Izbira ustrezne temperature vode
Izbira prave temperature vode glede na vrsto in količino perila je ključ do uspeha. Pranje v hladni vodi vam pomaga prihraniti denar, vendar pa ni vedno najboljša izbira. Hladna voda je primerna za nežne tkanine, oblačila, ki se lahko skrčijo in občutljive temne barve, ki so nagnjene k razbarvanju. Zmerno umazana oblačila in sintetične tkanine operite v topli vodi na 30 stopinj Celzija.
Vročo vodo uporabite za posteljnino in brisače, bombažno belo perilo in močno umazana delovna oblačila, še posebej tista z oljnimi ali mastnimi madeži.
Izbira pravega detergenta
Ko pride do izbire pralnega sredstva, se pogosto poslužujemo tistega, ki nam je najbolj poznan, ali pa najcenejšega. Vendar pa morate vedeti, da obstajajo veliko boljši načini za izbiro detergenta, ki upoštevajo predvsem lastnosti perila, ki ga želite oprati.
Pralni prašek v prahu dobro deluje pri povprečni količini perila in srednji obremenitvi. Običajno je cenejši, vendar se v hladni vodi slabše raztaplja in lahko na tkaninah pusti bele sledi.
Tekoči detergenti, ki navadno vsebujejo encime za razgradnjo madežev, učinkovito operejo tudi bolj umazane tkanine. Ključ do izbire tekočega detergenta, ki ustreza vašim potrebam, je, da na embalaži preverite seznam sestavin, več encimov namreč pomeni večjo čistilno moč detergenta.
Kaj pa tablete, blazinice in druge vrste pralnega praška v enkratni dozirni obliki? Te so enostavne za uporabo, poleg tega pa preprečujejo preveliko porabo, kar je priročno tudi z ekološkega vidika. Slaba stran tovrstnih sredstev pa je, da so navadno dražja.
Ustrezna količina detergenta za pranje perila
Ena največjih napak pri pranju perila je uporaba prevelike količine pralnega sredstva. Neracionalno odmerjanje detergenta lahko ustvari toliko pene, da se umazanija lahko ujame vanjo in nato ta ponovno konča na oblačilih. Poskusite uporabiti polovico manj od priporočene količine in preverite, ali ste zadovoljni z rezultati. Nobene potrebe ni, da s pralnim praškom ali tekočim detergentom pretiravate, saj več detergenta ne pomeni nujno bolj čistih in dišečih oblačil.
Če imate pralni stroj s sprednjim polnjenjem, iz katerega se širi neprijeten vonj, se rešitev morda skriva v količini detergenta. Poskusite ga ob prihodnjem pranju uporabiti manj in opazujte rezultat.
Spodnje perilo
Da bodo nedrčki in občutljivo spodnje perilo dlje časa obdržali obliko, jih operite ročno v umivalniku, napolnjenem s hladno vodo. Če se želite kljub temu izogniti ročnemu pranju, vrzite nedrčke v mrežasto vrečko za spodnje perilo in zaženite program za občutljivo perilo.
Odstranjevanje trdovratnih madežev
Trdovratne madeže boste najlažje odstranili, če se jih lotite čimprej, dokler so še sveži. Takoj po nastanku madeža oblačilo sperite ali namočite v mrzli vodi. Nanj nanesite odstranjevalec madežev in ga nato operite v pralnem stroju.
Če je madež še vedno prisoten, oblačila nikoli ne polagajte v sušilni stroj, ki bi ga le še utrdil. Uporabite odstranjevalec madežev in ponovno operite. Prepričajte se, da uporabite pravo tehniko odstranjevanja in ustrezno sredstvo za določeno vrsto madežev.
Temna oblačila
Oblačila navadno kupimo za določeno časovno obdobje in če prehitro zbledijo, lahko delujejo stara in obrabljena. Površina tkanine bo skozi več pranj videti manj oguljena, če oblačilo pred pranjem obrnete navzven. Za temna oblačila uporabite pralno sredstvo proti bledenju, k boljši obstojnosti in daljši življenjski dobi pa pripomore tudi nižja temperatura vode.
Raztegovanje in krčenje oblačil
Razlogi za krčenje in raztezanje oblačil so različni. Nekatere tkanine so sicer že v osnovi bolj občutljive od drugih, veliko pa je odvisno tudi od tega, kako material negujemo. Nekateri najboljši načini, da se izognete krčenju ali raztezanju oblačil so uporaba hladne vode, nežnejši program pranja in sušenje na zraku, namesto v sušilnem stroju.
Bela oblačila
Belo perilo lahko čez čas postane sivo ali rumeno, kar je znak, da je bila temperatura vode v pralnem stroju prenizka. Če je to zgodilo po samo enem pranju, je povsem mogoče, da je bil vaš pralni stroj preobremenjen in ste bela oblačila prali skupaj z zelo umazanimi kosi.
Razbarvanje oblačil
Nihče si ne želi iz pralnega stroja potegniti roza spodnjic, ki so bile nekoč bele ali pa srajce v barvi kravate. Da se vam to ne bi dogajalo, vedno poskrbite za pravilno razvrščanje oblačil. Ločite barvna oblačila od temnih in seveda bela od preostalih. Nežne tkanine prav tako operite ločeno.
Če želite ugotoviti, ali je oblačilo barvno obstojno, lahko naredite preizkus z vatirano palčko, tako da jo zmočite z zelo vročo vodo in z njo močno podrgnete po notranjem kotu ali šivu. Če se barva prenese na palčko, potem je precej verjetno, da bo oblačilo v pralnem stroju pustilo barvo. V tem primeru izdelek operite ločeno ali pa ročno.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV