Za čiščenje lesenih površin boste potrebovali le nekaj povsem naravnih sestavin
Preden se lotite loščenja parketa, kavne mizice ali drugega lesenega elementa, si priskrbite pol skodelice belega kisa, četrt skodelice olivnega olja in v naslednjem koraku še enako količino lanenega ali orehovega olja ter malo čebeljega voska. Če želite, lahko čistilu dodate tudi žlico limoninega soka in nekaj kapljic dišečega eteričnega olja.
Za čistilo:
- beli ali jabolčni kis,
- olivno olje.
Za voskanje:
- vosek,
- laneno ali orehovo olje.
Poleg osnovnih sestavin potrebujete še nekaj pripomočkov:
- več mehkih krp, ki ne puščajo vlaken,
- posodo, lonček ali čisto razpršilko.
V prvem koraku z vlažno krpo obrišite prah
Najprej z rahlo vlažno krpo obrišite prah in umazanijo z lesene površine. Ker lahko voda poškoduje les, pazite, da krpa ni preveč mokra, površino pa čim prej obrišite tudi na suho, da preprečite morebitne vodne madeže in lise. Takšen način bi moral zadostovati za redno tedensko čiščenje, medtem ko boste občasno vašemu lesenemu pohištvu in podu morali nameniti tudi nekoliko bolj globinsko nego.
Za globinsko čiščenje in odstranjevanje madežev si pripravite svojo čistilno mešanico
Oljčno olje in kis tvorita naravno in nežno čistilo, ki je varno za les in popolnoma nenevarno za uporabo v vašem domu. Ocetna kislina v kisu odstrani umazanijo in madeže brez ostrega drgnjenja. Vendar pa ga je priporočljivo pred uporabo razredčiti, saj lahko kislina dejansko uniči zaščitni sloj, če je koncentracija premočna.
Zmešajte osnovne sestavine ter nalijte v pršilko
Sestavina, ki se odlično obnese kot osnova za naravno čistilo za les, je olivno olje, saj vlaži in neguje ter obenem pomaga poudariti njegov naravni sijaj. Razmerje med kisom in olivnim oljem naj bo dve proti ena. Po želji dodajte še žlico ali dve limoninega soka in nekaj kapljic vašega najljubšega eteričnega olja – najbolje se obnese olje sivke, ter vse skupaj dobro premešajte. Brez dodane dišave bo raztopina kisa izgubila vonj v nekaj minutah.
Čistilo nanesite na les
Čistilno raztopino hranite v plastični ali stekleni embalaži ali pa jo prelijte v razpršilko. Mešanico popršite neposredno na leseno površino ali jo nanesite na krpo ter vtrite v les, pri čemer sledite naravni strukturi lesa. Ne drgnite, ampak samo nežno pobrišite in pustite, da kis učinkuje na umazanijo in madeže.
Površino obrišite do suhega
Mešanico kisa in olivnega olja nanesite na celotno površino, ki jo želite očistiti, nato pa s suho krpo popolnoma obrišite.
Da preprečite obarvanje, se prepričajte, da nikjer niste pustili sledi tekočine. Ta korak je še posebej pomemben na lesenih tleh, saj lahko zaradi olja površine postanejo zelo spolzke. Pri brisanju mešanice drgnite v krogih. V tem koraku bo olje poskrbelo za polirni učinek in sijaj vaših tal.
Zaščitite z voskom
Občasno vsakih šest mesecev do leta in pol, odvisno od uporabe, je treba na pohištvo in lesena tla nanesti nov sloj voska. Vosek ne le skrije praske in poveča sijaj, temveč tudi zaščiti les pred madeži in nadaljnjimi poškodbami.
Če želite pripraviti svoj naravni vosek za les, zmešajte tretjino skodelice stopljenega čebeljega voska ali rastlinske alternative, kot je karnauba vosek, s skodelico in pol lanenega ali orehovega olja. Pustite, da se popolnoma posuši ter nastane pasta.
Laneno in orehovo olje se za razliko od oljčnega olja na zraku strdita, kar na površini ustvari tanek zaščitni sloj. Manjšo količino voska nanesite na krpo in vtrite v les. Pustite približno 30 minut. Nato pa prebrišite s suho krpo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV