Če želite, da bo vaša posteljnina čim dlje ostala v kar najboljšem stanju, je najbolje, da jo perete ločeno in z neagresivnimi detergenti, pravijo strokovnjaki.
Ločevanje perila po barvah
Vsi vemo, da je perilo pred pranjem treba razvrstiti glede na občutljivost materiala in glede na barvo, toda le redki se tega držijo. Še posebej dosledno bi morali to pravilo upoštevati pri pranju posteljnine. Če je posteljnina živahne barve, jo torej peremo ločeno od temne ali bele. Priporočljivo je tudi, da perilo razvrstimo glede na idealno temperaturo, najbolje kar v skupine za pranje pri 30, 60 ali 90 stopinjah Celzija.

Posteljnine nikoli ne peremo istočasno z brisačami
Drug vidik pa je upoštevanje vrste tkanine, ki jo želimo prati. Čeprav se brisače in bombažna posteljnina perejo na enaki temperaturi – teh dveh stvari ni priporočljivo mešati v istem bobnu.
Brisače med pranjem 'popijejo' veliko vode, postanejo težke in robustne, občutljive in lažje tkanine, kot denimo prevleke za vzglavnike, pa se lahko ob skupnem pranju poškodujejo in hitreje obrabijo.
Poleg tega lahko frotir za seboj pušča vlakna, ki se med pranjem oprimejo drugih tkanin. Zato je najbolje, da brisače perete ločeno od posteljnega perila.
Pri pranju upoštevajte navodila proizvajalca
Če želite, da posteljnina čim dlje ostane v najboljšem stanju, je najbolje, da jo perete ločeno in z neagresivnimi detergenti. Vedno je pomembno, da pred prvim pranjem preberete deklaracijo izdelka o idealnih pogojih vzdrževanja.
Belo bombažno posteljnino običajno peremo pri 90 ali 95 stopinjah Celzija, barvno pa pri 60 stopinjah Celzija, da preprečimo pretirano bledenje.
Posteljnino iz sintetičnih tkanin običajno peremo na temperaturi od 40 do 60 stopinj – višje temperature jo lahko poškodujejo ali spremenijo prvotno obliko in videz.


Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV