Zakaj je pomivanje posode z vročo vodo odsvetovano?

GOSPODINJSTVO

Zakaj je pomivanje posode z vročo vodo odsvetovano?

L.M.
29.09.2024, 5:00
0

Ste kdaj opazili, da so vaši lonci, ko jih postavite na štedilnik, nekoliko majavi? Ali so palačinke spečene neenakomerno in sumite, da je za to kriva vaša ponev? Če je tako, ste si to težavo morda nakopali kar sami, in sicer z eno napako, ki ste jo pogosto zakrivili pri pomivanju posode.

Vročina in ponev ne gresta skupaj

Morda se zdi logično, da vročo ponev odložite v pomivalno korito takoj, ko končate s kuhanjem – navsezadnje bi pričakovali, da bo tako z dna lažje očistiti vso umazanijo in maščobo, ki se je nabrala med kuhanjem ali pečenjem. Toda izkaže se, da je tiščanje vroče posode pod pipo ena najhujših stvari, ki jih lahko naredite svojim loncem in ponvam.

Pomivanje vroče ponve lahko uniči posodo.
Pomivanje vroče ponve lahko uniči posodo. / FOTO: Adobe Stock

Nalivanje vroče vode v ponev, ko je posoda še vroča, res lahko pomaga odstraniti prilepljene ostanke s površine ponve, vendar bi vas moralo skrbeti, kaj voda naredi strukturi same ponve. Vsekakor bo bolje, da posodo v mlačno vodo namočite kasneje, ko se popolnoma ohladi, namesto da tvegate njeno uničenje. 

V čem se skriva razlog za omenjeno težavo?

Če se lotite pomivanja vroče posode, lahko pride do tega, da se dno začne zvijati – in večkrat ko ponovite to napako, več tvegate. Do zvijanja pride, ko so ponve izpostavljene termičnemu šoku – kar se zgodi, ko vročo ponev postavite v hladno vodo. Ali pa če hladno ponev izpostavite zelo vroči vodi. 

Če hitro znižate temperaturo ponve, lahko pride do zvijanja in razpok, tako bo dno postalo neravno. Poleg tega lahko toplotni šok povzroči, da se v ponvah pojavijo vroče in hladne točke, kar povzroči neenakomerno kuhanje.

Namesto tega priporočajo, da se ponve pred pomivanjem nekoliko ohladijo

Pustite, da se vaše posode iz nerjavečega jekla ohladijo na sobni temperaturi, in če so na njej kakršni koli trdovratni ostanki hrane, jih lahko za nekaj minut namočite v toplo vodo z milom in nato očistite kot običajno z milom in gobo. Trdovratne koščke lahko postrgate z leseno žlico ali pasto iz sode bikarbone in vode.

Če imate opravka s kuhinjsko posodo s premazom proti prijemanju, bo šlo še lažje. Pustite, da se lonec ali ponev ohladi na sobni temperaturi, nato pa ga operite z vročo milnico z mehkim delom gobice. 

Najpomembnejša stvar, ki si jo morate zapomniti pri litem železu, je, da ga ne namakate v vodi. Namesto tega odstranite trdovratne oprijete koščke hrane s toplo vodo, milom in kuhinjsko gobico ter posodo temeljito obrišite do suhega. 

Ponev se, če jo izpostavljamo temperaturnim šokom, sčasoma začne zvijati.
Ponev se, če jo izpostavljamo temperaturnim šokom, sčasoma začne zvijati. / FOTO: Dreamstime

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke