Čiščenje težko dostopnih kotičkov je seveda še posebej pomembno za ljudi z alergijami in astmo, vendar se tudi tisti brez tovrstnih preglavic bolje počutijo, ko je domovanje res čisto.
Strop in stropne luči
Ne le na svetilih, celo na samem stropu se nabira prah. Vedno ga pobrišite, preden se lotite sesanja tal. Zapomnite si, da se čisti od zgoraj navzdol.
Vzemite metlo ali čistilec za mokro čiščenje tal in z gumico nanj pritrdite čisto krpo iz mikrovlaken. Tako boste podaljšali svojo roko in segli dlje.
Druga možnost je zložljiva lestev, ki pa je ni priporočljivo uporabljati, ko ste sami. Najboljše je, če jo lahko nekdo drži in vas obenem pazi. Nikar ne stopajte na stol, še posebej ne na tistega s koleščki. Lahko vas denimo kaj prestraši in izgubite ravnotežje.
Po vrhu visokega pohištva
Najpametneje je imeti pohištvo, ki sega do stropa (zgornje kuhinjske omarice, garderobne in knjižne omare ...). S tem se izognete čiščenju tega težko dostopnega dela, ki pa je hitro prašen. V kuhinji se zgornji del omaric za povrh celo zamasti in ga je treba razmaščevati.
V slednjem primeru boste morali uporabiti lestev, zato resnično tega dela domovanja ne čistite, ko ste sami. Sicer si lahko spet pomagate tudi z metlo oziroma čistilcem za tla s pritrjeno krpo iz mikrovlaken. Če si večkrat vzamete čas za brisanje, se bo nabralo manj umazanije in jo bo lažje pobrisati.
Odlična rešitev je še, da te površine prekrijete s povoskanim papirjem. Ko se nabere prah, ga le previdno odstranite in zamenjajte z drugim. Povoskan papir je zelo učinkovit, ker privlači prah kot tudi maščobo, zato je najboljša izbira v kuhinji. Cenejša možnost je namestitev časopisnega papirja, ki povsem zadostuje v prostorih, kot so dnevna soba, hodnik ali spalnica.
Pod posteljo in kavčem
Tudi tu je v pomoč že opevana metla ali čistilec tal s pritrjeno krpo. Še vedno čiščenje tega dela ni mačji kašelj, je pa enostavnejše od tega, da bi morali premikati težke kose pohištva.
Spodnji del oken, balkonskih vrat in kabin za prhanje
V ožjih prostorčkih spodnjega dela oken, balkonskih vrat in tudi kabin za prhanje se lahko nabere precej umazanije, toda pogosto sesalec nima dovolj tankega nastavka, s katerim bi se lahko do nje dokopali. Poceni rešitev je, da vzamete tulec, ki ostane, ko porabite toaletni papir. Če ga nastavite na sesalec, lahko tulec dovolj stisnete, da z njim sežete v takšne ožje odprtine. Če boste čistiti s čistilom in vodo, pa lahko uporabite kar staro zobno krtačko.
Žaluzije
Obstaja poceni način, kako si lahko olajšate čiščenje okenskih žaluzij. Vzemite klešče za kuhanje in vsak del ovijte v svojo krpo iz mikrovlaken. S tako opremljenimi kleščami le primite lamelo pri enem koncu in se sprehodite do drugega. Morda bo takšno čiščenje otrokom celo zabavno.
Računalniška tipkovnica
Računalnik izklopite in tipkovnico najprej obrnite na glavo ter stresite nad smetnjakom. Za nadaljnje čiščenje lahko uporabite stisnjen zrak. Na koncu vatirane palčke pomočite v alkoholno raztopino in tako pogosto uporabljen predmet še dodatno očistite in razkužite. Še posebej je to v pomoč, če si tipkovnico delite. Če morate tipkovnico očistiti na hitro, pa lahko poskusite s samolepilnimi lističi.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV