Dominvrt.si
Razlita voda

Znebite se vodnih madežev na lesu

L.M.
23. 12. 2022 05.00
0

Voda je osnovno sredstvo, ki ga uporabljamo pri umivanju in čiščenju – kako je torej mogoče, da pusti madeže? Odgovor na to niti ni tako zapleten. Gre za to, da voda ni vedno čista, poleg tega pa so nekatere površine lahko bolj občutljive na vlago in se nanjo ne odzivajo dobro. Puščanje strehe, vodovodna napeljava in razlite tekočine lahko tako pustijo sledi tudi na lesu, ki je še posebej občutljiv na vlago. Vendar pa imamo tako kot za ostale madeže tudi za te rešitev.

Razlita voda lahko na lesu pusti trajne madeže.
Razlita voda lahko na lesu pusti trajne madeže. FOTO: Adobe Stock

Čeprav je navadno voda osnovno sredstvo, ki nam pomaga pri brisanju nečistoč, lahko tudi sama pusti madeže na različnih površinah, vključno z lesom. 

Ne glede na to, ali ste na klubsko mizico postavili moker kozarec ali vodo polili po parketu, je priporočljivo, da razlito vodo pobrišete takoj. Vendar pa ta ukrep ni vedno dovolj. 

Ne samo, da vodni madeži razbarvajo in uničijo videz vašega sijočega lesenega pohištva, tal ali pulta, težava je v tem, da se jih težko znebimo. To pa ne pomeni, da rešitev ne obstaja. Čeprav je ena od možnosti univerzalno čistilo, obstaja veliko običajnih gospodinjskih predmetov, ki jih verjetno že imate v shrambi, hladilniku ali omari in vam prav tako lahko pridejo prav pri odstranjevanju tovrstnih madežev. 

Preden začnete

Tako kot pri vsakem drugem madežu tudi tu velja, da dlje kot čakamo, težje bo odstranjevanje. Vseeno pa se ne zaletite – drgnjenje bo le potisnilo madež globlje v vlakna tkanine in ga bo težje odstraniti. Preverite oznako za nego na oblačilih in najprej preizkusite detergent ali čistilno raztopino na neopaznem mestu, da zagotovite, da ne razbarva tkanine. Medtem ko je večina metod čiščenja dovolj nežnih za raznoliko paleto tkanin, vam bo poznavanje posebnih potreb po negi predmeta pomagalo izbrati najboljšo možnost odstranjevanja madežev.

Zobna pasta ni dobra le za čiščenje zob, odstrani lahko tudi nadležne madeže z vašega lesenega pohištva.
Zobna pasta ni dobra le za čiščenje zob, odstrani lahko tudi nadležne madeže z vašega lesenega pohištva. FOTO: Dreamstime

Majoneza

Da, prav ste prebrali, ta mešanica olja in jajc, ki jo navadno namažemo na kruh, je lahko odličen odstranjevalec vodnih madežev na lesu. Olje v majonezi je dejansko tisto, zaradi česar je ta tako zelo učinkovita pri odstranjevanju vodnih madežev. Znano je, da se olje in voda ne mešata, zato naj bi ravno olje v majonezi iz lesa pomagalo črpati vlago.  

Trik, ki z bele stene odstrani vse madeže
Preberi še
Trik, ki z bele stene odstrani vse madeže
Vodne madeže je priporočljivo pobrisati, ko so še sveži.
Vodne madeže je priporočljivo pobrisati, ko so še sveži. FOTO: Shutterstock

Vse, kar morate storiti, je, da iztisnete majhno količino majoneze na brisačo ali mehko krpo in jo  nanesete na vodni madež. Na madež položite papirnato brisačo in pustite nekaj ur. Če je madež še vedno delno viden, znova nanesite svežo majonezo in pustite stati dlje.

Zobna pasta

Zobna pasta ni dobra le za čiščenje zob, odstrani lahko tudi nadležne madeže z vašega lesenega pohištva. Prepričajte se, da se za to držite navadne bele zobne paste, saj gel ali zobne paste z belilom ne bodo delovale.

Na čisto krpo iztisnite za grah veliko količino zobne paste in jo vtrite v vodni madež, dokler ta popolnoma ne izgine. Nato obrišite z rahlo vlažno krpo, da se znebite morebitnih ostankov zobne paste in pustite, da se posuši.

Hitro in enostavno očistite kavni madež s preproge
Preberi še
Hitro in enostavno očistite kavni madež s preproge

Soda bikarbona

Soda bikarbona je znana po svojih čistilnih lastnostih, zato ne preseneča, da ta vsestranska naravna snov deluje tudi kot odstranjevalec vodnih madežev na lesu.

Zmešajte sodo bikarbono z vodo, da dobite pasto, pri čemer na vsako čajno žličko vode uporabite 2 čajni žlički sode bikarbone. Nanesite na madež in ga s krpo nežno zdrgnite.

8 trikov s sodo bikarbono
Preberi še
8 trikov s sodo bikarbono

Likalnik 

Ta metoda zahteva nekoliko več pazljivosti kot druge, vendar bo v primeru, da nimate  na voljo nobenega od preostalih pripomočkov, likalnik precej zadovoljivo opravil svoje delo. 

Vse, kar potrebujete, je torej klasični likalnik brez pare in kos čistega blaga, po možnosti belega bombaža, ki je dovolj velik, da pokrije madež.

Preden začnete, popolnoma izpraznite rezervoar za vodo. Nato likalnik vklopite na najnižjo temperaturo  ter počakajte nekaj minut, da se segreje. Vzemite kos blaga, ga položite na vodni madež in rahlo polikajte. Počakajte nekaj sekund in nato preverite, ali je madež še vedno tam. Postopek ponavljajte, dokler na leseni površini ni več vidnega madeža. 

Upoštevajte, da je ta trik najučinkovitejši pri nedavno nastalih, še vedno vlažnih vodnih madežih. Za starejše madeže je bolje, da poskusite z drugo metodo.

Puščanje strehe, vodovodna napeljava in razlite tekočine lahko pustijo sledi na lesenih tleh.
Puščanje strehe, vodovodna napeljava in razlite tekočine lahko pustijo sledi na lesenih tleh. FOTO: Shutterstock

Sušilec za lase

Uporaba sušilnika za lase na vodne madeže deluje na zelo podoben način kot likalnik za oblačila, vendar brez nevarnosti, da bi ožgali leseno površino. 

Sušilnik za lase priključite, odstranite vse priložene nastavke in nastavite temperaturo na najnižjo stopnjo. Usmerite ga proti madežu, pri tem pa držite varno razdaljo med lesom in sušilcem. Sušite toliko časa, dokler madež ne izgine. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698