Dominvrt.si
Plesen

Kako preprečiti nastanek plesni in kako jo sanirati?

Dom in vrt
16. 10. 2022 05.00
0

Zima ne prinese samo zimskih radosti, ampak tudi skrbi. Čeprav pazite na svoj dom, se lahko kaj hitro zgodi, da v dom vdre vlaga, z njo pa hitro lahko pride plesen. Poglejte, kaj lahko storite, da preprečite nastanek plesni oziroma kako jo lahko sanirate.

Plesen v stanovanju
Plesen v stanovanju FOTO: Profimedia

Vlažnost in plesen v prostoru oziroma stenah sta posledica odvečne vlage. Sama vlaga je lahko posledica puščanja cevi, naraščanja vlage v kleteh ali pritličjih ali posledica dežja, ki pronica zaradi poškodb strehe ali slabe izolacije, hitro pa najde pot v dom tudi zaradi slabo izoliranih oken. V novozgrajenem domu lahko nastane vlaga tudi, če se voda, uporabljena ob gradnji hiše, še vedno suši. Vlaga v stanovanju lahko nastaja tudi kot posledica slabega zračenja. Kuhanje, prhanje in sušenje perila hitro pripomorejo k dvigu vlage. Še več, če živite ob obali ali na območju, kjer je vlažnost v zraku naravno visoka, lahko presežna vlaga zunaj vpliva na vlažnost v notranjosti. Pravzaprav je vsako mesto, kjer se nahaja kondenz ali vlaga, primerno okolje za razmnoževanje spor plesni.

Nenehne težave s kondenzacijo (vlažnost zraka nad 60 odstotki) običajno spremlja črna plesen. Plesen se nato premika po zraku kot miniaturne spore, ki gredo v vlažne, mokre prostore doma, kot so kopalnice, kleti in podstrešja. Plesen raste na organskih materialih, vse, kar potrebuje za razvoj, pa sta kisik in vlaga. Če pomislite, je vlaga ključni element, saj so organski materiali in kisik prisotni tudi v domovih, ki nimajo težav s plesnijo.

Plesen boste najprej opazili na severnih stenah, na mestih, kjer se pojavljajo temperaturne razlike (na primer nad ali pod okni, za omarami, spodnja stran postelje ...). Če v vašem domu kdaj zavohate vonj po plesni, ste verjetno imeli bližje srečanje s plinom, ki nastane iz kolonije gliv, ne da bi to sploh posumili. Vdihavanje tega pa lahko vpliva na vaše fizično počutje. Morda vas boli glava ali se počutite zelo utrujeni ali bolni, tukaj so tudi alergijske reakcije in poslabšanje astme. 

 

Kako se rešimo previsoke vlage?

Najbolje vlago nadzorujemo s pravo oziroma dobro izolacijo, z zadostnim ogrevanjem in rednim prezračevanjem.

Izolacija

Toplotna izolacija, kot je izolacija podstrešja, sten, zaščita pred prepihom in dvojna zasteklitev, bo pomagala zmanjšati količino izgubljene toplote iz vašega doma. To ne bo samo pripomoglo k višji notranji temperaturi v prostoru, ampak bo pripomoglo tudi k znižanju računov za ogrevanje.

"Edina in pravilna stran izolacije je zunanja stran, z notranjo stranjo ni pravega učinka," je v pogovoru za Dom in vrt razložil mojster Bojan Žlebnik, ki pomaga ekipi Delovna akcija. Še pred samo izolacijo pa je potreben izračun, kakšna naj izolacija sploh bo, je še dodal. Načeloma pa velja, da je najbolj optimalna debelina fasade za večino objektov med 20 in 25 cm.

 

Ogrevanje

Z ogrevanjem se bo temperatura notranjih površin dvignila. To bo zmanjšalo hlajenje zraka, polnega vlage, in posledično nabiranje kondenzacije. 

Je ceneje pustiti ogrevanje prižgano ali ga prižigati po potrebi?
Preberi še
Je ceneje pustiti ogrevanje prižgano ali ga prižigati po potrebi?

 

Prezračevanje

Ustrezno prezračevanje je bistvenega pomena, da zrak, napolnjen z vlago, uide iz doma, preden pride do kondenzacije, zato prezračujte večkrat dnevno za kratek čas. Ustvarite prepih za nekaj minut večkrat na dan, hkrati pa pazite, da ne znižate temperature v prostoru oziroma ne ohladite sten.

Kako zmanjšati kondenzacijo?

Najprej je potrebno ugotoviti vzrok, ali je to nepravilna oziroma slaba izolacija, nepravilno ogrevanje ali premalo zračenja. Preverite tudi vodovodno napeljavo, ali slučajno kje kaj pušča, preverite žlebove in odtočne cevi, če so kje razpoke ali so zamašeni, preverite streho, zunanje stene in okenske okvirje. Če je hiša nova, preverite, če so se pred vselitvijo stene dobro presušile.

Ko najdete krivca, je seveda potrebna sanacija, če imate nova okna in vrata, ki zelo dobro tesnijo, pa se priporoča vgradnja prezračevalne naprave, s katero uravnavamo vlažnost zraka. 

Kako lahko kratkoročno pazimo, da se vlaga ne dviga preveč:

- med kuhanjem zaprite vrata in odprite okno,

- omare in pohištvo odmaknite od sten, da lahko zrak kroži,

- ne sušite oblačil na radiatorjih,

- pri kopanju naj bodo vrata kopalnice zaprta, po tem pa rahlo odprite okna,

- ne sušite oblačil na radiatorjih, razen če je prezračevanje povečano.

Perila v teh prostorih raje ne sušite
Preberi še
Perila v teh prostorih raje ne sušite

V veliko pomoč je tudi razvlaževalec zraka, ki srka vlago iz prostora, poleg tega redno brišite površine, na katerih je prišlo do kondenzacije, da preprečite rast plesni, samo plesen pa lahko odstranimo tako, da površino speremo z dezinfekcijskim sredstvom ali fungicidom. Na voljo so tudi stenske barve, ki zavirajo plesen in pomagajo zmanjšati učinke kondenzacije.

Se okna rosijo? Tako lahko to preprečite!
Preberi še
Se okna rosijo? Tako lahko to preprečite!
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702