Večina novih oblačil ne pere
Te zanimive teme so se lotili na ABC Newsu, kjer so opravili raziskavo in za začetek povprašali ljudi o njihovih navadah. Večina anketiranih je odgovorila, da pravkar kupljenih oblačil pred nošenjem ne operejo.
Nato so raziskali, kaj vse se skriva na novih kosih tekstila. 14 kosov oblačil, od spodnjega perila do suknjičev, ki so jih kupili v treh različnih trgovinah, so poslali na laboratorijsko testiranje. Ugotovitve, do katerih so prišli v laboratoriju, so bile presenetljive, če ne celo šokantne. Na vseh oblačilih so našli mikrobe, ki pripadajo intimnim delom telesa. Direktor za mikrobiologijo in imunologijo Univerze New York, na kateri so izvedli analizo, je pojasnil: "Če oblačil, preden jih oblečete, ne operete, je podobno, kot da bi se dotikali pazduhe neznanca. V večini primerov sicer ne bo posledic, a infekcije so vedno mogoče."
Neprijetno in nevarno
Mikrobi se na oblačilih lahko zadržijo tudi več tednov in celo mesecev. Z obleke se prenesejo na človeka, nato pa naprej, kar lahko pripelje do neprijetnih okužb. Nekatere bakterije, ki so jih v laboratoriju odkrili na oblačilih, so navadno prisotne na koži, našli so tudi take, ki so izključno v fekalijah, nosu ali ustih. Največ bakterij se zadržuje pod pazduho in v bližini spolnih organov ter zadnjice. Bakterije se znajdejo na oblačilih iz dveh razlogov. Nekateri ljudje obleko kupijo, jo krajši čas nosijo, nato pa vrnejo kot nenošeno v trgovino. Trgovec takega oblačila seveda ne opere, temveč ga vrne na prodajno polico. Na drugi strani pa nikoli ne vemo, kdo vse je pred nami pomeril določeno oblačilo. Ko ljudje vidijo na majici etiketo, so prepričani, da gre za povsem novo, nenošeno oblačilo. Velikokrat si tudi predstavljati ne moremo, kje vse je dotična majica bila in kdo vse si jo je oblekel, opozarjajo strokovnjaki.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV