(Ne)prepoznavanje gob
Prvo in najpomembnejše pravilo pri nabiranju gob je, da znate z gotovostjo prepoznati in določiti, za katero gobo gre in, seveda, ali je užitna ali strupena. Varnost je ključnega pomena za vse gobarje, in če niste prepričani o gobi, je nikar ne položite v košaro.
Zato je treba upoštevati naslednja pravila: ne nabirajte in ne uživajte gob, o katerih niste povsem prepričani, ne nabirajte in ne uživajte sumljivih primerkov gob, torej premladih, prestarih, premajhnih, smrdljivih, grenkih, čudnih barv in podobno. Žal splošnega pravila, po katerem bi lahko strupene gobe ločili od užitnih, ni, zato nabirajte samo tiste gobe, ki jih dobro poznate, saj je to edini način, da se zaščitite pred zastrupitvijo.
Rastišča gob
Dva glavna in ključna pogoja za nastanek in razvoj gobjih mrestišč sta vlaga in temperatura. Zato je treba gobe iskati povsod, kjer je dovolj vlage in kjer je primerna temperatura. Večina vrst gob raste v gozdovih, bodisi na tleh, ob ali na štorih ali na gnilih vejah. Tudi v gozdovih se številčnost spreminja glede na nadmorsko višino, vrsto tal, vrsto dreves, ob katerih rastejo gobe, in količino svetlobe.
Gobe nabiramo tudi na travnikih in poljih. Pri tem se izogibamo njivam, ki so gnojene z mineralnimi gnojili in so tik ob cestah, ter drugim onesnaženim območjem. Od začetka rasti glive do njene zrelosti navadno mine od tri do dvajset dni. Splošno prepričanje, da gobe zrastejo čez noč, je bolj izjema kot pravilo. A če sovpadajo optimalni pogoji – zračna vlaga, temperatura zraka, temperatura tal – se lahko zgodi, da zrastejo zelo hitro.
Neprimerna oprema in pripomočki za nabiranje gob
Za nabiranje gob ne potrebujete praktično nič, a neizkušeni nabiralci pogosto storijo napako s tem, ko v nahrbtnikih nosijo odvečne stvari, ki jih čez nekaj časa začnejo ovirati in utrujati, hkrati pa kvarijo izkušnjo nabiranja in preživljanja prostega časa v naravi. V hladnejših dneh vsekakor poskrbite za dovolj tople tekočine. V gozd se je najbolje odpraviti v toplejših oblačilih – odvisno od letnega časa – in močnih škornjih ali športnih čevljih. Udobneje in lažje je sleči en sloj oblačil, če vam je topleje, kot da vas zebe. Nepogrešljiv del opreme sta zagotovo košara za gobe in manjši nož.
Nepravilno nabiranje gob
Gob ne režite z nožem in jih ne vlecite iz zemlje z roko. Gobe so le plod, ki ima pod seboj v zemlji razvejano mrežo micelija. S poškodbo micelija onemogočimo, da bi v isti sezoni v neposredni bližini zrasla nova goba, hkrati pa se zmanjša možnost, da bi se gobe v okolici pojavile tudi v naslednji sezoni. Najbolje jih je nabirati tako, da telo gobe nežno zasukamo na eno ali drugo stran, dokler ne izvlečemo celotnega dela iz zemlje.
Mesto, kjer je goba rasla, prekrijte z zemljo, listjem in iglicami, nabrano gobo pa takoj očistite zemlje in drugih nečistoč. Čiščenje gob pred odlaganjem v košaro je tudi čas, da z njih odstranimo žuželke ali pa gobo popolnoma odrežemo, če je črviva. Nabrane in očiščene gobe zlagamo v košaro, pri čemer pazimo, da je košara dovolj zračna in da ni prenatrpana; ne nabirajte gob, ki so tako stare, da so že začele razpadati, ali pa so premajhne in še nimajo razvitih lastnosti, po katerih bi jih lahko identificirali.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV