Teh šest alternativ ne bo nadomestilo klorovega belila kot razkužila za uničevanje bakterij, vendar bo pripomoglo k temu, da bodo vaša bela oblačila spet postala bela, in to brez nevarnih in škodljivih kemikalij. Za perilo, ki ga želite razkužiti, pa obstajajo tudi druge možnosti, kot sta borovo olje in fenolna razkužila.
Razlogi, zakaj lahko belo perilo izgubi svoj sijaj in postane rumeno ali umazano sivo
Najpogostejši razlog je prenos barve iz drugih tkanin, sploh če perete vse skupaj. Pogosto se na oblačilu naberejo ostanki detergenta in mehčalca, ki spremenijo videz tkanine, ali pa je obarvanja posledica onesnaženosti zraka ali nikotina, včasih tudi ostankov hrane in pijače.

Dobro je vedeti, da obstajajo naravne alternative klorovemu belilu
Ko želimo posvetliti svoja nekoč bela oblačila, posteljnino in kopalne brisače, mnogi najprej poskusijo uporabiti belila s klorom ali kisikom. Dobro pa je vedeti, da obstajajo tudi drugi načini za beljenje tkanin. Večina teh alternativnih belil najbolje deluje na naravnih vlaknih, kot sta bombaž ali lan, uporabljamo pa jih lahko samo na belih oblačilih brez potiskov ali kontrastnih obrob, ki lahko zbledijo. Tako kot pri navadnem belilu natančno upoštevajte navodila.
Destiliran beli kis
Dodajte eno skodelico destiliranega belega kisa v približno 4 litre vroče vode. Oblačilo potopite v mešanico in pustite, da se namaka čez noč, nato operite kot običajno. Dodajanje skodelice belega kisa v cikel izpiranja pri pranju belih ali pisanih oblačil bo pomagalo odstraniti ostanke detergenta, zaradi katerih so oblačila videti sprana.
Limona
Citronska kislina v limoni lahko pobeli tkanine in dobro deluje pri beljenju bombaža, lanu in poliestrskih vlaken. Zmešajte pol skodelice limoninega soka – iz približno štirih limon – v štiri litre vroče vode. V limonino vodo namočite belo perilo in pustite vsaj eno uro, lahko tudi dlje. Nato operite kot običajno.

Soda bikarbona
Vmešajte eno skodelico sode bikarbone v štiri litre vrele vode, nato odstavite s štedilnika in vanjo namočite umazano bela oblačila. Pustite jih namakati vsaj eno uro, ali še bolje, čez noč. Natrijev bikarbonat bo pomagal razgraditi umazanijo na bombažnih oblačilih. Nato operite kot običajno.
Vodikov peroksid
Vodikov peroksid je blaga oblika kisikovega belila, ki je za razliko od slednjega varna za uporabo na vseh pralnih tkaninah. Za prvo pomoč uporabite 3-odstotno raztopino, ki jo prodajajo v lekarnah, in dodajte eno skodelico v dozirnik v pralnem stroju. Ker se vodikov peroksid hitro razgradi, poskrbite, da embalaže ne puščate odprte, saj boste v tem primeru v pralni stroj dodajali navadno vodo.
Odstranjevalec barve
Odstranjevalci barv, ki jih uporabljajo tekstilni umetniki, ne vsebujejo klora, ampak natrijev hidrosulfit. Ta snov je varna za uporabo na bombažu, lanu, svili, volni in sintetičnih tkaninah. Najboljše rezultate boste dosegli na naravnih vlaknih, vendar bo posvetlil tudi poliester.

Detergent za strojno pomivanje posode
Večina praškov ali tablet za pomivanje posode vsebuje natrijev hipoklorit – klorovo belilo, ki pobeli tkanine iz naravnih vlaken. Dodajte eno četrtino ali polovico skodelice praška v štiri litre vroče vode in premešajte, da se popolnoma raztopi. Umazano bela oblačila dodajte v vodo in jih pustite namakati vsaj 30 minut, preden jih operete kot običajno.
Boraks
Naravni mineral boraks je alternativa klorovemu belilu, ki pomaga odstraniti madeže in ostanke, zaradi katerih vaše belo perilo izgubi svoj sijaj. Dodajte pol skodelice boraksa v prahu v štiri litre tople vode. Namočite bela oblačila in pustite stati vsaj 30 minut, lahko več. Operite kot običajno.
Sonce
Sončni ultravijolični žarki lahko povzročijo, da barvna oblačila zbledijo, kar lahko s s pridom izkoristimo na belih oblačilih. UV-žarki poleg beljenja tkanine tudi ubijejo številne vrste mikrobov. Belo posteljnino ali brisače operite, nato pa obesite na neposredno sončno svetlobo in pustite, da se posušijo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV