Dominvrt.si
Likalnik

To je skrivnost lepo zlikanih oblačil

L.E.
12. 07. 2022 08.16
0

Lahko rečemo, da znamo vsi likati – toda ali znamo tudi vsi likati tako, da so oblačila zlikana optimalno? Preverite nekaj naših nasvetov.

Pred likanjem

Da bi bilo likanje lažje opravilo, morate oblačila, potem ko jih vzamete iz pralnega stroja, stresti, da se zravnajo, in jim popraviti obliko ter jih poravnati, ko jih obešate, da se sušijo. Tako imate kasneje z likanjem manj dela. 

Ne pustite, da se povsem posušijo

Še posebej bombaž je material, ki bi ga morali zlikati, preden se oblačilo povsem posuši. Četudi uporabljate sušilni stroj, izberite možnost, da se tkanina ne posuši do konca. Takrat jo je namreč težje zgladiti. Če niste imeli časa prijeti za likalnik, preden se je oblačilo posušilo, pa imejte pri roki plastenko s pršilom, ki jo napolnite z vodo. A če je ta v vašem gospodinjstvu trda, jo je priporočljivo zavreti in nato seveda uporabiti ohlajeno. Lan je še en material, ki ga je najbolje likati še vlažnega in z dovolj visoko temperaturo. Po drugi strani pa pred likanjem ne bi smeli močiti rajona.

Likanje
Likanje FOTO: Dreamstime

Vrstni red

Že smo se dotaknili vprašanja temperature, s katero lika likalnik. Za vsako tkanino ni primerna ena sama. Nežnejše, bolj delikatne tkanine bi morali likati z nižjo temperaturo, po drugi strani lahko bombaž prenese mnogo višjo. Tudi sintetične tkanine ne marajo visokih temperatur – za poliester ali najlon uporabite precej nizko. Za še večjo zaščito lahko oblačila likate obrnjena navznoter ali čez drugo tkanino – ali takšno, ki jo prodajajo prav za likanje, ali kar čez kakšno kuhinjsko krpo. Enako lahko likate svilo in druge občutljive tkanine. Pravzaprav je za sintetična oblačila včasih dovolj, če jih po pranju obesite nekam, kjer je vlaga – denimo zraven tuš kabine. To je včasih dovolj tudi za oblačila, ki so mešanica sintetike in bombaža. 

Ker traja nekaj časa, da se temperatura likalnika spremeni, vedno najprej likajte na nižji temperaturi in šele nato na srednji in najvišji. Dajte likalniku čas, da se ogreje, preden začnete likati. 

Umazana oblačila

Nikoli ne likajte umazanih oblačil oziroma kosov z umazanimi madeži, saj jih boste ob pranju težje odstranili. Najbolje je likati izključno oprane stvari.

Madeži od trave
Madeži od trave FOTO: Dreamstime

Pravilna tehnika

Dejansko obstaja pravilna tehnika likanja. Z likalnikom morate delati dolge, ravne premike, ne kratkih. In pomembno je že, da oblačilo lepo namestite na likalno desko. Zato so te tako uporabne in mnogo boljša izbira kot kakšna kuhinjska miza. Oblačilo lahko na njih res raztegnete in poravnate, zaradi česar lažje likate. Če likate nekaj večjega in to sega do tal, zraven postavite stol, dva stola ali mizo in oblačilo delno odložite še nanje, da se ne mečka, medtem ko likate drugi del. Vedno je dovolj, da polikate eno stran. Razni našitki, čipke itd. običajno niti ne potrebujejo likanja; če pa ga, pojdite čeznje enkrat in nalahno. Žepe potegnite navzven, ko likate.

Da ostane lepo zlikano

Obesite zlikana oblačila takoj zatem, ko ste jih zlikali, da se ne zmečkajo. Prav tako jih v omaro pospravite tako, da niso stisnjena med druga. Če imate manjšo omaro, odstranite kose, ki jih ne nosite, in jih podarite ali prodajte. Zakaj bi se trudili z likanjem, če oblačil ne morete primerno shraniti?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 702