Dominvrt.si
Majaron

Vsestranska začimba, ki je pravzaprav strupena

L.M.
06. 02. 2025 05.00
0

Majaron (Origanum majorana) je trajnica, ki je tesno povezana z origanom. Ker spada v družino ustnatic, je tudi sorodnica bazilike, rožmarina, žajblja, timijana in origana. V toplejših območjih lahko majaron prezimi zunaj, na celinskem delu pa ga večinoma gojimo kot enoletnico ali pa kot lončnico, ki jo prestavimo v zaprt prostor, ko pride zima.

Majaron je nizko rastoča rastlina grmičastega videza z aromatičnimi, ovalnimi, sivozelenimi listi, ki v dolžino merijo od enega do dveh centimetrov. Drobni beli ali rožnati cvetovi se pojavljajo od sredine do poznega poletja, čeprav niso posebej vpadljivi. Majaron, ki ga je najbolje saditi spomladi, raste počasi in se širi po površini tal. Upoštevajte, da je zaradi dražilnih snovi v prebavilih tehnično strupen za ljudi, pa tudi za domače živali. Toda, dokler ga uživamo samo kot začimbo, ni nobene nevarnosti, da bi nam škodoval. 

Majaron je nizko rastoča rastlina grmičastega videza z majhnimi aromatičnimi listi.
Majaron je nizko rastoča rastlina grmičastega videza z majhnimi aromatičnimi listi. FOTO: Shutterstock

V kakšni povezavi sta majaron in origano?

Majaron in origano sta tesno povezani rastlini, oba sta člana družine mete. Podobna sta si celo po videzu, saj oba tvorita majhne nizke grmičke z drobnimi listi, vendar sta aroma in okus origana veliko močnejša od majarona. Origano je bolj pikanten in rahlo grenak, medtem ko je okus majarona bolj sladek in cvetličen.

Kdaj je najprimernejši čas za sajenje majarona?

Majaron je težko vzgojiti iz semena, zato je pogosto najbolje začeti s kupljenimi sadikami. Posadite jih spomladi, ko mine nevarnost zmrzali. Če želite majaron vzgojiti iz semena, ga posejte na vrt približno dva tedna po zadnji spomladanski zmrzali ali v zaprtem prostoru približno osem tednov pred zadnjo zmrzaljo.

To zelišče izvira iz blagega sredozemskega podnebja, zato najbolje uspeva pri temperaturah med 15 in 20 stopinjami Celzija. Izogibajte se temperaturam pod 10 stopinj Celzija. 

Kam posaditi majaron?

Ključ do uspešnega gojenja te dišavnice je, da ji zagotovite dobro odcedna tla in dovolj sončne svetlobe. Ob teh pogojih bo lepo rasla tudi v loncu. Okoli nje redno okopavajte in odstranjujte plevel, saj lahko med njima nastane tekmovanje za hranila in vlago. Poskrbite tudi, da ji svetlobe ne bo odvzemala kakšna višja rastlina.

Drobni beli ali rožnati cvetovi se pojavljajo od sredine do poznega poletja.
Drobni beli ali rožnati cvetovi se pojavljajo od sredine do poznega poletja. FOTO: Shutterstock

Semena posadite približno pol centimetra globoko ali pa sadike postavite na isto globino, kot so rasle v prejšnji posodi. Razmaknite jih približno 40 centimetrov narazen.

Koliko svetlobe potrebuje majaron?

Rastline majarona obožujejo sončno svetlobo. Poskusite jim zagotoviti polno sonce, kar pomeni vsaj šest ur neposredne sončne svetlobe večino dni. Če raste v zaprtih prostorih, ga postavite v bližino najsvetlejšega okna. Lahko pa rastlino premikate po svojem domu, da ulovite kar največ sončnih žarkov. 

Kakšno prst potrebuje majaron?

Majaron posadite v rahla, peščena ali ilovnata, dobro odcedna tla z rahlo kislim do rahlo alkalnim pH tal. Dobra drenaža je ključnega pomena, saj je rastlina dovzetna za gnitje korenin.

Koliko vode potrebuje majaron?

Majaron lahko tudi posušite.
Majaron lahko tudi posušite. FOTO: Shutterstock

Tla za mlade rastline naj bodo rahlo vlažna, a ne razmočena. Zadoščata približno 2 cm vode na teden. Uveljavljene rastline dobro prenašajo sušo, vendar ne smete dovoliti, da se zemlja popolnoma izsuši. Izogibajte se zalivanju zelenih delov, saj lahko močenje listov rastline povzroči težave s plesnijo in glivami. Priporočljivo je zalivati zgodaj zjutraj, tako da ima vsako mokro listje dovolj časa, da se posuši na soncu, preden pade noč. 

Sorte majarona

Poleg glavne vrste, Origanum majorana, obstaja tudi sorta, ki ima sivozelene liste, obrobljene s smetanasto belo barvo. Je bolj kompaktna, počasneje rastoča rastlina, ki se običajno uporablja kot okras.

Za svoj vrt bi morda želeli razmisliti tudi o grškem majaronu (Origanum onites). Ta ima liste, ki poleti postanejo zlate barve. Pogosto se goji za privabljanje čebel, metuljev in drugih opraševalcev. Njegov okus je podoben navadnemu majaronu. 

Nabiranje in uporaba majarona

Majaron uporabljamo svež ali posušen. Vejice posušite tako, da jih z glavo navzdol obesite v hladnem in suhem prostoru z dobrim pretokom zraka. Ko so listi suhi, jih odstranite s stebel in jih shranite v nepredušni posodi. Upoštevajte, da se nežen okus majarona lahko izgubi v nekaterih živilih, zato, ga kot nadomestek origana lahko uporabite nekoliko več.

Mediteranske začimbe, ki ne smejo manjkati v vaši kuhinji
Preberi še
Mediteranske začimbe, ki ne smejo manjkati v vaši kuhinji
3 začimbnice, ki jih lahko gojite na oknu svojega doma
Preberi še
3 začimbnice, ki jih lahko gojite na oknu svojega doma
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702