Večino dela, ki ga je v preteklosti opravila metla, danes uspešno nadomešča sesalnik. Vendar pa to še zdaleč ne pomeni, da v svojem domu ne potrebujete metle. Ta je še vedno nepogrešljiva pri večjih odpadkih, njena prednost pa je tudi, da nam olajša čiščenje na težje dostopnih predelih. Nekaj trikov, da vam bo to opravilo šlo lažje od rok, razkrivamo v nadaljevanju.
Sesalnik ima v primerjavi z metlo kar nekaj prednosti, a vendar se pometanju v določenih situacijah preprosto ni mogoče izogniti.
Pometanje brez dvigovanja prahu ali puščanja sledi umazanije za seboj ni tako težka naloga
Najpomembnejši nasvet, ki vam ga lahko damo je ta, da si priskrbite dobro metlo. Obstaja več vrst krtač in metel za pometanje, ki se razlikujejo po velikosti, ščetinah, dolžini ročaja in obliki glave.
Za notranjost hiše je priporočljiva tista z ravnimi ščetinami, saj se zlahka prilagodi vsaki vrsti tal. V manjših prostorih, tesnih vogalih in pod pohištvom poskusite z metlo z ozko glavo, če je površina velika, pa je bolje uporabiti večjo metlo. Bolj kot vrsta in oblika metle je sicer pomembno, da je ta čista in so njene ščetine nepoškodovane.
Kar zadeva same ščetine, sintetične bolje drsijo na gladkih tleh, ščetine iz naravnih vlaken pa učinkovito počistijo umazanijo na trdem lesu, betonu in drugih bolj grobih površinah.
Trik, ki prepreči prijemanje las in prahu na ščetine
Zaradi statične elektrike se pogosto zgodi, da se lasje, dlaka hišnih ljubljenčkov in kosi prahu primejo na krtačo. Odstranjevanje ni le nadležno, ampak tudi precej umazano opravilo, pri čemer vam lahko pomaga plastična vrečka. Da bi si olajšali pometanje tovrstne umazanije, na glavo metle namestite mehko plastično vrečko ter jo tesno zavežite ob ročaju. Nato pometite kot običajno.
Lasje in druga umazanija se tako ne bodo oprijemali ščetin metle, zato bo pometanje hitrejše, enostavnejše in predvsem brez dodatnega umazanega dela. Ko končate, vrečko previdno odstranite in jo vrzite v smeti.
Na metlo nalepite kos dvostranskega lepilnega traku
Če želite ustvariti past za prah in druge odpadke, vzemite trakove dvostranskega lepilnega traku in jih prilepite od enega do drugega robe metle čez vrečko – pazite le, da izpustite spodnji rob, ki se dotika tal.
Lepilni trak bo poskrbel, da se prah med pometanjem ne bo dvigoval po prostoru, temveč se bo oprijel lepila.
Na koncu ne pozabite očistiti svoje metle
V kolikor ste upoštevali trik s plastično vrečko, ste se čiščenju metle po koncu pometanja izognili. V nasprotnem primeru pa boste morali ročno odstraniti vso umazanijo in jo zavreči v stranišče ali zunanji koš za smeti. Koš v stanovanju ni najbolj primerna izbira, saj se lahki delci prahu po zraku zlahka vrnejo nazaj v prostor.