
1. Kdo si ne želi čistejšega domovanja? Ta želja lahko postane veliko bolj uresničljiva, če v vsakem prostoru shranimo pripomočke za čiščenje ravno tam, kjer jih potrebujemo. Tako bomo veliko prej segli po njih in hitro kaj počistili. Če pa bi jih morali najprej še iskati in prinesti na drugi konec domovanja, bi si verjetno rekli, da lahko čiščenje prestavimo na naslednji dan.
2. Še en način, kako lahko dom lažje ohranjamo čim čistejši, je tedenska razporeditev nalog. Čiščenje vseh prostorov en dan v tednu je zamudno delo, zato je bolje, če vsak dan odkljukamo eno samo nalogo na seznamu, denimo čiščenje kopalnice ali sesanje in pomivanje tal. Še lažje je, če lahko naloge na ta način razdelimo med več članov gospodinjstva. Če je nekaj naša obveznost, a nam ne vzame ravno celega dneva, je verjetnost, da bomo to opravili, veliko večja.

3. Čiščenje, res pomemben del ustvarjanja prijetnega okolja, je lažje, če nimamo prenatrpanih polic in omar – pravzaprav vseh površin, tudi tal. Idealno bi morali imeti le tisto, kar res potrebujemo in uporabljamo. To lahko dosežemo s tem, da pazimo, da česa drugega niti ne kupimo in prinesemo v svoje domovanje. Kaj pa, če so v omarah že stvari, ki jih lani sploh nismo vzeli iz njih? Januarja lahko čiščenje začnemo z nalogo, da vsak dan najdemo eno stvar, ki jo lahko zavržemo oziroma – mnogo bolje – podarimo, morda celo prodamo, saj ne želimo večati kupov smeti, ki na svetu že obstajajo.
4. V novem letu bi lahko poskrbeli, da kuhinjski pult ne bo poln vsega, česar sploh ne uporabljamo dan za dnem. Za takšne pripomočke ali hrano poiščimo prostor v omaricah in predalih. Ko jih ne potrebujemo več, jih takoj pospravimo na mesta, ki smo jim jih dodelili. To je pomemben del doseganja pospravljenega domovanja – vsemu moramo najprej sploh najti mesto. Nato je to veliko lažje pospraviti. Enako lahko storimo še z enim delom domovanja, kjer pogosto vlada neverjeten nered – to so kopalniške površine za odlaganje. Česar ne potrebujemo nenehno, pospravimo nekam, kjer se ne vidi. Kar bi raje obdržali zunaj, lahko morda pospravimo v košarice ali odlagamo na pladenj, kar je videti mnogo bolj lično, kot če stvari le stojijo na vrhu pralnega stroja ali na policah.

5. Ena od zaobljub je lahko ta, da bomo več časa preživeli z družino, partnerjem ali prijatelji. Dom nam je pri tem lahko v pomoč, če ga opremimo oziroma preuredimo s tem ciljem v mislih. Morda je lahko kuhinja za družino prostor zbiranja – morda že med kuhanjem, ne le med uživanjem obrokov. V tem primeru več pozornosti posvetimo ustvarjanju udobnejše kuhinje, v kateri je prijetno posedati in se pogovarjati. Morda ima lahko prostor še kotiček za branje ali za delanje nalog, ko ni potrebna popolna zbranost. Včasih ni potrebna popolna preureditev, ampak je le treba posvetiti več časa razmisleku o tem, kaj je mogoče izboljšati ali preprosto spremeniti. Po drugi strani pa se v prijeten dom izplača investirati, saj res izboljša kakovost življenja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV