, z večletnimi premori.

Po podatkih Mikološke zveze Slovenije je bilo v zadnjih nekaj desetletjih, v katerih so se podatki beležili, pri nas opaziti največ lisičk, modrikastih golobic, jesenskih gobanov in rumenih ježkov. Med neužitnimi ali pogojno užitnimi so najpogostejše rdečkasta mušnica, rdeča mušnica in citronasta mušnica. 

Kaj pa najbolj zaželene gobe vsakega gobarja – jurčki?

"Glede jurčkov je tako, da so (z izjemo morda zimskih vrst gob in marčevk) prve gobe. Začnejo borovi gobani, ki pa se potem med poletjem umaknejo in se v večji količini vrnejo šele jeseni ..." pojasnjuje Zupanova. 

Jesenski gobani imajo najraje gozdove s hrastom, bukvijo, brezo. Predvsem jim ugajajo odprti prostori, kot so robovi gozdov in travnate jase, potrjuje tudi naša sogovornica: "Poletne jurčke boste redko našli v iglastem gozdu, bo pa tam veliko jesenskih jurčkov in lisičk. Določene vrste so seveda skupne. Naši večji iglasti gozdovi so večinoma tudi na višji višini, kar pomeni, da se prava sezona začne šele nekje avgusta, ko je tudi tam dovolj toplo. V tem času pa običajno v nižinah gob ni tako veliko, saj je poletna vročina neprimerna za množično rast."

Strupenih gob ne trgajte, ampak jih pustite, da rastejo.
Strupenih gob ne trgajte, ampak jih pustite, da rastejo. / FOTO: iStock

"Poletni gobani se začnejo že meseca maja in jih je največ v listnatih gozdovih, pod hrasti. Seveda tudi pod drugim drevjem, a hraste imajo vseeno najraje. To velja tudi za črne gobane. Jesenski gobani so običajno bolj proti jeseni, se jih pa najde tudi že prej. Veliko jih je v iglastih gozdovih, pa tudi v mešanih nižinskih pod bukvami," še doda Zupanova.

V vsakem gozdu se zagotovo najde kakšna goba

Ko se odpravljate na 'lov' za jurčki, marelami, lisičkami ali katero drugo vrsto gob, je pri tej dejavnosti ključno, da vsako gobo dobro pregledate in se prepričate, da je niste zamenjali s katero drugo – ki bi lahko bila strupena. In kot rečeno, gobe znajo presenetiti, zato nikar ne razmišljajte kaj in koliko boste našli, saj so možnosti, da domov prinesete lep šopek užitnih gob, povsem odprte. 

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke

Nikar je ne zamenjajte s smrtno strupenim smrdljivim dežničkom
PREBERI ŠE
Nikar je ne zamenjajte s smrtno strupenim smrdljivim dežničkom

Kako prepoznati strupene gobe?
PREBERI ŠE
Kako prepoznati strupene gobe?