Ekstremne razmere, kot smo jim bili priča v preteklih dneh, s seboj prinesejo številna varnostna tveganja, tudi po tem, ko je najhujše že mimo.
Eno izmed teh je tudi tveganje zastrupitve s hrano. Kot navaja NIJZ, je treba živila, ki so prišla v stik s poplavno vodo, pregledati in jih v veliki meri zavreči.
Takoj zavrzite hrano, ki je prišla neposredno v stik s poplavno vodo
Obvezno zavrzite vso hrano in pijačo, ki je prišla v stik s poplavno vodo in ni bila zaščitena. V primeru, da je posoda ali embalaža, vključno s pločevinkami, plastično embalažo, plastičnimi vrečkami ali steklenimi kozarci ali drugo obliko vodotesnega pakiranja, nepoškodovana, je še vedno varna za uživanje.
Pakirana živila v embalaži, ki je ni mogoče očistiti, sodijo v smeti
Zavrzite tudi tetrapake za sok, mleko, otroške kaše v prahu in domačo konzervirano hrano, ki je ni mogoče učinkovito očistiti in razkužiti.
Hrana v poškodovanih pločevinkah je prav tako nevarna za uživanje. Poškodovane pločevinke prepoznamo po tem, da so napihnjene, puščajo, so nepravilne oblike, imajo luknjice ali udrtine ali so zarjavele. Če je pločevinka poškodovana do te mere, da je ni mogoče normalno odpreti, jo prav tako zavrzite.
Pripomočke in posodo operite in razkužite pod čisto tekočo vodo
Kuhinjske ponve, jedilni krožniki in pribor – vključno z odpirači za pločevinke – pred ponovno uporabo temeljito umijte z vročo vodo in detergentom za pomivanje posode. Posodo, pribor in pripomočke dodatno razkužite, tako da jih zavrete v čisti vodi ali jih za 15 minut potopite v raztopino ene žlice neodišavljenega gospodinjskega tekočega belila (5,25-odstotna koncentracija) na 4 litre vode – nato pa večkrat temeljito sperite pod čisto tekočo vodo, da belilo kasneje ne pride v stik z živilom.
Katera živila moramo po stiku s poplavno vodo zavreči?
Po poplavi so neužitna živila, kot so sveže ali predelano meso, sir, jajca ter mlečni izdelki. Prav tako ni več mogoče shraniti posušene razsute hrane, kot so žita, stročnice, oreščki in suho sadje.
Zamrznjenih živil vam, v primeru, da hladilnik in zamrzovalnik ni bil poplavljen, načeloma ni treba zavreči, vendar je velika verjetnost, da je bil zaradi prekinjene električne energije zamrzovalnik več ur izklopljen, kar pomeni, da hrana, ki ste jo v njem hranili, seveda ni več užitna.
To storite z nepoškodovanimi živili
Nepoškodovano, trgovinsko pakirano hrano z neprepustno in nepoškodovano embalažo lahko shranite, pri tem pa upoštevajte nekaj napotkov:
- Odstranite nalepke, če jih je mogoče odstraniti, saj se na njih še toliko bolj nabirajo umazanija in bakterije.
- Počistite ali obrišite umazanijo ali mulj z embalaže.
- Pločevinke operite z milom in vročo vodo. Dodatno jih razkužite tako, da jih za 10 minut potopite v lonec z vrelo vodo.
- Pločevinke, vrečke in drugo embalažo sušite na zraku najmanj eno uro pred odpiranjem ali shranjevanjem.
- Vsebino iz poškodovanih vreč, ki ni bila v stiku s poplavno vodo, preložite v nove, čiste vreče, ki jih shranite ločeno od nepoškodovanih in čim prej porabite.
NIJZ poudarja tudi, da moramo živila, ki so bila izpostavljena kemičnemu onesnaženju, zavreči. Na splošno velja, da kemičnih snovi ne moremo sprati z živil (npr. naftnih derivatov ...).
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV