Nekaterim je zanetiti ogenj povsem preprosto opravilo, ki ga opravijo mimogrede, drugi ga prižigajo tudi po večkrat, preden jim zares uspe in lahko v miru sedejo ob kamin in uživajo v toploti in prasketanju ognja. Kaj prvi počnejo, česar drugi ne?
V prvi vrsti je treba vedeti, da morajo biti trske, s katerimi bomo ogenj netili, suhe. Prav tako morajo biti, da v nadaljevanju ogenj lepo gori, ustrezna tudi drva.
PREBERITE: Za neustrezna drva tudi 4.000 evrov kazni
V kamin mora dotekati dovolj zraka, saj brez zadostne količine kisika ne bo gorelo. Preverite, da v spodnjem predalu ni preveč pepela in da so zračniki odprti.
Ko bo zagorel svetel plamen, nanj položite manjša drva. Ko zagori, lahko zaprete dotok zraka in na vrh zložite še večja drva.
Nova drva nalagajte, ko spodnja že zajame ogenj, saj sicer plamen zadušimo in bo ogenj ugasnil.
Da se ne bi preveč dimilo po stanovanju ob nalaganju drv, vratca kamina odpiramo počasi.
Časopisni papir
Trske zložimo, kot bi pripravljali taborni ogenj ali v kvadrat, tako da konce zlagamo drugega čez drugega. Časopisni papir zmečkajte, uporabite lahko tudi star karton. Postavite ga pod kup trsk in prižgite. Ko zagori, med drvmi izberite manjši kos in ga naložite na ogenj. Ko tudi tega zajame plamen, naložite nova drva.
Gorilne kocke, netilne palčke
Bele gorilne kocke so dobra rešitev in na voljo praktično v vsaki trgovini. V kamin naložimo trske, zlagamo jih tako, da je med njimi nekaj zraka. Pod njih postavimo gorilne kocke, jih prižgemo in ob zadostnem dotoku zraka težav s prižiganjem ognja ne bi smeli imeti.
Pepel
Če je v kaminu od prejšnjega kurjenja ostalo nekaj pepela, ni ovira, da ga ne bi pustili, če ga je preveč, ga pa obvezno odstranite, da ne bo oviral dotoka zraka in dušil ognja.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV