Dominvrt.si
Teflonska ponev

Je teflonska ponev res nevarna za zdravje?

Dominvrt.si
15. 05. 2024 03.45
0

Odkar se je pojavila, je izjemno priljubljena, saj je posoda, ki je po kuhanju ni težko pomiti, dobesedno sanjska, za povrh omogoča uporabo manj olja, hrano pa je med pripravo enostavno obračati, saj se ne prime na površino. Toda okrog teflonske ponve krožijo takšne in drugačne govorice o njeni nevarnosti.

Po domače ponvam z oblogo proti sprijemanju rečemo kar teflonske, čeprav to poimenovanje dejansko označuje znamko, pod katero je bil takšen premaz prijavljen. 

Veliko skrbi je v preteklosti povzročila ena od kemikalij, ki jo je vseboval. Perfluorooktanojsko kislino, skrajšano PFOA, so povezali z vrsto zdravstvenih težav (čeprav ne v študijah, ki bi preučevale prav vpliv ponev), toda danes je njena uporaba v Evropski uniji prepovedana. 

Če nima prask, je teflonska ponev popolnoma varna za uporabo.
Če nima prask, je teflonska ponev popolnoma varna za uporabo. FOTO: Dreamstime

Kratka učna ura kemije za boljše razumevanje: PFOA spada v precej široko skupino sintetičnih kemikalij z imenom perfluoroalkilne snovi oziroma PFAS. Te niso le v ponvah z neoprijemljivo površino, temveč denimo tudi v tkaninah, ki so vodoodporne, ter še marsikje. 

Teflon pa je politetrafluoroetilen ali PTFE, snov iz omenjene skupine, ki je nelepljiva, kot tudi v obliki, ki je v primeru zaužitja telo ne bi moglo kar tako zlahka absorbirati, temveč bi jo izločilo. Je tudi nereaktivna z drugimi snovmi. To jo dela varno, a priporočljive je še nekaj previdnosti.

Če nima prask, je popolnoma varna za uporabo

Pri ponvi s premazom proti sprijemanju bi morali res paziti, da je ne popraskate. Ne uporabljajte kovinskih kuhinjskih pripomočkov, temveč samo lesene, plastične ali silikonske. Nič ostrega ali grobega naj se jih ne dotakne. Nikakor denimo ne režite v ponvi zrezka. 

Isto pravilo velja pri pomivanju, ki mora biti nežno, saj takšne ponve zaradi svoje obloge dejansko niti ne potrebujejo kakršnega koli drgnjenja. Nikakor se je ne lotite s kakšno jekleno volno. V tem primeru lahko ponev takoj odvržete v smeti. Če zaznate tudi najmanjšo prasko, bi bilo takšno posodo priporočljivo takoj nehati uporabljati in kupiti novo. Če želite biti še bolj prepričani, da sebi in drugim nikakor ne škodite, jo lahko celo večkrat zamenjate, je torej ne uporabljate predolgo. Je pa res, da to ni ekološko.

Brez daljšega segrevanja na visoki temperaturi

Druga zaskrbljenost, ki se pojavlja ob teflonskih ponvah, je predolga izpostavljenost previsoki temperaturi. Vprašanje je, kaj se v takšni situaciji dogaja s tem premazom. Je možno, da lahko v domači kuhinji pride do točke, ko se izločajo strupeni plini? 

Da bi se temu izognili, se priporoča, da takšnih posod ne začnete praznih segrevati na visoki temperaturi ter da se, kolikor lahko, držite nižjih in srednjih temperatur oziroma ne segrevate predolgo. Eno od vprašanj je tudi, kaj segrevanje naredi s premazom skozi daljše časovno obdobje, kar pa spet lahko reši pogostejša menjava.

Toda najverjetneje je ne boste segrevali tako dolgo in do tako visokih temperatur. Če še pazite, da ne pride do prask, boste poskrbeli, da bo ponev za uporabo varna, hkrati pa zaradi svojega premaza uporabna dolgo časa. Lahko pa se tudi odločite za posodo, ki te neoprijemljive obloge nima. 

Še posebej takrat, ko se lahko počutite občutljivejši, denimo v času nosečnosti, dojenja, ko so otroci majhni ali je kdo bolan. Alternative so ponve s keramično prevleko ali iz anodiziranega aluminija oziroma ogljikovega jekla.

Zakaj je pomivanje posode z vročo vodo odsvetovano?
Preberi še
Zakaj je pomivanje posode z vročo vodo odsvetovano?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698