Pred nami je obdobje, ko bomo spet pogosteje oblekli športna oblačila ter začeli z aktivnejšo vadbo. Ker se med vadbo potimo, pa to seveda pomeni tudi, da umažemo svoja športna oblačila. Ker so običajno dražja, se izplača potruditi, da ostanejo lepa in uporabna čim dlje. Poglejte, kako:
Najprej jih morate posušiti
Idealno bi bilo, da bi športna oblačila oprali po vsaki vadbi. Toda če jih boste oprali enkrat tedensko, jih po uporabi nikar ne odvrzite v koš za umazano perilo, ne da bi jih pred tem res dobro posušili. Nikoli umazanega oblačila ne pozabite na dnu športne torbe.
Nikoli umazanega oblačila ne oblecite še enkrat
Potem ko ste oblačilo nosili enkrat in ga pridno posušili, imate lahko občutek, da nima nobenega vonja. Zakaj ga torej ne bi pred pranjem oblekli še enkrat? Še posebej, če denimo tečete nekje, kjer ni veliko drugih ljudi, oziroma vadite doma. Nekateri vsakič zamenjajo zgornji del, ne pa tudi spodnjega. Zdi se jim, da lahko pajkice ali hlače oblečejo večkrat. Toda tega ne bi smeli početi. Športne tkanine v sebi zadržijo znoj pa tudi loj in odmrle kožne celice. Pranje mora vse to odstraniti iz same tkanine, kar ni lahko delo. Zato enostavno ne želite, da se v tkanini nabere preveč umazanije.
Obrnite jih navzven
Športna oblačila se umažejo predvsem na notranji strani, zato jih pred pranjem obrnite navzven. To bo za povrh dalj časa ohranilo barve.
Perite jih kot občutljiva oblačila
Nikar športnih oblačil ne perite z normalnimi programi. Uporabite takšnega za občutljivo perilo, ki pere s hladno vodo ter ima kratko in nežno izpiranje. Visoke temperature in agresivno obračanje lahko poškodujejo vlakna.
Več praška – boljši rezultat?
Pogosta preglavica, ki se pojavlja pri športnih oblačilih, je, da neprijetne vonjave sčasoma ostanejo tudi po pranju. A to se običajno dogaja prav zato, ker lastniki po vadbi ne poskrbijo, da se čim hitreje dobro posušijo, oziroma jih nosijo večkrat. Težavo želijo nato rešiti s tem, da pri pranju dodajo več praška, kar pa stanje le poslabša, saj ga pralni stroj ne izpere popolnoma. Tako so posledično v tkanini ujeti še njegovi ostanki, pralni stroj pa ima pri vsakem pranju le še težje delo.
Nikoli ne uporabite mehčalca
To je še en način, kako nekateri poskušajo rešiti problem neprijetnega vonja. Toda mehčalca nikoli in v nobenem primeru ne bi smeli uporabiti pri pranju športnih tkanin. Dejansko je zelo pomembno, da se tega držite.
Sušilni stroj ni najboljša ideja
Najbolje je športna oblačila posušiti na zraku. A pozor – tudi tu obstajajo omejitve, ki jih je priporočljivo upoštevati, če bi radi, da vaša draga športna oblačila ostanejo uporabna čim dlje. Škodujeta jim tudi neposredno sonce ter sušenje na delujočih radiatorjih. Če je stojalo blizu radiatorja, ga odmaknite. Če res nimate možnosti, da bi oblačila posušili na zraku, pa pri sušilnem stroju uporabite program z najnižjo temperaturo. A nikar ga ne uporabite pri oblačilih, ki imajo po pranju še vedno neprijeten vonj, saj ga boste po sušenju veliko težje odstranili. Povohajte oblačila, preden jih pospravite v sušilni stroj.
Beli kis
Neprijetnega vonja se boste morda lahko znebili tako, da oblačila pred pranjem namočite v mešanici vode in belega kisa, in sicer uporabite razmerje štiri proti ena. Voda mora biti hladna, oblačila v njej pustite pol ure. To bo kasneje pralnemu stroju pomagalo ločiti umazanijo od tkanine. Lahko si predstavljate, da pri športnih oblačilih to ni lahka naloga. Zato je res pomembno, da upoštevate navodilo, da oblačila po uporabi čim hitreje posušite, hkrati pa poskrbite, da jih ne umažete preveč. Če ste oblačilo po nesreči pozabili na dnu športne torbe, ga lahko že preventivno namočite v mešanici vode in belega kisa. Nato oblačilo operite v pralnem stroju. Če še ni čas za to, ga sperite s hladno vodo, dobro posušite in pustite v košari za umazano perilo.
Preberite še:
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV