Hladilnik je dandanes središče vsake kuhinje – ne da bi sploh dejansko moral biti postavljen na sredo kuhinje. Njegova funkcija je pomembna iz več vidikov. Po eni strani hrani podaljšuje rok trajanja, saj upočasnjuje rast bakterij, zaradi katerih se ta hitreje pokvari, hkrati pa to vpliva tudi na manj porabljenega denarja za hrano.
Zakaj se hrana na prenizki temperaturi pokvari?
Ko se temperatura hrane začne dvigovati nad določeno točko, se začnejo bakterije eksponentno razmnoževati. Res je, niso vse bakterije slabe – vendar so med njimi pogosto tudi škodljive ali celo zelo nevarne. Za kakovost hrane in za zmanjšanje tveganja zastrupitve je zato priporočljivo, da je hladilnik nastavljen na priporočeno temperaturo.
Kakšna naj bo temperatura v hladilniku?
Ameriška agencija za hrano in zdravila (FDA) priporoča, da temperatura v hladilniku nikoli ne preseže 5 stopinj Celzija, še bolje je kakšna stopinja manj. Podobno navaja NIJZ, ki govori o povprečni temperaturi okoli 4 stopinje Celzija.
Če je mogoče bi moral biti hladilnik ravno dovolj hladen, da hrana ne zamrzne, kar je nekje med 2 do 4 stopinje Celzija. 5 stopinj Celzija je namreč prag, pri katerem se bakterije začnejo zelo hitro razmnoževati.
Temperature, višje od tega, so lahko previsoke, še posebej, če v hladilniku vgrajeni merilnik temperature ni povsem točen. Hrana se lahko hitro pokvari, s čimer se močno poveča tveganje za zastrupitev z bakterijami, kot sta Salmonella in E. coli.
Vse, kar je torej višje od priporočene temperature, bo pospešilo kvarjenje hrane, kar je nižje, pa povečalo račun za elektriko.
Ker je temperatura nenazadnje odvisna tudi od tega, kaj hranimo v hladilniku, mlečni izdelki in meso denimo veljajo za hitro pokvarljiva živila, medtem ko sadje in zelenjava preneseta kakšno stopinjo višje temperature, pri nastavljanju hladilnika razmišljajte tudi o tem.
Kakšna naj bo temperatura zamrzovalnika?
Najpogostejše pravilo je, da naj bo temperatura v zamrzovalniku čim bližja -17 stopinj Celzija, razen ko dodajamo veliko sveže hrane, ki še ni zamrznjena. Nekateri zamrzovalniki imajo možnost hitrega zamrzovanja, ki zniža temperaturo zamrzovalnika za 24 ur, da se izognemo prevelikim nihanjem. Če zamrzovalnik nima te funkcije, lahko to storimo ročno, vendar je po nekaj urah ne pozabite spremeniti nazaj. Ohranjanje zamrzovalnika pri prenizki temperaturi namreč lahko znatno poveča račun za elektriko, hkrati pa povzroči, da hrana izgubi vlago in okus. Če je v zamrzovalniku veliko ledu, je to zanesljiv znak, da je temperatura zamrzovalnika prenizka.
Kako izmeriti natančno temperaturo hladilnika
Na žalost niso vsi merilniki temperature v hladilniku točni. Morda imate hladilnik nastavljen na 3 stopinje Celzija vendar ta izmera lahko odstopa tudi za 2 stopinji navzgor ali navzdol, kar ni nič neobičajnega.
Še več, nekateri hladilniki sploh ne prikazujejo temperatur. Omogočajo le prilagajanje hlajenja na lestvici od 1 do 5, pri čemer je 5 najtoplejša možnost. Brez termometra ali navodil tako ne moremo vedeti, kaj pomenijo ti mejniki v dejanskih stopinjah.
Najboljša možnost, če želimo izvedeti, kakšna je temperatura hladilnika, je, da vanj postavimo termometer. Po 20 minutah bomo lahko odčitali natančno temperaturo in ukrepali v primeru težav.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV