Plastične posode v gospodinjstvu uporabljamo praktično vsak dan. Vanje shranjujemo hrano, da se ne pokvari, iz njih jemo ali pijemo in so namenjene večkratni uporabi. Pa ste kdaj pomislili, da marsikatera med njimi ni ravno zdravju prijazna? Plastika namreč vsebuje številne kemikalije, ki lahko povzročajo nemalo nevšečnosti in tudi marsikatero bolezen.
Škodljive kemikalije
Kadar se odločite za nakup plastične posode, med katere sodijo tudi otroške stekleničke, bodite pozorni na deklaracijo. Nevarne kemikalije iz plastike namreč lahko preidejo v tekočino ali hrano, ki jo uživamo iz plastične posode. Če je izdelek označen s številkama 3 ali 7, obstaja velika verjetnost, da vsebuje bisfenol A, ki povzroča motnje endokrinega sistema, saj posnema hormone v telesu in lahko negativno vpliva na zdravje.
Posledice neželenih vplivov se najprej pokažejo pri otrocih, saj obstajajo določena tveganja glede razvoja možganov ploda in dojenčkov. Leta 2008 so ugotovili tudi, da so ljudje, izpostavljeni bisfenolu A, nagnjeni k debelosti. Druga nevarna kemikalija, ki jo pogosto vsebujejo plastični izdelki, so ftalati. Gre za hlapne tekočine, ki jih dodajajo polimerom v plastičnih masah, da povečajo njihovo gibljivost. Študije potrjujejo škodljive učinke ftalatov tako na človeka kot tudi na celotno okolje. Na človeško telo namreč delujejo kot motilci hormonov, kar pomeni, da motijo ravnovesje hormonov v živih organizmih in lahko potencialno povzročijo feminizacijo moških. Poleg tega je dokazana njihova rakotvornost, ki se kaže predvsem v obliki malignega raka na dojkah in modih. Ftalati povzročajo nepravilnosti v tkivu mod in manjšajo plodnost pri moških. Nevarne kemikalije lahko preidejo v tekočino ali hrano, ki jo uživamo iz plastične posode. Varnost plastičnih izdelkov zagotavlja jasna oznaka, da ne vsebujejo BPA (bisfenol A) in PVC. Bodite pozorni, da so označeni s številkami 2, 4 ali 5, ki se štejejo za varne za uporabo.
Previdno
Tudi če so plastične posode označene kot varne za uporabo, jih skupaj s hrano nikoli ne grejte v mikrovalovni pečici, ampak raje uporabite krožnik ali stekleno posodo. Pri segrevanju namreč potencialno nevarne kemikalije iz plastike preidejo tudi v hrano. Med najnevarnejše se štejejo posode, v katerih kupite hrano v trgovini ali jo naročite na dom, zato teh res nikoli ne segrevajte. Tudi pri pomivanju plastičnih posod je najbolje, da jih ne dajete v pomivalni stroj, ampak jih pomijete ročno pod toplo vodo. Kadar je le mogoče, plastične posode zamenjajte za steklene. Dobro staro steklo je namreč odlična alternativa plastiki in tudi zdravju najbolj prijazno. Seveda pa to ne pomeni, da vse plastične izdelke odstranite iz vašega gospodinjstva, pomembno je le, da ne vsebujejo najnevarnejših kemikalij in da jih znate pravilno uporabljati.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV