Jesenski plodovi, za katere niste vedeli, da so užitni

NARAVNO

Jesenski plodovi, za katere niste vedeli, da so užitni

L.M.
11.10.2024, 5:00
0

Gozd nam skozi celo leto ponuja obilo naravnih plodov. Od borovnic in divjih zeli v spomladanskem ter poletnem času pa do gob in kostanja v jeseni. A prav takrat, ko listje začne spreminjati svoje barve in dan postane krajši, se na hrastu pojavijo plodovi, za katere marsikdo sploh ne ve, da so lahko pod določenimi pogoji užitni.

Želod je vsem dobro poznan plod hrasta, ki ga je povsod v izobilju. Čeprav so ti plodovi v resnici polni hranil, so bili dolgo zanemarjeni kot potencialni vir hrane. 

Želod je hrastov plod, ki na pogled spominja na nekatere druge vrste oreščkov. Po vsem svetu najdemo več kot 600 vrst tega drevesa, od katerih vsaka daje želod s posebnimi lastnostmi. Čeprav je zaradi grenkega okusa ta dolgo veljal za neužitnega, lahko s pravilno predelavo postane okusno in hranljivo živilo. 

Ali je želod užiten?

Želod
Želod / FOTO: Shutterstock

Surovi želodi vsebujejo tanine, ki jim dajejo grenak okus in so lahko škodljivi, če jih uživamo v velikih količinah. Zato je pomembno, da želod pred uživanjem ustrezno obdelamo. S pravilno predelavo in inovativnimi pristopi pa ta postane hranljiv dodatek v prehrani.

Hranilna vrednost želoda

Želod je bogat vir hranil. Vsebuje ogljikove hidrate, ki so glavni vir energije, beljakovine, nenasičene maščobne kisline, vlaknine ter vitamine in minerale. Posebej je bogat z vitaminoma A in E, pa tudi z železom in manganom. Slednji je kljub majhni količini v našem telesu odgovoren za številne procese, med drugim je pomemben za normalno delovanje možganov in živcev. 

Čeprav je pot do širše sprejetosti želoda kot živila še dolga, vse večje zanimanje za alternativne in trajnostne vire hrane odpira nove možnosti za ta starodavni sadež. 

Previdnost pri uživanju ne bo odveč

Kot že omenjeno, tanini v surovem želodu delujejo kot antinutrienti, ki zmanjšujejo sposobnost absorpcije nekaterih snovi. Povezani so tudi z nekaterimi vrstami raka in lahko povzročijo poškodbe jeter, če jih zaužijemo v velikih količinah. 

Nekateri ljudje poročajo o slabosti in zaprtju zaradi uživanju surovega želoda, zato z njimi ni dobro pretiravati. Prav tako je odsvetovan ljudem, ki imajo alergijo na katerekoli druge oreščke. 

Vsekakor pa želod pred uživanjem potrebuje termično obdelavo. Tanine odstranimo tako, da želod skuhamo ali nekaj dni namakamo v vroči vodi. Ta postopek odpravi njihovo grenkobo in jih naredi varne za uživanje. Najpogosteje se v kulinariki sicer uporablja želodova moka. 

Recept za palačinke iz želodove moke

Za palačinke iz želodove moke potrebujemo 1 skodelico želodove moke, 1 skodelico pšeničnega zdroba, 2 jajci, 2 skodelici mleka, 2 žlici masla in ščepec soli. 

Vse sestavine damo v skledo, premešamo in spečemo na ponvi za palačinke, ki smo jo rahlo namastili.  

Iz želodove moke lahko pripravimo tudi palačinke.
Iz želodove moke lahko pripravimo tudi palačinke. / FOTO: Shutterstock

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke