Večina znamk pralnih strojev kot vročo tretira vodo s temperaturo okoli 54 stopinj Celzija, kot toplo približno 38 stopinj Celzija in hladno vodo nekje med 15 in 28 stopinjami Celzija.
Hladna voda je popolna za pranje občutljivih stvari. Topla voda dobro deluje pri rahlo umazanih oblačilih in sintetičnih tkaninah. Vroča voda je običajno potrebna samo za predmete, ki so močno umazani in potrebujejo prekuhavanje, denimo spodnje perilo in bele nogavice. Posteljnino je prav tako smiselno prekuhavati, saj vpije veliko telesnih olj in umazanije.
Dolžina cikla in temperatura vode sta najpomembnejši nastavitvi
Cikel pranja in izbira temperature vode sta dve različni nastavitvi na pralnem stroju. Ko nastavite program, se morate odločiti tudi za uporabo vroče, tople ali hladne vode.
Kaj peremo v vroči vodi?
V vroči vodi lahko operemo večino spodnjega perila, belih bombažnih oblačil, posteljnine in brisač. Prav tako je priporočljivo, da na visoki temperaturi peremo nogavice.
Visoka temperatura je zelo učinkovita pri odstranjevanju umazanije in bakterij, vendar vroča voda lahko povzroči, da se določene tkanine skrčijo, zmečkajo in zbledijo. Takšne tkanine, ki se na visoke temperature ne odzivajo dobro, lahko trajno uničijo oblačilo. Pred uporabo vroče vode zato vedno preverite priporočila na etiketi.
Kaj peremo v topli vodi?
Topla voda je primerna za pranje večine vrst tkanin in je običajno najboljša izbira za sintetične materiale, kot so najlon, poliester, elastan, viskoza in denim. Poleg tega, da topla voda še vedno zagotavlja zadovoljivo čistočo, po drugi strani ne povzroča bledenja, gubanja in krčenja ter nenazadnje nudi prihranek pri porabi energije.
Kaj peremo v hladni vodi?
Za občutljive tkanine ali tekstil, ki zahteva pranje v hladni vodi je najprimernejša temperatura pod 28 stopinj Celzija. To je najboljša možnost za temna ali pisana oblačila, ki bi se lahko med seboj obarvala ali zbledela.
Ker je hladna voda pri odstranjevanju čiščenju manj učinkovita, še posebej če so predmeti močno umazani, madeže predhodno obdelajte. Vedno uporabljajte močan tekoči detergent za pranje perila na osnovi encimov, namenjen pranju v hladni vodi. Pranje v hladni vodi je nenazadnje okolju prijazna izbira, saj tako porabimo manj energije.
Preverite oznako za vzdrževanje
Večina izdelkov ima oznako za nego s posebnimi navodili za pranje. Ta navodila zagotavljajo najboljši način čiščenja za ohranjanje tkanine v prvotnem stanju. Upoštevanje priporočil na etiketi je še posebej pomembno, če oblačilo perete prvič.
Spoznajte svojo vrsto tkanine
Lastnosti vlaken in način izdelave tkanine močno vplivata na izbiro temperature pranja.
Večino občutljivih tkanin, športnih oblačil in živih barv je treba prati v hladni vodi, sintetične tkanine, kot sta poliester in najlon, v topli vodi, bombažne tkanine pa v vroči vodi.
Perilo perite ločeno
Da boste dosegli najboljše rezultate, perilo pred pranjem vedno sortirajte. Razvrstite ga po barvi, vrsti tkanine in stopnji umazanosti. Veliko boljše rezultate pri odstranjevanju umazanije in preprečevanju razbarvanja boste dosegli, če skupaj perete podobne vrste blaga. S pravilnim razvrščanjem je tudi izbira ustrezne temperature vode veliko lažja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV