Nekateri pravijo, da gre za osebno izbiro
Pranje novih oblačil ali rjuh vam ne bo vzelo veliko časa, vendar je po priporočilih strokovnjakov zelo priporočljivo.
Tekstilni izdelki lahko vsebujejo ostanke kemikalij iz proizvodnega procesa
Tkanine morajo opraviti veliko korakov, preden pridejo do vas in celo naravna vlakna so lahko izpostavljena morebitnim snovem in kemikalijam, ki dražijo kožo.
V procesu izdelave oblačil se pogosto uporablja škrob z namenom, da bi ta ostala čvrsta in se med transportom ne bi mečkala. Ta sicer ni škodljiv, a vseeno koži ne bo naredil ravno velike usluge.
Naravna vlakna zahtevajo razmaščevanje in čiščenje, preden iz njih naredijo prejo za tkanje oblačil. Za lažje tkanje se uporabljajo tudi določene vrste smole in drugih maziv. Preja in tkanina lahko zahtevata dodatno čiščenje z milom ali natrijevim hidroksidom. Postopek, skozi katerega gredo vlakna, je tudi beljenje, ki poskrbi, da se kasneje barve bolje oprimejo tekstila.
Kaj se zgodi, če prvo pranje preskočite?
Po mnenju strokovnjakov večina ljudi ne bo imela nobenih posledic ali simptomov, vsaj ne na krajši rok. Če pa imate občutljivo kožo, lahko morebitni ostanki kemikalij povzročijo srbenje ali draženje kože. Poleg tega se, ko perete oblačila in rjuhe, priporoča uporaba detergenta, ki je hipoalergen in ne vsebuje toksinov.
Pri barvanih oblačilih, kot so denimo kavbojke, obstaja nekaj tveganja, da bodo puščale barvo, kar lahko preprečite s pranjem pred prvim nošenjem.
Nasveti za prvo pranje
Na etiketi izdelka iz blaga vedno preverite navodila za nego. Če želite podaljšati življenjsko dobo izdelka in zmanjšati krčenje, predlagamo pranje v hladni vodi in sušenje na nizki temperaturi ali še bolje na svežem zraku. Vroča voda ali pretopel zrak lahko povzročita bledenje, krčenje ali raztezanje vašega izdelka.
Oznaka vsebuje navodila, specifična za ta material, zato jih vedno najprej preberite. Na splošno temen tekstil perite v hladni vodi, svetli bombaž pa dovoljuje nekoliko višje temperature vode.
Zakaj bi morali nove rjuhe vedno oprati?
Razen v primeru, da ste kupili posteljnino, ki je izdelana brez kemikalij, vaše rjuhe verjetno vsebujejo dodatke, ki lahko dražijo vašo kožo, oči in dihalne poti. Posteljnine se tako kot oblačila običajno proizvajajo v tovarnah, kjer se z njimi ukvarjajo različni tovarniški delavci, kar pomeni, da se na njih znajde ogromno število škodljivih bakterij, pršic in drugih mikroorganizmov.
Če ste nagnjeni k alergijam ali imate občutljivo kožo, lahko prah, ostanki in kemikalije na novih posteljninah povzročijo neželene reakcije.
Je torej nujno, da operemo prav vsak nov izdelek iz blaga?
Priporočljivo je pranje vsakega novega kosa, ki pride v stik s kožo. Ne glede na to, ali gre za vašo prevleko za vzglavnik, odejo, pižamo ali hlače, bo pralni stroj odstranil umazanijo, ostanke in alergene.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV