5 napak, ki jih dela Marie Kondo

DOM

5 napak, ki jih dela Marie Kondo

L.M.
25.09.2024, 5:00
0

Znana strokovnjakinja za organizacijo in pospravljanje ter avtorica knjižnih priročnikov, Marie Kondo je z nasveti za urejanje doma osvojila svet. S svojim delom je mnoge spodbudila k skrbnejšemu urejanju bivalnih prostorov, stvari in tudi medčloveških odnosov. Nekateri nasprotniki minimalizma, ki ga Marie zagovarja, pa se z njenimi trditvami ne strinjajo in pravijo, da je občasni nered treba sprejeti.

Štirje ameriški notranji oblikovalci, so na okrogli mizi stopili v bran 'neredu' v bivalnem prostoru in predstavili 5 razlogov, zakaj se ne strinjajo s filozofijo prostorske ureditve znamenite Marie Kondo.

Zbiranje stvari je zabavno

Zbiranje stvari je zabavno in temu se ne želim odpovedati, pravi ena izmed strokovnjakinj za notranje oblikovanje. Marie Kondo meni, da bi morali živeti s stvarmi, ki jih imamo res radi, ampak kaj pa če nam stvari, ki jih kopičimo v svojem domu res veliko pomenijo? 

Način pospravljanja, ki je postal svetovni fenomen
PREBERI ŠE
Način pospravljanja, ki je postal svetovni fenomen

Vsak predmet pripoveduje svojo zgodbo

Stvari pripovedujejo svojo zgodbo in oblikovanje notranjega prostora je pravzaprav ustvarjanje zgodbe, ki doda našemu bivanju smisel. Pri dekoriranju prostora naj bi bil cilj okrasiti in napolniti prostor s stvarmi, ki so povezane z interesi in zanimanji tistih, ki tam živijo! Naše stanovanje mora odražati našo preteklost, kdo smo in kdo si želimo postati.  

Pospravljanje
Pospravljanje / FOTO: Dreamstime

Stvari v našem domu imajo sentimentalno vrednost

Medtem, ko Marie Kondo presoja predmet ali kos pohištva le po uporabni vrednosti in brez premisleka zavrže vse, kar ne služi svojemu namenu, njeni nasprotniki menijo, da ni bistvene razlike med predmetom, ki ima sentimentalni pomen ter tistim z uporabno vrednostjo. Če nam torej predmet veliko pomeni, je to zadosten razlog, da ga obdržimo.

Minimalistično življenje – ko manj časa porabite za čiščenje
PREBERI ŠE
Minimalistično življenje – ko manj časa porabite za čiščenje

Zbirka zbranih predmetov pripoveduje zgodbo  

Tudi na videz nepomembne stvari zbrane na enem mestu lahko ustvarijo čudovito zgodbo. Eden izmed oblikovalcev je kot primer podal čudovite osebne zbirke, ki jih je imel priložnost videti pri svojem delu – majhne modele avtomobilov iz petdesetih let prejšnjega stoletja, glinene predmete izdelane v šoli, pokale s tekmovanj in podobno. Čeprav nobeden od predmetov nima velike denarne vrednosti, meni, da vsi ustvarjajo posebno zgodbo, zbrano v tisti vitrini.

Nered ustvarja udobje

Nered, ki ga nastaja z zbiranjem stvari, ustvarja udobje – vsaj tako pravijo nekateri, ki jim minimalizem v notranjem oblikovanju ni blizu. Vsi smo se kdaj znašli v novem stanovanju, kjer sta le kavč in miza, ki deluje prazno in hladno. S tem, ko v prostor prinesemo svoje stvari pa ga naredimo bolj osebnega. 

Ravnovesje med kaosom in čistim minimalizmom
Ravnovesje med kaosom in čistim minimalizmom / FOTO: Adobe Stock

V nasprotju s filozofijo Marie Kondo, ki predlaga, da iz stanovanja odstranimo vse, kar nam ne prinaša sreče, njeni nasprotniki pravijo, da v stanovanje raje vnesemo tisto kar pa nas dela srečne. Ne glede na to na kateri strani ste, pa je najverjetneje najboljša pot nekje vmes -  med popolnim kaosom in sterilno prazni stanovanjem, ki mu težko rečemo dom.

Je pranje novih oblačil zares potrebno?
PREBERI ŠE
Je pranje novih oblačil zares potrebno?

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke