Ko perete večje količine perila, zlasti z vročo vodo, se mikrovlakna iz sintetičnih tkanin, kot sta poliester in najlon, izločajo v vodo. Raziskava pravi, da povprečno gospodinjstvo samo s pranjem perila na leto spusti 533 milijonov mikrovlaken (kar je približno 135 gramov) v vodni sistem.
Težava je, ker sistemi za čiščenje odpadnih voda vseh teh delcev ne morejo prefiltrirati. Pravzaprav mikrovlakna prispevajo do 35 odstotkov vse plastične onesnaženosti v oceanih, glede na poročila kampanje 'Ocean Clean Wash'.
Kakšna je razlika med pranjem perila v topli ali hladni vodi?
Temperatura vode je preprosto povedano merilo, kako hitro se premikajo molekule: toplejša kot je voda, hitreje se delci premikajo. Toda temperatura je le eden od štirih dejavnikov, od katerih je odvisna učinkovitost pranja oblačil. Upoštevati morate tudi skupni čas pranja, učinkovitost vašega stroja in vrsto detergenta za pranje perila, ki ga uporabljate.
V določenih primerih je še vedno bolje uporabiti vročo vodo
Čeprav hladna voda dobro deluje pri večini perila, je pametno povečati temperaturo, takrat kadar želite oprati močno umazana bombažna oblačila. Rjuhe in brisače, denimo, dobro prenesejo pranje z vročo vodo. Če ste v dvomih, vedno preverite oznako. Proizvajalci imajo običajno posebna navodila za nego.
Po mnenju raziskovalcev z univerze v Arizoni pranje oblačil pri kateri koli temperaturi, tudi pri nizki, močno zmanjša količino mikrobov v gospodinjstvu. Toda povišanje temperature je pametno, kadar so oblačila močno umazana ali kadar bi se na njih lahko skrivale bakterije in drugi mikrobi.
Razen v zgoraj opisanem primeru je pranje oblačil s hladno vodo povsem sprejemljivo. Še več, da bodo oblačila videti čim bolje, je priporočljivo, da jih vedno operete v hladni vodi, če je to mogoče.
Sodobni detergenti za pranje perila vsebujejo encime in površinsko aktivne snovi, ki so učinkoviti tudi pri nizkih temperaturah, tako da to ne bi smela biti težava.
Nasveti za pranje oblačil pri nizkih temperaturah
Pri uporabi hladne vode je za najboljšo učinkovitost smiselna uporaba tekočega detergenta, saj se prašek zaradi svoje formule v hladni vodi morda ne bo raztopil. Poleg tega pazite, da stroja ne preobremenite.
Kaj se zgodi, če barvno perilo operete v hladni vodi?
To je odvisno od vrste tkanine in starosti oblačila. Na primer, če imate nove kavbojke, jih operite ločeno, da preprečite razbarvanje svetlejših kosov. Vedno je dobro ločiti svetle in temne kose, tudi če jih perete v hladni vodi, še posebno ko gre za naravne materiale, ki lahko sproščajo barvo v pranje.
Po drugi strani pa ne drži, da hladna voda oblačila raztegne, ravno nasprotno, lahko namreč prepreči krčenje oblačil, zlasti tistih iz bombaža ali volne.
Ne le pranje, razmislite tudi o trajnostnem sušenju perila
Za druge načine, kako narediti pranje perila bolj trajnostno in podaljšati življenjsko dobo vaših oblačil, razmislite o sušenju oblačil na zraku, namesto da jih vržete v sušilni stroj. To zmanjša porabo energije pri pranju perila, hkrati pa zmanjša bledenje barv in videz obrabljenosti. In če kupujete gospodinjske aparate, razmislite o visoko učinkovitem pralnem stroju namesto standardnega stroja z globokim polnjenjem.
Letni prihranek pri pranju v hladni vodi je lahko tudi do 70 evrov
Zmanjšana poraba energije je še en razlog, da je hladna voda bolj trajnostna izbira. Vroča voda zahteva veliko več energije, pri čemer se približno 75 do 90 odstotkov celotne porabljene energije porabi za ogrevanje vode, kažejo raziskave. To pomeni, da lahko prehod na mrzlo vodo prispeva k velikim prihrankom energije.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV