Najpogostejši razlog za zamašitev je trda voda
Trda voda je izraz, s katerim označujemo vodo z visoko vsebnostjo raztopljenih kalcijevih in magnezijevih ionov. Indikatorji trde vode v hiši vključujejo trdo perilo, bele mineralne usedline na posodi, milo, ki se noče speniti, ter bele ali rjave lise v pomivalnih koritih. Trda voda povzroča tudi nabiranje vodnega kamna v grelnikih vode in ceveh, ki onemogoča normalni pretok vode.

Druge odpadne snovi
Medtem ko so usedline vodnega kamna primarna vrsta umazanije, ki zamaši prho, obstajajo tudi druge vrste umazanije, ki niso povezane s kakovostjo vode. Zgodi se, kar še posebej velja za manj kakovostne prhe, da se po več letih uporabe gumijasto tesnilo med glavo prhe in cevjo začne razgrajevati. Ti majhni delci se nato začnejo nabirati ob mreži filtra ter povzročijo zamašitev.
Vgrajen omejevalnik pretoka
Nekatere prhe imajo vgrajen omejevalnik pretoka v obliki plastičnega diska. Ti so namenjeni varčevanju z vodo, vendar na račun šibkejšega vodnega pritiska. Morda ga lahko poskusite odstraniti, vendar pri nekaterih (predvsem novejših) modelih to pogosto ni mogoče.

Ročko za prho lahko poskusite očistiti, ne da bi jo odstranili. Za to si pripravite nekaj osnovnih pripomočkov, nato pa sledite korakom, opisanim spodaj.
Potrebovali boste:
- kis
- manjšo plastično vrečko
- rabljeno ščetko za zobe
Nabiranje vodnega kamna lahko preprečite ali vsaj nekoliko omejite
Ob ustreznem čiščenju lahko omenjeno težavo z nabiranjem vodnega kamna precej omejite. Ko boste naslednjič čistili vašo kopalnico, tako ne pozabite tudi na glavo ročke za prho. Poškropite jo s čistilom za kopalnico ali sredstvom za odstranjevanje vodnega kamna ter obrišite z mehko krpo. Če imate trdo vodo, lahko v notranjost glave namesite dodaten filter, s čimer zmanjšate nabiranje mineralnih usedlin.

S kisom lahko raztopite mineralne usedline, ki so posledica nabiranja vodnega kamna
1. korak: Vrečko napolnite z belim destiliranim kisom in jo položite na glavo prhe
Vrečko za sendviče napolnite z belim destiliranim kisom in jo zavežite na glavo prhe tako, da je v celoti potopljena v kis. Vrečko pritrdite s pomočjo gumice ali elastike. Pustite, da se glava prhe namaka najmanj tri ure.
2. korak: Glavo zdrgnite z zobno ščetko
Po približno treh urah odstranite vrečko in z zobno ščetko zdrgnite mineralne usedline s površine. Nato dobro sperite.
3. korak: Sperite filter
Vsaka glava tuša ima tudi filter. Najpogosteje ga najdemo tam, kjer se glava prhe poveže z vodovodno napeljavo. Če niste prepričani, si pomagajte z navodili, priloženimi vaši vodni prhi.
Z zobno ščetko odstranite mineralne usedline tudi s tega dela vaše glave za prhanje ter dobro sperite z vodo. Po potrebi ga s kleščami odstranite, sperite pod vodo in postavite nazaj v glavo prhe. Če to ni dovolj, ga za nekaj ur namočite v kis.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV