Kaj je žafranika?
Žafranika ali barvilni osat je trajnica, ki spada v družino nebinovk. Za izdelavo olja žafranike, blagega rastlinskega olja, popolnega za kuhanje hrane pri visokih temperaturah ter zdravil in mazil, nabiramo cvetove rastline. Po drugi strani so cvetni listi žafranike običajne osnovna sestavina čaja in začimb.
Ta rastlina je zdrav vir maščobnih kislin in ima protivnetne lastnosti ter zagotavlja potencialne koristi za zdravje, kot sta izguba teže in preprečevanje bolezni srca.
Kaj je žafran?
Pravi žafran je začimba iz cvetnih pecljev rastline 'Crocus sativus', ki izvira iz jugozahodne Azije in spada v družino perunikovk. Vsak nežen cvet ima le tri prašnike, imenovane tudi žičke ali nitke žafrana, pridelovalci pa ga morajo nabirati ročno, zaradi česar velja za najdražjo začimbo na svetu.
Ta začimba, ki je pogosta sestavina francoske, indijske in španske kuhinje, slovi po svojem aromatičnem okusu in svetlo oranžno-rumeni barvi. Jedi, kot so paella, rižota, bouillabaisse in druge jedi z rižem običajno vsebujejo žafran.
Kakšne so razlike med žafraniko in žafranikom?
Medtem ko njuna imena in način uporabe morda kažeta na podobnost, obstaja več ključnih razlik med žafraniko in žafranom.
Barva in oblika cvetov
Čeprav sta začimbi na pogled videti podobno, se cvetovi žafrana razlikujejo od cvetov žafranike. Cvetovi žafrana so vijoličasti s prepoznavnimi rdečimi prašniki, rastlina žafranike pa ima rumene cvetne liste in gosto razvejana stebla.
Žafraniko prepoznamo po oranžno-rdeči barvi, v primerjavi z žafranom pa so žafranovi cvetni listi precej bolj temno rdeči. Če obe začimbi postavimo pod drobnogled, lahko vidimo, da pri žafraniki kot začimbo uporabljamo cvetne liste, pri žafranu pa prašnike.
Okus
Žafran ima oster, nekoliko sladek okus in zemeljski vonj. Po drugi strani ima žafranika bolj nežen okus in rahlo aromo po oreščkih.
Cena
Večina receptov zahteva le majhno količino žafrana, vendar je zaradi zapletenega in dolgotrajnega ročnega obiranja kljub temu zelo draga začimba. O žafraniki pogosto slišimo kot o cenejšem nadomestku žafrana, saj imata začimbi podobno barvo in deloma primerljiv okus.
Uporaba
Poleg tega, da gre za dve povsem ločeni rastlini, je v kuhinji njuna glavna razlika predvsem v načinu uporabe. Tako žafran kot žafranika se lahko uporabljata kot začimba v posušeni obliki, slednja pa tudi kot olje za peko.
Mikrohranila
Če primerjamo ti dve začimbi, lahko vidimo, da žafran vsebuje več vlaknin in ogljikovih hidratov, medtem ko žafranika vsebuje več maščob in beljakovin. Količina nasičenih maščob je večja v žafranu.
Več o zdravilni vrednosti žafrana si lahko preberete TUKAJ.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV