Dominvrt.si
trava med tlakovci

5 korakov do čistih tlakovcev

Ma.K.
14. 05. 2021 05.45
0

Spomladi je okolico doma treba pripraviti na novo toplo sezono, prekopati in na novo zasaditi gredice ter urediti vrtne poti. Številna slovenska dvorišča prekrivajo tlakovci in tudi te je treba ustrezno pripraviti na novo aktivno sezono ter z njih očistiti vso umazanijo, ki se je nabrala skozi zimo. A s tem delo ni končano – za lep videz je namreč tlakovce treba skrbno čistiti vse leto.

Tlakovci so zaradi svojih funkcionalnih in estetskih lastnosti pogosta izbira pri ureditvi dvorišča ali dovoza. A kot vsak material bo tudi ta trajno dobro služil samo ob ustrezni negi. Ne glede na to, ali krasijo dvorišče, vrtne poti ali terase, so tlakovci stalno v uporabi in neprenehoma izpostavljeni najrazličnejšim vremenskim vplivom. Dovzetni so za pesek, odpadlo listje, alge, lišaje, mah in druge nevšečnosti, zato je redno čiščenje nujno, da ohranite njihov privlačen videz. Če nakopičena umazanija namreč pride v stik s padavinami, lahko prodre v njihovo porozno površino in povzroči razbarvanje, ki se ga boste zelo težko znebili. 

1. Odpihnite ali posesajte listje

Pri čiščenju listja lahko uporabite navadno metlo ali pa si delo olajšate s puhalnikom za listje Bosch ALB 18 LI, z zmogljivo akumulatorsko baterijo, ki je lahek in ergonomsko zasnovan za udobno rokovanje. Z njegovo pomočjo bo delo opravljeno hitro ter učinkovito. Če pa bi radi, da listje enostavno izgine, vam bo bolj prav prišel Boschev sesalnik listja UniversalGardenTidy 3000, ki omogoča pihanje, odsesavanje in drobljenje v enem, pri delu pa povzroča zelo malo hrupa, zato zagotovo ne boste motili sosedov. 

Bosch UniversalGardenTidy 3000
Bosch UniversalGardenTidy 3000 FOTO: Arhiv naročnika

2. Očistite fuge

V fugah med tlakovci se pogosto razrasteta trdovraten plevel in mah, kar je videti sila neprivlačno, zato ju je treba redno odstranjevati. Obojega se je zelo težko znebiti, še posebej, če ne želite uporabiti strupenih kemikalij. Pomagate si lahko z vrtnarskim nožem, trdo krtačo in motiko, gorilnikom za uničevanje plevela ali pa uporabite Boschevo kosilnico z nitjo ART 27+, ki je ergonomsko oblikovana in ima avtomatično dovajanje niti. Njena kosilna glava se lahko iz vodoravnega obrne v navpični položaj, tako da je odstranjevanje plevela enostavnejše. Omogoča tudi namestitev koles, za lažjo ter bolj zabavno košnjo. Poskusite lahko s sredstvi iz domačega gospodinjstva: vrelo vodo, kisom ali celo vodko v kombinaciji z detergentom za pomivanje posode. Škropiva naj bodo resnično zadnji izhod v sili, saj so nevarna tako za okolje kot tudi za same tlakovce. 

3. Počistite madeže in zelene prevleke

Če se na tlakovcih tvori zelena prevleka, je najbolje, da posežete po nizkotlačnem čistilniku Bosch Fontus 18V, ki je kot nalašč za uporabo doma ali na poti, saj je opremljen z vgrajenim 15-litrskim rezervoarjem za vodo in 18-voltno akumulatorsko baterijo. Ima nastavljive tlačne načine in štiri vzorce brizganja, zato je primeren tudi za uporabo na tlakovcih, ki načeloma ne dopuščajo čiščenja pod visokim pritiskom. Lahko pa se čiščenja lotite tudi s krtačo in mehansko odstranite trdovratno umazanijo. Sicer se boste kar precej namučili in čisto verjetno boste naslednji dan imeli 'muskelfiber', a s pomočjo kompaktne Boscheve krtače SmartBrush bo delo opravljeno hitreje in učinkoviteje kot s povsem običajno krtačko. Njen močan vodni curek bo namreč opravil tisto bolj naporno plat dela namesto vas. 

4. Uporabite visokotlačni čistilnik

Če so vaši tlakovci primerni za čiščenje z visokotlačnim čistilnikom, boste delo opravili hitro in učinkovito, da o prihranku bolečin v hrbtu sploh ne govorimo. Še več, prihranili boste tudi vodo. Pri uporabi pazite, da curek visokotlačnega čistilnika usmerite stran od zgradb in oken. Nadzorujte pritisk vodnega curka, da boste zlahka odstranili umazanijo, ne da bi pri tem po nepotrebnem obrabljali kamen. Še posebej trdi so tlakovci iz granita, bazalta in kvarcita, zato vam na teh površinah ni treba skrbeti glede pritiska vode. Se je pa vseeno pametno pri proizvajalcu pozanimati, kakšne vrste obdelave vaši materiali dobro prenašajo. 

Bosch Aquasurf 280 čistilnik za različne površine gladko drsi po površini, ki jo čisti, in v hipu odstrani alge, lišaje in mah.
Bosch Aquasurf 280 čistilnik za različne površine gladko drsi po površini, ki jo čisti, in v hipu odstrani alge, lišaje in mah. FOTO: Arhiv naročnika

5. Izberite ustrezna čistilna sredstva

V osnovi so v specializiranih prodajalnah na voljo posebna čistila za naravni kamen in cement, ki jih lahko uporabite tudi za čiščenje tlakovcev. Ob tem velja upoštevati: Kisla čistila in čistila z dodanimi detergenti niso primerna za naravni kamen, torej marmor, granit in peščenjak, saj so zelo agresivna do njihovega površja. Za te površine raje uporabite posebno čistilo za naravni kamen, specializiran izdelek zahtevajo tudi lišaji. Čistila z dodanimi topili so uspešna v boju s smolnimi madeži, pa tudi z maščobo, rjo in madeži barv. Vsekakor pa izbrano čistilo najprej preizkusite nekje ob robu, da vidite, kako reagira na sestavo vaših tlakovcev. Če se bodo dobro obnesla, jih nanesite na celotno površino tlakovcev in jih vtrite s krtačo ali uporabite čistilnik za različne površine Bosch Aquasurf 280, ki učinkovito čisti velike dovoze, terase in navpične površine, kot so garaže in stene. Brez truda drsi po površini, ki jo čisti, in v hipu odstrani alge, lišaje in mah.

Za čiščenje tlakovcev lahko uporabite tudi izdelke, ki jih je mogoče najti v vsakem gospodinjstvu. Še posebej primerna je soda bikarbona, s katero lahko očistite površine, ki so občutljive na kislino. 10 litrom vode dodajte 100 gramov sode in mešanico porazdelite po tlakovcih ter jo vrtite z metlo s tršimi ščetinami. Pri delu nosite zaščitna očala, saj lahko tekočina draži oči. Čistilno mešanico pustite delovati približno šest ur, nato pa jo sperite s svežo vodo. Seveda upajte, da v tem času ne bo deževalo, saj bodo padavine uničile vaše delo. 

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698