Dominvrt.si
Oblačila

Oprati oblačila pred prvim nošenjem ali ne?

S.C.
18. 08. 2016 11.09
5

Včasih se tako razveselimo novega oblačila, da bi ga najraje oblekli že kar v trgovini. A roko na srce, če pomislimo, koliko rok je držalo našo majico, ali še huje – spodnje perilo, bi nam moralo biti jasno, da je vseeno bolje počakati, da se opere. V nadaljevanju preverite, katera oblačila je pred prvim nošenjem nujno treba oprati in zakaj.

Oblačila
Oblačila FOTO: iStockphoto

Zagotovo ste tudi vi kdaj oblekli kakšno majico ali hlače, ne da bi jih oprali, ko ste jih prinesli iz trgovine. Pri jaknah, bundah in drugih kosih oblačil, ki med nošenjem niso v neposrednem stiku s kožo, to ne bi smel biti problem, a znanstveniki opozarjajo, da je vso ostalo garderobo potrebno oprati. Kemikalije, ki jih uporabljajo pri obdelovanju tkanine, namreč lahko škodijo koži. »Poleg kemikalij se na tkanini nahaja cel kup bakterij, glivic in celo uši, ki jih ljudje nenamerno iz svoje kože prenesejo na oblačila med pomerjanjem,« pove Lana Houge iz ZDA, sicer profesorica predmetov, vezanih na proizvodnjo oblačil. "Da bi iz niti oziroma obarvane tkanine izdelali na primer majico, večinoma uporabljajo kemikalije, mnoge izmed njih pa lahko povzročajo kontaktni dermatitis ali vsaj hudo srbečico, odvisno od občutljivosti kože."

Dodaja še, da se oblačila, ki jih kupujemo v trgovinah, proizvajajo na različnih koncih sveta in tako so tudi kemikalije, ki jih uporabljajo, različne. Tudi zakoni se od države do države razlikujejo in tako se ponekod uporabljajo kemikalije, ki so drugod prepovedane. Seveda kupec tega ne more vedeti, zato je vsa oblačila najbolje oprati. V ZDA so na primer na nekaterih oblačilih našli formaldehid v večjih količinah od priporočenih, vemo pa, da je kancerogen.

Donald Belsito, profesor dermatologije na univerzi v New Yorku, opozarja, da ne smemo zanemariti niti organizmov, ki se nahajajo na tkanini. "Bakterije, glivice in uši se na tkanini lahko močno razmnožijo, saj je od proizvodnje do kupca zelo dolga pot, od proizvodnih hal, transportnih kontejnerjev, zlaganja v maloprodajnih trgovinah do pomerjanja potencialnih kupcev. Nikakor ni mogoče ugotoviti, kdo vse je imel oblačilo v rokah in kakšne so njegove higienske navade."

Če povzamemo, da bi se izognili raznim kožnim nevšečnostim, vsako oblačilo dobro operite, ko ga prinesete iz trgovine. Tako boste zagotovo vedeli, da je čisto. Posebej delikatno je spodnje perilo, oprati pa je treba tudi kopalke, nogavice, pižame, spodnje in druge majice, hlače, srajce ter športna oblačila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702