Dominvrt.si
Žajbljev poparek

Nepogrešljiv pri prehladu, a pozor, če boste pretiravali!

N.J., Pratika 2018
23. 11. 2018 10.34
0

Odličen je za blaženje težav z dihali, a če prekoračimo priporočen dnevni vnos, si lahko nakopljemo marsikatero težavo.

Žajbljev poparek
Žajbljev poparek FOTO: iStockphoto

Žajbelj (Salvia officinalis) je zelo močno zelišče, s katerim ni priporočljivo pretiravati, čeprav nam pomaga lajšati marsikatero težavo. Če ga zaužijemo več kot 15 gramov listov dnevno, kar je priporočen vnos za odraslo osebo, lahko občutimo prekomerno potenje, obliva nas vročina, poviša se nam srčni utrip, pojavi se suh občutek v ustih. Priporočljivo ni niti za nosečnice. Če že, le v majhnih količinah in omejen čas, nikakor pa nosečnice ne smejo uživati alkoholnih izvlečkov in eteričnih olj, saj tujon v njih deluje abortivno in lahko torej sproži splav.

Uporaba:
⇒ Grgralo: za zdravljenje dihal, ker deluje dezinfekcijsko za zdravljenje dihal – grgralo;
⇒ Čaj: pljučni bolniki in pubertetniki, saj ustavlja potenje;
⇒ Pri protinu in revmi;
⇒ Kopel: ugodna pri kožnih boleznih:
⇒ Sedežna ali parna kopel: pri vnetju mehurja in sečil;
⇒ Pri ženskih boleznih in težavah.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

ČAJ

Uporablja se ga za grgranje pri obolenjih dihal in vnetju grla, žrela, mandljev. Uporablja se tudi po preboleli kapi, za sladkorne bolezni pa je priporočljiva mešanica žajblja in rmana v razmerju 1 : 1, in sicer 2–3 skodelice takega čaja dnevno.

Kako ga pripravimo?

Žličko suhega žajblja prelijemo z 2,5 dl vrele vode. Pustimo 5–7 minut in precedimo ter popijemo toplega po požirkih. Po nekaterih informacijah naj bi bil najbolj zdravilen sicer po 3 minutah.

Popijte do 3 skodelice dnevno. Ker ima žajbelj že tako sladek okus, ga ni treba sladkati, lahko pa dodate žličko medu.

GRGRALO

Nasekljajte liste žajblja in jih namočite v alkoholu ter pustite počivati 8 dni. Nato precedite in shranite v hladen in temen prostor. Za grgranje žličko pripravka dajte v kozarec vode za grgranje.

SIRUP

Debel šop žajblja, kolikor ga lahko objamem z obema dlanema, narežite s keramičnimi škarjami ali ga ročno natrgajte, a pazljivo, da ga ne pomečkate! Nabirajte mlade liste, pred cvetenjem. Natrgane liste dajte v emajliran lonec (in nikoli v tistega iz nerjavečega jekla!) ter zalijte s 3 litri vode in zavrite. Vre naj 2 do 3 minute, nato odstavite in pustite 2 do 3 ure.

Nato precedimo skozi krpo in dodamo dve poravnani jedilni žlici citronske kisline (lahko jo nadomestimo s sokom sok 4 do 5 limon). Nato dodamo sladkor v razmerju 50 : 50, to je kolikor litrov tekočine, toliko kg sladkorja. Znova damo na štedilnik in zavremo. Vre naj najmanj pol ure, pene odstranimo. V pečici segrejemo steklenice, ki morajo biti res vroče, in vanje nalijemo sirup do vrha. Zapremo, postavimo, na zamašek in počasi ohladimo. Sirup v steklenici se kar precej skrči. V tako pripravljenem sirupu res ni več veliko vitaminov, vendar imamo na voljo zdravo, osvežilno pijačo, ki je še vedno ohranila nekaj zdravilnih učinkov. Tako pripravljen sirup lahko čaka tudi nekaj let. Sirup iz žajblja je zelo primeren za poletje, ker žajbelj uravnava potenje.

ZA ŽIVCE

Živčnim ljudem in rekonvalescentom naj bi pomagalo uživanje žajblja v vinu.

Zrežite 80 gramov žajbljevih listov. Namočite jih v sladko vino in pustite stati 10 dni. 1 veliko žlico pripravka zaužijte po obroku.

PRI ČIRIH IN BULAH

Pripravite obkladek. Vzemite žajbljeve in koprivne liste v enakem deležu. Dobro jih potolcite in zmešajte v nekakšno kašo ter jih položite kot obkladek.

BOMBONI Z ŽAJBLJEM IN TIMIJANOM

Potrebujemo:
100 g sladkorja (belega ali rjavega),
1 dl vode,
1 žlica medu,
6 listov svežega žajblja,
2 vejici svežega timijana,
1 žlico sladkorja v prahu za posip

V kozico  damo  sladkor, prilijemo vodo in dodamo še preostale sestavine. Ko zavre, zmanjšamo ogenj in pustimo vreti  15 minut. Vmes večkrat  premešamo.

Odstranimo liste žajblja in timijana. Pri tem moramo biti zelo previdni, da se ne opečemo, ker je  masa zelo vroča. Če je odpadel kakšen manjši listek timijana, ga  lahko pustimo v masi.

 Z žlico na peki papir nakapljamo majhne bombončke. Ni pomembno, da so vsi enakih oblik in enakih velikosti. Na peki papirju jih pustimo kakšno uro, da se popolnoma ohladijo in strdijo. Nato jih posipamo s sladkorjem v prahu in jih nežno obrnemo.

ŽAJBLJEV LIKER

Med ljudmi je priprava žajbljevega likerja zelo priljubljena. Vendar pozor, žajbelj vsebuje

strupen tujon, ki je topen v alkoholu. Zato direktno namakanje žajblja v alkohol ni priporočljivo.

Priprava:
Skuhamo močan žajbljev čaj, ki mu dodamo želeno količino sladkorja. Nato ohlajenemu prilijemo žganja po okusu. Po želji lahko dodamo tudi nekaj limoninega soka. Za boljši okus pripravek pustimo odležati nekaj mesecev. Na tak način dobimo prijetno aromatičen napitek, ki ga lahko uporabljamo za aperitiv ali digestiv.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698