Odlaganje
Čiščenje ni najprijetnejše opravilo, vendar je nujno, če želite živeti v čistem in zdravem okolju. Zato mu namenite nekaj časa prav vsak dan. Tako kot ne odlagate umivanja zob. Vsakodnevno čiščenje tudi olajša tedensko. Manj boste imeli dela.
Napačna začetna točka
Najprej pospravite, da vam ni treba med čiščenjem odmikati stvari, ki tako ali tako niso na svojem mestu. Nato začnite zgoraj in se pomikajte navzdol. Nikoli ne začnete s sesanjem tal. To je zadnje opravilo.
Umazani pripomočki
To je izredno pogosta napaka. Nikar se čiščenja ne lotevajte z umazanimi pripomočki. Marsikdo počisti celo domovanje, pozabi pa očistiti denimo sesalec ali pralni stroj.
Morda ste vzeli čisto krpo, a če se lotite čiščenja več površin, jo morate vmes sprati oziroma vzeti kar novo. Umazane nato operite in posušite za naslednjič. Zakaj bi zapravljali čas za čiščenje s pripomočki, ki ne morejo zares počistiti?
Napačni proizvodi za čiščenje
Ni mogoče kar katerega koli proizvoda uporabiti za katero koli čiščenje. Po eni strani se morate pozanimati, kakšno je priporočeno čiščenje za določen element. Denimo kuhinjskega pulta iz granita ali marmorja ni dobro čistiti z alkoholnim kisom. Prav tako si vzemite čas in preberite navodila na čistilih. Pisalo bo, za kaj so primerna.
Opustitev na polovici
Včasih je primerno razdeliti večje opravilo na več manjših in denimo en dan pomiti okna v enem prostoru in šele naslednji dan v drugem. Toda nekatera opravila je nujno dokončati, nikar jih ne opustite na polovici. Če se denimo lotite čiščenja madežev na preprogi, jo najprej posesajte, nato nanesite čistilo in opravite vse, kar piše v navodilih. Vzemite si toliko časa, kot je za to potrebno.
Uporaba čistil neposredno na površinah
Bolje je čistilo nanesti najprej na krpo in z njo počistiti površino, saj ga tako nanesete enakomerneje. To je še posebej pomembno pri lesu. Pri čistilih, ki so v spreju, še manj čistila konča v zraku.
Preveč vode pri čiščenju lesenih tal
Voda ni najboljša prijateljica lesenih tal, kar sicer ne pomeni, da jih ne smete čistiti z brisalom, ki uporablja vodo. Le paziti morate, da je ne uporabljate preveč. Na tleh ne smejo ostajati lužice. Brisalo morate vsakič dobro ožeti in na koncu tla pobrisati s suho krpo.
Ne pobrišete prahu z oken
Preden okna pomijete, ne pozabite pobrisati prahu. Sicer se ta hitro poveže s čistilom in okna niso tako čista, kot bi lahko bila. Nekaj potegov s krpo iz mikrovlaken bo to težavo hitro preprečilo.
Pomivanje oken, ko je sončno
Ko je lepo vreme, je morda res prijetneje pomivati okna, a učinkoviteje je, ko je oblačno in je temperatura tudi malo nižja (ne pa nujno prenizka, da bi zmrznili). V sončnih in toplih dneh se čistilo hitro posuši in pusti za seboj madeže.
Preveč praška in mehčalca
V želji, da bi bilo perilo res čisto in mehko, uporabite več praška in mehčalca, kot priporoča proizvajalec oziroma morda niti ne preverite navodil. Žal je rezultat lahko obraten. Kemikalije se lahko ne izperejo dovolj dobro.
Ignoriranje najpogosteje uporabljanih površin
Kljuke, stikala, daljinska upravljala, kjer potegnete vodo na stranišču ... To so mesta, ki se jih nenehno dotikate, vendar jih pri čiščenju velikokrat pozabite. Uporabite lahko tudi sredstvo za razkuževanje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV