Dominvrt.si
Pralni stroj zaženite izključno, ko je poln.

Tega predmeta nikoli ne perite v pralnem stroju

L.M.
29. 08. 2024 05.00
0

Pralni stroj nam precej olajša vsakdanje gospodinjsko opravilo, kot je pranje perila. Opere lahko praktično katero koli tkanino, čevlje in verjetno še kaj. A čisto vsega vanj vseeno ni priporočljivo dati. Preberite, kateri je tisti predmet, ki ga že leta peremo v pralnem stroju, a nismo vedeli, da s tem skrajšujemo življenjsko dobo obema – stroju in predmetu, ki ga peremo.

Ne glede na vaše navade čiščenja in pospravljanja je pralni stroj, poleg pomivalnega, zelo verjetno ena najpogosteje uporabljenih naprav v vašem domu. Pralni stroj ima veliko moč, vanj lahko damo različne stvari in zmore marsikaj, ne more pa vsega. Obstaja en predmet, ki nikakor ne sodi vanj.

Sodobni pralni stroji imajo namreč veliko večjo hitrost ožemanja kot starejši aparati.
Sodobni pralni stroji imajo namreč veliko večjo hitrost ožemanja kot starejši aparati. FOTO: Adobe Stock

Življenjsko dobo pralnega stroja pogosto skrajšamo s tem predmetom

Tudi pralni stroj ima življenjsko dobo, in da bi brezhibno deloval čim dlje, strokovnjaki opozarjajo, naj v njem nikoli ne peremo kopalniških preprog, saj so lahko za pralni stroj preprosto preveč obremenjujoče. 

Sodobni pralni stroji imajo namreč veliko večjo hitrost ožemanja kot starejši aparati, tudi več kot 1200 vrtljajev na minuto.

V čem je težava?

Strokovnjaki poudarjajo, da je težava v velikosti bobna, ki so pri sodobnih pralnih strojih vse večji. Čeprav omogočajo pranje večjih količin perila naenkrat, to pogosto pomeni, da vanje natlačimo preveč in tako trajno poškodujemo vitalne dele pralnega stroja. 

Kopalniška preproga vpije toliko vode, da na koncu tehta veliko več od teže, za katero je zasnovan pralni stroj, je povedal Scott Flint, strokovnjak za popravilo gospodinjskih aparatov s 30-letnimi izkušnjami. Sodobni pralni stroji imajo veliko večjo hitrost ožemanja kot starejši – do 1200 vrtljajev na minuto. Te višje hitrosti pri težkih predmetih ustvarjajo močne sile, povečana teža pa uniči podložko pralnega stroja. 

Pranje preprog in podobnih kosov je problematično tudi zaradi zadnjih ležajev, ki so namenjeni podpiranju bobna, in pri pranju težkih kopalniških preprog zaradi visoke centripetalne sile, ki nastane pri ožemanju, ti najbolj trpijo. 

Ne le vpijanje vode, težava je tudi v gumijasti podlogi

Kopalniška preproga je, ko se napije vode, precej težka.
Kopalniška preproga je, ko se napije vode, precej težka. FOTO: Adobe Stock

Poleg tega imajo kopalniške preproge pogosto gumijasto podlago, ki med pranjem lahko razpade, kosi gume pa lahko zamašijo odtočno cev. Toda po drugi strani lahko tudi negumijaste preproge zaradi dolgih vlaken zamašijo odtok, kar lahko privede do dragega popravila. 

Kako se izogniti zamašitvi pralnega stroja?

Ročno pranje kopalniških preprog je najboljša rešitev, če želimo tako preprogo kot pralni stroj čim dlje ohraniti v dobrem stanju. To najlažje storimo tako, da podlogo namočimo v kopalni kadi, zdrgnemo z gobo ali krtačo, speremo z vodo ter pustimo, da se posuši na zraku.

Prav tako se je priporočljivo izogibati pranju težkih odej, pregrinjal in pasjih ležišč, ki lahko v mokrem stanju postanejo pretežke.

Tako preprečite nabiranje plesni v pralnem stroju
Preberi še
Tako preprečite nabiranje plesni v pralnem stroju
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702