Dominvrt.si
Pospravljanje oblačil

Ne sme biti samo ženska tista, ki skrbi za dom

Branka Resnik
25. 05. 2021 05.45
0

Pospravljanje nam vzame čas in energijo, predvsem pa mnogim predstavlja stres in vzrok za slabo voljo. "Pospravljanje in skrb za dom resnično postaneta veliko lahkotnejša, ko odstranimo navlako iz doma in se obdamo s stvarmi, ki so nam res v veselje in/ali jih uporabljamo," mi zaupa Tina Simčič, ki se odločila, da bo pomagala ljudem na poti do lepšega in urejenega doma.

Tina Simčič, svetovalka za prijeten in urejen dom
Tina Simčič, svetovalka za prijeten in urejen dom FOTO: osebni arhiv

Urejen dom je najbrž cilj vsakega. Urejen dom je sicer pojem, ki si ga vsak posameznik razlaga sam – če se v svojem domu počutite dobro, je to že to. Ampak kaj, če se ne počutite dobro, če vam pospravljanje predstavlja stres in veliko obremenitev? Če se vam zdi, da je dela čez glavo in vam ne bo nikoli uspelo? Še posebno, če vam služba vzame veliko časa, potem so tukaj še naši malčki ... 

Poklepetali smo s Tino Simčič, mamico dveh otrok, ki je svojo službeno poslanstvo našla v tem, da pomaga drugim pri organiziranju doma: "Moje poslanstvo je pomagati preobremenjenim mamicam urediti dom tako, da v njem znova občutijo lahkotnost in veselje. Čas za pospravljanje zamenjajo za brezskrbno igro z otroki, za razvajanje sebe ali pa za druženje s partnerjem in prijatelji.

Razloži mi, da je odločitev o takšnem poklicu prišla povsem spontano in izhaja iz življenjske situacije, ki je poznana marsikateri mamici: "Sama sem med svojim drugim porodniškim dopustom začutila neverjetno breme fizične navlake, ki se je začela nabirati doma. Moja drugorojenka je zelo malo spala, ni želela biti ne v vozičku ne v nosilki, tako da smo res veliko časa preživeli doma in je bil vpliv fizične navlake še očitnejši. Nisem bila zares prisotna pri igri z otrokoma, saj sem velikokrat razmišljala, kaj vse me še čaka v kuhinji. Še zvečer, ko se je vse umirilo, se jaz nisem čakala me je gora nezloženega perila, na kuhinjskem pultu je bil nered, ki me je spravljal v slabo voljo. Takrat sem globoko v sebi začutila, da vsi ti neprijetni občutki ne bi smeli biti tukaj vsak dan znova." Doda tudi, da ni želela sprejeti prepričanja "bolj ko je dom neurejen, srečnejši so otroci". 

Manj je več
Manj je več FOTO: osebni arhiv

Manj je več

Želela je, da bi se kdo vprašal tudi, kako se ob tem počuti mamica – je mamica v tem primeru srečna? "Ali pa globoko v sebi občuti neprijetne občutke zaradi fizične navlake in neskončnega spiska opravil? Jaz sem čutila, da mora obstajati neka rešitev, in sčasoma sem jo tudi našla. Danes vem, da lahko tudi z majhnimi otroki dosežeš občutek umirjenosti v domu. Pa to ne pomeni, da ves čas samo pospravljaš in da je dom sterilno čist in ves čas pospravljen. To pomeni, da je dom poenostavljen in brez nepotrebne navlake, vpeljani pa so določeni ritmi, ki še dodatno pomagajo pri razbremenitvi ženske.  Ženske smo še vedno tiste, ki nase prevzamemo več bremena, in vsaka stvar, ki nam lahko nekaj olajša, je dobrodošla." Pomembno se ji zdi tudi to, da znajo ženske opustiti določena pričakovanja, predvsem do sebe: "Ne sme biti samo ženska tista, ki skrbi za dom. Vključena mora biti vsa družina. In to sporočilo sem si tako močno želela predati naprej, da sem stopila na to pot."

Tini se pri urejanju doma in pospravljanju zdi ključno to, da se ljudje začnejo zavedati, da je manj več. Pospravljanje in skrb za dom resnično postaneta veliko lahkotnejša, ko odpravite navlako iz doma in se obdate s stvarmi, ki so vam res v veselje in/ali jih uporabljate: "Marsikdo na začetku tega ne verjame, ampak to res deluje.  Moramo se zavedati, da vsako stvar, ki jo kupimo, plačamo vsaj dvakrat – prvič s svojim denarjem, drugič pa s svojim časom. Vsaka stvar, ki jo imamo doma, od nas zahteva naš čas, pa tudi našo energijo. Za stvari moramo skrbeti, jih pospravljati, prestavljati z enega konca na drugega, jih vzdrževati, čistiti…" Za primer je dala toaster, ki za marsikoga ni navlaka: "Ampak tudi toaster je treba počistiti, okoli njega pobrati drobtinice, na vsake toliko časa ga je treba razstaviti in očistiti malce temeljiteje itd."

Kapsulna garderoba je kolekcija oblek, ki jih zlahka kombiniramo.
Kapsulna garderoba je kolekcija oblek, ki jih zlahka kombiniramo. FOTO: osebni arhiv

"Tukaj bi si res želela poudariti mojo definicijo urejenega doma. Urejen dom je zame dom veselja. Dom, ki ni popolnoma čist in ves čas pospravljen. To ni sterilno čist dom,  je pa dom, kjer živi družina in se vsi, vključno z žensko, dobro počutijo doma jim je prijetno." Poudari, da se je treba posloviti od besede popolnost. To ne obstaja: "Jaz želim ujeti to ravnotežje da je dom urejen, pa ne na račun tega, da mamica oziroma ženska zaradi tega pregori."

Zakaj se ljudje k tebi največkrat obrnejo po pomoč? 

Največkrat se k Tini obrnejo po nasvet takrat, ko je vsega preveč in enostavno ne vedo, kako in kje sploh začeti odpravljati navlako. Ali pa so to družine, ki bolj kot vse drugo cenijo čas in si želijo pomoči, da bi hitreje prišle do urejenega in organiziranega doma. Največkrat pa potrebujejo pomoč pri urejanju garderobne omare, kuhinje in papirjev. 

Največkrat se pri urejanju doma pojavi težava s časom, zato Tina svetuje, da odpravijo navlako, dom organizirajo tako, da bo ureditev njim v prid, in uvedejo določene rutine, ki bodo pomagale, da bo skrb za dom še lažja. Mogoče se sliši zapleteno, a v resnici ni. Manj stvari resnično pomeni, pa potrebujemo manj časa za pospravljanje, vzdrževanje, iskanje in njihovo prelaganje.  Vedno pa si lahko poiščete tudi pomoč, ki kaj naredi namesto nas.  

Mnogi težko ločijo, kaj je navlaka in kaj spomini, 'mogoče bom to še potreboval' ... 

"Navlaka so pravzaprav odložene odločitve", mi pove. In več odločitev v življenju preložimo, več navlake se nam nabere: "Ne govorim samo o najočitnejši, fizični navlaki, ampak tudi o digitalni, čustveni in medijski navlaki. Na splošno pa so navlaka stvari (pa tudi prepričanja, strahovi itd.), ki jih ne uporabljamo, ki nam niso v korist, nam niso v veselje in nam nič ne pomenijo, nas pa lahko celo obremenjujejo, dušijo." Vsak izmed nas si namreč določa svojo definicijo navlake: nekomu je lahko navlaka ogromna količina kozmetike, drugemu lahko navlako predstavlja tisoč in ena kuhinjska posoda, tretjemu pa ti predmeti oziroma stvari res veliko pomenijo. "Umetnost je, da najdemo svojo definicijo navlake in nam je ta definicija v pomoč, da znamo potem prepoznati navlako okoli sebe. Drži, da na začetku težje določimo, kaj je sploh vredno obdržati, vendar sčasoma res postane lažje." Tako kot z vsako ponovitvijo iste vaje pri telovadbi treniramo svojo mišico, tako z vajo krepimo tudi 'mišico za odpravljanje navlake'.

Kako 'zbrati pogum' in se znebiti navlake?
Kako 'zbrati pogum' in se znebiti navlake? FOTO: Dreamstime

"Moj praktičen nasvet za vse 'kajpačeje' je, da si nastavimo posebno košarico in nanjo obesimo napis 'za vsak primer'." Košarica naj bo namenjena prav tem predmetom, od katerih se še ne zmoremo posloviti. Če vidimo, da  v roku od treh do šestih mesecev teh predmetov nismo potrebovali, je čas, da se poslovimo: "Žal tudi brez iskrenosti s samim seboj ne bo šlo.  Verjamem, da lahko takrat, ko smo res povezani sami s seboj, vse odgovore najdemo v nas samih."

Kako 'zbrati pogum' in se znebiti navlake? 

"Moj nasvet je, da začnemo navlako odpravljati tam, kjer se počutimo najvarneje." Za nekoga to pomeni, da najprej odstrani tisto najočitnejšo navlako (papirčke, stare račune, polomljene igrače, strgana oblačila) in nato nadaljuje s stvarmi, pri katerih se lahko pojavi več blokad. Pomembno pa je, da začnemo – torej da gremo v akcijo – in potem bo naša največja motivacija pravzaprav boljše počutje v lastnem domu. "Priporočam, da začnemo takrat, ko smo dobro razpoloženi, da zaupamo, da delamo sebi v korist, in ko se osredotočamo na to, kaj bomo ohranili, in ne na to, kaj bomo morali dati stran. Takrat si nastavimo alarm čez 20 minut in se lotimo enega predela brez pričakovanj, da moramo potem nadaljevati z delom. Ni treba." Že en predal šteje. In ko boste spet imeli energijo, boste uredili še en predal. In tako dalje.  

Kapsulna garderoba je kolekcija oblek, ki jih je lahko kombinirati.
Kapsulna garderoba je kolekcija oblek, ki jih je lahko kombinirati. FOTO: Dreamstime

Kapsulna garderoba

Kapsulna garderoba je kolekcija oblek, ki jih je enostavno kombinirati. Vsebuje kose, ki so načeloma modni in večni (nosimo jih več sezon ali celo desetletja). Garderobo sproti dopolnjujete po potrebi in le z nekaj kosi, ki jih resnično potrebujete ali so modni in pristajajo našemu slogu: "To pomeni, da spremenimo tudi način razmišljanja pri nakupovanju oblačil. Vsakič pred nakupom razmislimo, ali nov kos sodi v kapsulo in ali ga bomo lahko kombinirali s preostalimi kosi.

Prednosti kapsulne garderobe so:  

– privarčujemo denar, saj ne zapravljamo nepremišljeno; 

– privarčujemo svoj čas (in tudi stres), saj vedno vemo, kaj obleči in kako ta oblačila kombinirati;  

– lažje vzdržujemo red v omari; 

– za shranjevanje oblek porabimo manj prostora. 

"Sama sicer ne morem reči, da je moja garderoba kapsulna, lahko pa rečem, da so v njej le obleke, ki jih res rada nosim in v katerih se dobro počutim. Sama zagovarjam, da se nam ti treba obremenjevati z neko točno določeno številko ključno je, da zadihamo in se razbremenimo prepolnih garderobnih omar."

6 majhnih korakov, ki jih lahko že danes storite za dobro organiziran dom
Preberi še
6 majhnih korakov, ki jih lahko že danes storite za dobro organiziran dom

 

Skrivnost lahkotno urejenega doma

Verjetno nas večina pozna tisti občutek, ko pride nekdo na obisk in se trudimo predstaviti svoj dom v najlepši luči. Če nas nekdo pokliče in reče, da pride na obisk čez deset minut, je to najbolj produktivno hitrostno pospravljanje. "Velikokrat pa to pomeni tudi to, da vso kramo samo skrijemo v predale, omare ali pa v tisto prazno sobo, kjer se zbirajo stvari, ki nimajo svojega mesta." Zato Tina priporoča, da usvojimo drobne navade, ki nam omogočajo, da je skrb za dom lahkotnejša. "Tako poskrbimo, da se stvari sproti vračajo na svoje mesto in da znamo sproti prepoznati, kaj je navlaka, in se od nje posloviti."

Za konec še doda, da lahko ogromno pripomore razmišljanje. Če imate v mislih, da je pospravljanje kazen in le še eno opravilo na vaših ramenih, bo vse težje. Vedno je v pomoč, če si zamislite, kako se boste bolje počutili v urejenem okolju – in to je največja motivacija: "Lahko si celo predstavljamo, da je to čas, ko bomo končno imeli priložnost poslušati svoj najljubši podcast ali avdioknjigo, ki nas že dolgo kliče. Nastavimo si najljubšo glasbo in alarm čez 20 minut ter samo začnimo."  

Kako je lahko dom bolj pospravljen?
Preberi še
Kako je lahko dom bolj pospravljen?


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698