Pralni stroj dela učinkovito, vendar je bolj grob z oblačili, kot ste vi, ko jih operete ročno. Občutljivejša oblačila lahko prej izgubijo obliko ali pokažejo obrabo.
Če ima oblačilo madež oz. je umazano le na nekaterih delih, se je le-teh prav tako pametneje lotiti ročno, saj to omogoča, da se usmerjeno posvetite umazaniji, zaradi česar obstaja več možnosti, da jo boste uspeli povsem odstraniti.


Gospodinjske naprave so nam seveda olajšale življenja in vsekakor smo lahko veseli, da jih imamo. Toda da bi prihranili vodo in elektriko, prižgite pralni stroj šele, ko je boben poln. To pomeni, da boste med čakanjem, da se napolni, raje ročno oprali kakšno oblačilo, ki bi ga radi nosili že prej, namesto da le zaradi njega prižgete šele napol poln stroj.
Dandanes imajo pralni stroji tudi možnost za nežnejše pranje občutljivejših tkanin, a zopet jih je pogosto lažje oprati kar ročno, kot pa čakati, da napolnite boben s takšnimi oblačili. Če je oblačilo drago in vam veliko pomeni, morda tudi ni pametno tvegati, saj pri ročnem pranju najbolje veste, kako nežni ste.


Kako prati ročno?
Najprej je treba oblačila sortirati, kot bi jih za v pralni stroj. Ne boste skupaj oprali nekaj belega in nekaj temno modrega. Najprej se lotite pranja svetlega in šele nato temnega.
Napolnite umivalnik ali škaf s toplo vodo (nikar s prevročo). Volno, svilo in zelo žive barve pa je celo bolje oprati kar s hladno. Naj tu omenimo še, da morata biti umivalnik in škaf čista.
Vodi, medtem ko polni umivalnik ali škaf, dodajte kanček detergenta. Res ga uporabite malo, saj verjetno ne boste ročno oprali za cel stroj perila. Če to drži, ga ne boste potrebovali veliko. Če ga bo preveč, si boste naredili več dela s spiranjem. Pazite, da se res raztopi, preden začnete s pranjem.
Za nekaj minut oblačila le namočite v vodi. Nato jih nežno premikajte po umivalniku ali škafu, da se umazanija odstrani. Le če je ta trdovratnejša ali vidite madež, se lotite drgnjenja.
Sperite oblačilo s toplo vodo, dokler ne vidite več milnice. Pri nežnejših tkaninah umivalnik ali škaf napolnite z novo, hladno vodo in jih sperite. Zdaj vidite, zakaj ni pametno uporabiti preveč detergenta, saj boste morali v takem primeru vodo večkrat menjati, kar spet ni ekološko, poleg tega vam jemlje še čas. Medtem ko ni nujno uporabiti ravno detergenta za ročno pranje, so ti običajno zasnovani tako, da se lažje spirajo.


Čim bolj ožemite oblačilo. Če je občutljivejše, ga ožemajte nežneje in previdneje. V tem primeru ga je najbolje posušiti tako, da ga položite na brisačo, ki ste jo nekje razprli (seveda vodoravno). Vso volno vsekakor sušite tako. Ko se ena stran posuši, oblačilo obrnite.
Ni primerno za vse
Po drugi strani nekaterih stvari ni pametno prati ročno – to so bolj grobe, težje tkanine, denimo džins, tudi brisače, četudi bi nam na potovanju kdaj prišlo prav, če bi jih lahko oprali ročno.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV