Prepričana, da sta nabrala bisernico, sta Slovenca skoraj umrla

NARAVNO

Prepričana, da sta nabrala bisernico, sta Slovenca skoraj umrla

L.M.
09.10.2024, 5:00
0

Potem ko je v javnost pred nekaj dnevi prišel primer zastrupitve z izjemno strupeno gobo – panterjevo mušnico, se znova pojavljajo opozorila, naj ljudje ne nabirajo gob, ki jih ne poznajo. Zamenjava panterjeve mušnice z bisernico je namreč slovenski par nedavno skoraj stala življenja.

Kot ugotavljajo na NIJZ-ju, zastrupitve z gobami v poznopoletnem in jesenskem času niso nič presenetljivega in zgodi se, da po nesrečnem slučaju – ali bolje rečeno nevednosti – zaužijemo gobo, ki lahko ogrozi naše zdravje ali celo življenje. Panterjeva mušnica in bisernica sta le dve vrsti gob, ki sta si tako podobni, da ju zlahka zamenjamo.

Panterjeva mušnica, znana tudi kot pegasta mušnica, je vrsta gobe, ki vsebuje psihoaktivne snovi, ki povzročajo halucinacije. Pri nas jo lahko najdemo praktično kjerkoli v gozdu, najpogosteje pa jo zasledimo tam, kjer je veliko bukev.  

Kot so za portal 24ur pojasnili v UKC Ljubljana, panterjeva mušnica povzroča ibotenski sindrom, podobno kot tudi rdeča mušnica. "Panterjevo mušnico vedno zamenjajo z bisernico, rdečo mušnico pa s karžljem," opozarjajo.

Panterjeva mušnica je izjemno strupena goba.
Panterjeva mušnica je izjemno strupena goba. / FOTO: Shutterstock

Kako prepoznamo panterjevo mušnico?

Panterjevo mušnico prepoznamo po 8 do 12 cm velikem, precej zaobljenem konveksnem klobuku, ki se s starostjo gobe nekoliko splošči. Rjava površina je prekrita z močnimi belimi lisami, ki so pri mladi gobi večje kot pri starejši. Spodnji del klobuka je bele barve, prav tako trosi.  

Bet v višini zraste od 10 do 14 cm s premerom 1 do 2 cm. Spodnji del je nekoliko hrapav in ima značilno okroglo obrobo. Meso panterjeve mušnice je belo, včasih v steblu tudi votlo. 

Kaj pa bisernica?

Bisernica ali rdečkasta mušnica z znanstvenim imenom Amanita Rubescens je pogojno užitna goba iz družine mušničark. Da postane varna za uživanje, potrebuje toplotno obdelavo.

Bisernice so precej težavne za nabiranje, saj nabiralca njihov videz lahko hitro zmede. Barva klobuka je namreč lahko precej različna, najdemo vse od skoraj belih prek različnih odtenkov roza in rjave do skoraj črne. Še najbolj očitni pokazatelj, da gre za bisernico, je ta, da ko jo prerežemo ali pretrgamo, meso pordeči. 

Rdečkasta mušnica ali bisernica je pogojno užitna goba.
Rdečkasta mušnica ali bisernica je pogojno užitna goba. / FOTO: Shutterstock

Psihoaktivne snovi v panterjevi mušnici, ki povzročajo zastrupitev

Goba z latinskim imenom 'Amanita pantherina' vsebuje psihoaktivni spojini ibotensko kislino in muscimol, ki lahko povzročita halucinacije, sinestezijo oz. nevrološko mešanje čutov, občutek evforije in retrogradno amnezijo, ki oslabi sposobnost spominjanja preteklih dogodkov in že znanih informacij. Učinki teh dveh spojin v panterjevih mušnicah so najbolj podobni tistim, ki jih oseba občuti ob zastrupitvi z alkoholom. 

Poleg spremenjenega stanja zavesti ob zaužitvi panterjeve mušnice lahko pride tudi do glavobola, vrtoglavice, sindroma ponavljajočih se gibov in nenazadnje izgube zavesti. 

Podobno velja za bisernico, ki postane užitna, ko jo termično obdelamo. 

Tako kot pri drugih divje rastočih gobah je količina ibotenske kisline in muscimola odvisna od različnih zunanjih dejavnikov, vključno s sezono, v kateri nabiramo gobe, starostjo gobe in habitatom – odstotki pa se seveda razlikujejo od gobe do gobe – pri čemer imajo temno rjavi primerki panterjeve mušnice navadno večjo koncentracijo ibotenske kisline. 

Kako shranjujemo gobe?
PREBERI ŠE
Kako shranjujemo gobe?